Од ХИВ-а оболело 28 пута више мушкараца него жена
Током прошле године код 172 особе у Србији је откривено да су инфициране ХИВ-ом, 49 људи је новооболело од АИДС-а, док је 14 пацијената преминуло од ове болести.
Готово половина оних код којих је ХИВ откривен регистрована је на територији града Београда (43 одсто), 53 особе које су сазнале за дијагнозу живе у Војводини, 33 особе су са територије Јужнобачког округа, где се и највећи број особа тестира. Код 86 одсто свих новооткривених случајева, ХИВ је пренет сексуалним односом без кондома, три особе су инфициране разменом прибора за инјектирање, једно дете је инфицирано од мајке која није знала да је ХИВ позитивна, док код 21 особе није наведен начин преноса овог вируса.
Како је истакла др Данијела Симић, из Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут”, лане је дошло до благог пораста броја оболелих од ХИВ-а, али то нису алармантни подаци.
– Прошле године је значајно више људи тестирано на ХИВ у односу на 2020. годину и то за 30 одсто. Међу оболелима доминирају мушкарци, а најстарија оболела особа имала је 64 године. Код четвртине оболелих вирус је откривен онда када су имали оштећење имунолошког система – објаснила је др Симић.
Професор др Јован Ранин, инфектолог Клинике за инфективне и тропске болести УКЦС-а, нагласио је да је дошло до напретка терапије у лечењу оболелих од ХИВ-а и да се стратегије лечења мења, као и да је битно да пацијенти почну да узимају лекове чим се открије постојање вируса.
– Надамо се да ће до краја године још неки нови лекови бити стављени на позитивну листу. Рана дијагностика и лечење су стратегија за заустављање болести – додао је др Ранин.
Међу новооткривеним особама инфицираним ХИВ-ом прошле године регистровано је 28 пута више мушкараца (166 мушкараца и шест жена), две трећине је било у доби од 30 до 49 година, свака четврта особа је имала од 20 до 29 година, а две између 15 и 19 година.
– Важно је да наставимо да радимо на превенцији ХИВ-а, да усвојимо нови акциони план за стратегију која је актуелна за ову област, да се изради национални водич за терапију и лечење… Добровољно и бесплатно тестирање на ХИВ је врло битно. Радићемо на оснаживању сарадње између Министарства здравља и организација цивилног друштва – најавила је др Јелена Јанковић, помоћница министра здравља.
Горан Радисављевић, директор Тимочког омладинског центра, задужен за развој локалних заједница и организатор скупа посвећеног ХИВ-у који је јуче одржан у Београду, рекао је да је битно што су мотивисали 10 локалних заједница у нашој земљи да потпишу Париску декларацију и да су се градови обавезали да обезбеде буџетске линије и да кроз планове јавног здравља омогуће програме превенције ХИВ-а.
– Много може да се уштеди ако се ради на превенцији и ако се више људи тестира. Чак 16 милиона евра се издваја за лечење оболелих – додао је Радисављевић.
Када се људи са ХИВ-ом разболе од других болести, често наилазе на затворена врата у многим установама и на дискриминацију, поручио је Ђурица Станков, из Ас центра.
– Жалбе и молбе нам се заврше само на обећањима – каже Станков, који 18 година живи са ХИВ-ом.
Прелиминарне процене указују да је крајем прошле године у нашој земљи са ХИВ-ом је живело 3.600 особа, а 550 особа, односно шестина није знала да је инфицирана. Знајући да инфекција може дуго протицати без икаквих знакова и симптома, једини начин да се открије јесте да се особа која је имала неки ризик тестира.
На скупу је наглашено да ће сутра у нашој земљи бити обележен Међународни дан сећања на преминуле од АИДС-а и то у 18 часова на Академском платоу у Београду. Активисти организација цивилног друштва ће тада развити црвену машну (симбол борбе против АИДС-а), а у знак сећања на преминуле од ове болести упалиће лампионе и ка небу пустити црвене балоне. Од 18 до 21 сат грађанима ће бити омогућено да се добровољно, анонимно и поверљиво саветују и тестирају на ХИВ у мобилној медицинској јединици, а резултати теста ће бити познати у року од 15 до 20 минута. За саветовање и тестирање није потребан никакав идентификациони документ или здравствена књижица.