Сећање на Степу
Удружење потомака ратника Чaчак у среду, 27. априла 2022. обележило је годишњицу смрти војводе Степе Степановића.
Сваке године у Чачак долазе и удружења из других градова којима смо до сада били достојни домаћини. После две године паузе због пандемије, Чачак су посетили Ужичани из Удружења „Коста Тодоровић“ и чланови Удружења потомака „Славко Миљуш“ из Сурчина.
Миљка Пивчевић из Ужица се захвалила градоначелнику Тодоровићу на подршци коју пружа Удружњу ратника Чачак.
Степа Степановић (1856-1929), бивши Министар војни Краљевине Србије био је учесник Првог и Другог српско-турског рата, српско-бугарског рата, оба Балканска, а највећу славу достигао је у Првом светском рату.
Војвода Степа Степановић, један је од најславнијих српских војсковођа, који је победом над Аустроуграском војском, на планини Цер, ушао у европску али и светску историју. Била је то прва савезничка победа у Првом светском рату.
Са својим народом и војском прешао је Албанију и касније учествовао у пробијању Солунског фронта, избацивши Бугарску из рата. Војска војводе Степе, ослободила је и Сарајево,
У Чачку је провео своје пензионерске дане, уживајући је у шетњама крај Мораве. Позната је и прича како је вратио поштара са пензијом, јер је била превелика. Његова сахрана била је повод за једину посету његовог врховног команданта, краља Александра I Карађорђевића граду крај Мораве.
Представници Удружење потомака ратника из Сурчина са својим председником Љубомиром Јовановићем, положили су цвеће код споменика Степи Степановићу у центру Чачка.
Слободан Чворовић је говорио о начину и напорима да се младима, али и старијима – каже и подсети – на ратнике Великог рата.
– Уприличена је шетња градом са професионалним водичем, кога нам је у, последњем моменту, послала градска Туристичка организација. Тражили смо да нам се откључају и Римске терме, а посетили смо и Дом културе, не само због фикуса. Туристички информативни центар никада није имао толико посетилаца који су добили рекламне кесе и проспекте града. На путу до споменика Надежди Петровић, испред пекаре „Понс“, гостима Чачка дариване су пројице, као што су некада мајке, жене, сестре и девојке ратнике пролазнике даривале. Био је то дирљив призор – каже Чворовић.
Код Мештровићевог споменика Надежди, окруженом цвећем, опет се говорило о храброј болничарки.
Уследила је посета Музеју Чачак и Уметничкој галерији, где су њихови кустоси гостима говорили о вековима Чачка.
Пре него што су упалили свеће у чачанској цркви, гости су чули причу о храму који је некада био и џамија, коју им је испричала Драгана Половина из Туристичке организације Чачак.
У једном од коментара који су стигли преко друштвених мрежа пише:
„Величанствено! Част ми је и задовољство било да се као Српкиња, Чачанка, просветни радник и као мајка ћерке која је 2021. године дипломирала на Војној академији и промовисана у официра Војске Србије, поклоним војводи Степи Степановићу и изразим дивљење према присутнима, којима ни одмакли пензионерски дани нису украли снагу, достаојанство и ведар дух. Посебна захвалност нашем господину Слободану Чворовићу, а чије промовисање историјског наслеђа и културе нашег града Чачка, као и његових туристичких потенцијала – не само у Чачку, него и широм Србије, има увек посебну драж“.
_________________________________________
Čestitka dragi školski na obeležavanju i ovog značajnog datuma!
Toj istoj Pošti ispred koje stoji spomenik Stepi, značajan doprinos je dao moj otac Drag. Milikić, njen dugogodišnji upravnik od 1950-65 (+/-).
I ja sam ponosna na njegov tada iskazani humanizam, o čemu ću drugi put!