Ugradnja solarnih panela isplativ posao (VIDEO)
Cene ogreva i goriva odlaze u nebesa, svejedno na šta se grejete. Građani zaplašeni da će ova zima biti nikad strašnija, već uveliko nabavljaju ogrev koji je drastično skuplji u odnosu na prošlu godinu. Neizvesno je grejanje na struju zbog nedostatka uglja na kopovima, dok se za gas traže alternative, ako ga ne bude iz Rusije. Jedino što imamo besplatno je sunčeva energija, ali sunčani kolektori nisu, pa država nudi da plati pola cene. Da li se to na ovu skupoću isplati u Srbiji?
Vlada Srbije usvojila je sredinom prošle godine uredbu kojom je pojednostavila način instaliranja solarnih panela i dala mogućnost građanima i privredi da smanje svoje račune za električnu energiju, ali i doprinesu smanjenju zagađenja životne sredine. Kao dodatna stimulucija uvedene su subvencije pa će lokalne samouprave uz pomoć države pokrivati do pedeset odsto investicije. Tako je Grad Čačak za ovu namenu izdvojio deset miliona dinara.
„Maksimalno može da se dobije 420.000 dinara i to za mini solarnu elektranu snage 6kW. Može biti manje snage. Ukoliko bude manja podsticaj je 70.000 dinara po kilovatu, odnosno 50 odsto investicije ukoliko neko kupi opremu od firme koja je niža cena od one koju mi podstičemo”, kaže načelnik Gradske uprave za LER Vladimir Gojgić.
Medjutim, građani o tome malo šta znaju. Stavka za grejanje već dugo više nije socijalna kategorija i postala je prilično opterećenje za kućne budžete. Većina razmišlja kako da smanji račune, traže se alternative, ulaže se u izolaciju, ali mnogima nedostaju informacije naročito o zelenoj energiji i solarnim panelima.
„Kada bih ponovo pravio kuću ne bi mi trebao priključak struje uopšte. Sada preko možeš da kupiš povoljno solarne ploče, akumulatore”.
„Mi i privatno i poslovno imamo solidne račune za grejanje. Vidim da sin razmišlja da nadje neko alternativno rešenje kao što su solarne baterije”.
„Ministarstvo za energetiku bi trebalo što više na televizijama da govori o tim projektima, da razloži na detalje sve, da ljude zainteresuju. To je nova stvar”.
Oni građani koji mogu i žele da investiraju u kupovinu panela to treba i da učine jer je investicija dugoročno veoma isplativa. To je savet stručnjaka najveće solarne elektrane u Zapadnoj Srbiji koja se nalazi u Vranićima nadomak Čačka. Po njihovoj računici, jedna elektrana od 5 kilovata koju bi postavili građani mogla bi da proizvede do 6.000 kilovat časova godišnje, odnosno 500 kilovata mesečno.
“Sve ono što proizvedemo u toku leta možemo da prebacimo u električnu mrežu i da koristimo posle u zimskom periodu. Ako sagledamo jedan period u godinu dana, građani mogu, zavisno koliko kapaciteta izgrade, da smanje račun za 50, 70 odsto. Period otplate elektrane bio bio 4 do 5 godina. Ako otplatimo za 5 godina sledećih 25 godina imaćemo skoro besplatnu struju sa minimalnim troškovima. To je isplativa stvar, dugoročno posebno, pogotovo što se očekuje dalji porast cene električne energije. Veća cena smanjuje period otplate elektrane”, objašnjava Saša Luković, inženjer solarne elektrane Noleko.
Srbija je sa solarnim elektranama tamo gde je bila Nemačka pre 20 godina, iako imamo daleko bolje uslove od njih. Broj sunčanih sati je veći za 40 odsto ali se po proizvodnji nalazimo na začelju – radi se o promilima jer nema mogućnosti merenja.
„Tehnologija je od tada napredovala u dva smera. Imamo jače panele na manjoj površini, a sa druge strane imamo nižu cenu po vatu. Današnja cena je 2,5 puta niža nego kada smo mi krenuli 2015.godine. Danas su cene oko 700 evra po kilovatu, a tada je bila oko 2.000 evra. Za istu snagu sada treba manja površina zemlje nego 2015. Napredak je evidentan za ovih sedam godina”, objašnjava Luković.
Troškovi rada solarnih elektrana, malih i velikih su minimalni, sve može da se kontroliše preko interneta, pa oni koji imaju prazne livade ili ne žele da se bave poljoprivredom treba da razmisle o ovoj investiciji. Uslovi su da imate u blizini dalekovod i da parcela bude na ravnom ili okrenuta ka jugu. U tom slučaju možete da računate na subvencije od strane države do 25 odsto investicije.
Konkurs za sufinansiranje ugradnje solarnih panela na porodičnim kućama
Grad Čačak u petak će raspisati javni konkurs za sufinansiranje ugradnje solarnih panela za proizvodnju električne energije na porodičnim kućama na teritoriji grada.
Kako je navedeno u tekstu javnog konkursa, korisnici bespovratnih sredstava mogu biti sva domaćinstva izuzev:
1) domaćinstava koja su u prethodnom periodu koristila sredstva Grada Čačka za slične aktivnosti i ista opravdali;
2) domaćinstva koja su u prethodne dve godine posle dostavljanja Rešenja o dodeli bespovratnih sredstava za slične aktivnosti odustali od sprovođenja aktivnosti i
3) vlasnici posebnih delova stambeno-poslovnog objekta koji ne služe za stanovanje.
Pravo učešća na konkursu imaju domaćinstva koja ispunjavaju sledeće uslove:
1) da je podnosilac prijave:
(1) vlasnik objekta za koji podnosi prijavu (upotrebna dozvola za objekat, dokaz o izgradnji objekta pre donošenja propisa o izgradnji, rešenje o legalizaciji objekta, rešenje o ozakonjenju objekta) i da je podnosilac prijave vlasnik brojila,
(2) ukoliko podnosilac prijave nije vlasnik objekta za koji se podnosi prijava, neophodno je da ima prebivalište na adresi objekta za koji podnosi prijavu i uz prijavu da podnese pisanu saglasnost vlasnika objekta overenu od strane javnog beležnika da se za objekat može podneti prijava;
i
2) da je priključen na distributivnu mrežu električne energije i da je na poslednja tri računa za potprošnju električne energije registrovana potrošnja od minimum 30 kWh mesečno;
Maksimalni iznos sredstava podsticaja koji se dodeljuje, predstavlja iznos od:
(1) 50% od vrednosti ukupne investicije sa PDV-om, a maksimalno 420.000 dinara
i;
(2) iznosa koji se dobija množenjem snage panela u kW iz dostavljene profakture, sa iznosom od 70.000 dinara.
Za solarne panele kapaciteta preko 6 kW razliku do ukupne vrednosti radova prema predračunu izabranog privrednog subjekta snosiće domaćinstva.
Prijava mora da sadrži i sledeću obaveznu dokumentaciju:
1) potpisan i popunjen Prijavni obrazac (Prilog 1) za sufinasiranje mera energetske
efikasnosti;
2) dokaz za stambeni objekat:
– prepis lista nepokretnosti za parcelu na kojoj se nalazi stambeni objekat;
– rešenje o porezu na imovinu;
3) fotokopiju lične karte ili očitana lična karta (za lične karte sa čipom) podnosioca zahteva i za lica koja žive na adresi porodične kuće za koju se podnosi prijava. Za maloletna lica dostaviti fotokopije zdravstvenih knjižica;
4) predračun (profaktura) sa količinom i cenom za opremu, navedenu u odeljku 1 Javnog poziva, sa ugradnjom koju građanin dobija od jednog od privrednih subjekata (direktnih korisnika) sa liste koju je objavio Grad, a koju građanin izabere sa liste;
5) fotokopije računa za utrošenu električnu energiju za porodični stambeni objekat za koji se konkuriše za tri prethodna meseca;
6) Ukoliko podnosilac prijave nije vlasnik porodične kuće, potrebno je dostaviti saglasnost vlasnika.
7) Ukoliko u porodičnoj kući postoji više od jednog brojila onda je potrebna saglasnost svih lica koji su vlasnici ostalih brojila.
8) Potpisana izjava o saglasnosti da organ za potrebe postupka može pribaviti podatke o kojima se vodi službena evidencija.
Konkursna dokumentacija za Javni poziv može se preuzeti na internet stranici Grada Čačka, ili na pisarnici Gradske uprave. Rok za podnošenje prijava je 21 dan od objavljivanja konkursa na zvaničnoj internet stranici grada Čačka i u lokalnom nedeljniku “Čačanski glas“.
Ugradnja jeste isplativ posao, ali investicija u panele nije 😀
jos jedna u nizu sns prevara i pljacki
Ovaku podmukli i glupu propagandu aternativnih izvora energije čovek ne može da zamisli.
Prvo kad se propagira neka nova ideja, ona se mora jednostavno i prosto objasniti potecijalnom kupcu. Mora mi se objasniti isplativost projekta, Mora mi se reći kolika je efektivna snaga izvora energije pri prosečnoj godušnjoj osunčanosti onjekta gde su paneli postavljeni. Mora im se jasno reći kolik je vreme trajanja panela. Mora im se objasniti da se paneli trebaju redovno održavati. Mora im se reći kako se skupljena energija koristi ili skladišti.
Evo u celoj srbiji takvog portala neam. Sve se priča o nekom rajskom projetu izobilje energije. E to je malo morgen Otvorite bilo koji ozbiljniji sajt na primer iz Australije pogledajte reference i tehničke podatke pa pročitajte kometare sve će vam se samo reći.
A ovde kod nas se samo mulja pa ko koja zajebe.
Папира као да тражиш стамбени кредит,а потрошњу немам толику ни за годину јер још нисам уселио а плаћам струју месечно 850 дин и шта сад ,све ново не усељено ал немам потрошњу….кога они часте тај га је угасио
Odlicno, dok je takvih kao ti mi koji se malo raspitamo imamo sanes da dobijemo subvenciju. Prijatelju moras sam malo da se raspitas. Ovo je samo pomoc oko placanja da ti se umanji trosak. Sam moras da juris firme koje su prosle na tenderu. Nije tesko samo mi Srbi ocekujemo da nam sve drugi zavrse.
Odgovor za aki
Nemaš ti Aki blede veze sa ovim stvarima. Vataš se na laži ko SOM na bućku.
Čiča ovo radi od 1979. Jednu od većih projekata sam radio u Skoplju i dobro znam šta pričam.
Da bi nešto bilo isplativo mora da se dobro projektatski odradi.Ulazne reference moraju da budu tačne. Ovo ovde nema ko da projektuje i izvede. Napaljeni stručnjaci samo mlate praznu slamu. Naka ti jedan od njih pokaže Austrijski, Nemački ili Švajcatski certifikat da su osposobljeni za projektovanje i izvođenje solarnih postrojenja. Neka ti jedan od njih pokaže gde ti projekti rade i kolika je dobot (uštada) nema toga.
Uzgred evo i besplatnog saveta.
Zašto se ne postavljaju dvoslojni kolektori za grejanje i vode a u gornjem sloju za proizvodnju električne energije. Takvi paneli 40% imaju veću učinkovitost.
To koliko vidim niko ovde ne pominje i ne zna da to postoji.
Zimi nema vajde od solara, a kako ćemo proći sa EPS-om sam Bog nezna. Ako se omasovi, leti će biti viška koji EPS ne može da lageruje, a zimi neće moći da podmire potrebe kao i sad.
Građani Ciglarske i susednih ulca su upravo dobili studiju o izvodljvosti za izgradnju male protočne elektrane.
Ostaje sad dilema da li se opredeliti na vodne potencijale površinske i fekalne kanalizacije ili čekati da nam Morava opet uđe u tzv.branjeno područje.
Pa da, isplativ za NOLEKO… a raja sirotinja neka plaća…😂😂
Ovo nije politika,ovo je ekonomija.DOS je simbol pljačke,SNS je simbol Ekonomskog preporoda Srbije.