Злоупотребе у пројектном суфинансирању медија заслужују и озбиљну полицијску истрагу
Скуп „Шминка, костим и сценографија јавног интереса“ одржан је у Прес центру Удружења новинара Србије (УНС). Повод за овај скуп био је истраживачки серијал уредника Суботичке.рс Бранка Жујовића којим је разоткривен низ малверзација у пројектном суфинансирању.
Уредник „Суботичке.рс“ Бранко Жујовић, новинар и медијски експерт Веран Матић, представник Локал преса Стојан Марковић, генерални секретар УНС-а Нино Брајовић , правник Независног удружења новинара Србије (НУНС) Раде Ђурић и члан Управе УНС-а Ивица Милосављевић говорили су о спорној расподели средстава и злоупотребама које се везују за суфинансирање медијских пројеката.
Онлајн медиј „Суботичке.рс“ је у протекла три месеца објавио серијал од 25 текстова, базираних на информацијама којима је разоткривен систем злоупотреба у пројектном суфинансирању. Према овим текстовима, идентификоване су медијске комисије чији су чланови истовремено и део ГОНГО организација, које воде власници медија.
– Имали смо потребу да скренемо пажњу јавности на разне случајеве и начине уплива у медијске конкурсе и извлачења новца из медијских конкурса. Осим што добијају огромне своте новца на конкурсима, један од канала извлачења тог новца су и њихови такозвани „бочни играчи“ који добијају огромна средства – рекао је уредник сајта „Суботичке.рс“ Бранко Жујовић.
Главни и одговорни уредник javniservis.net Веран Матић рекао је да овакве активности нису непознате Министарству културе и информисања и општинским управама, за које каже да су умешане.
– Када се погледа како та хоботница функционише у одређеним случајевима, може се рећи да овде има посла и за криминалистичку полицију и једну озбиљну истражну радњу која би показала велики број злоупотреба у јасно изграђеним случајевима – додао је Матић.
– Први корак мора да буде захтев да свако ко произведе медијски садржај буде у обавези да достави на јавни увид оно што је урадио. Поред тога, мора да се установи евалуација пројеката и оцењује оно што је финансирано. Трећи важан корак био би поштовање Закона о спречавању сукоба интереса – ми не можемо да дозволимо да људи који су власници медија у комисије приоритетно шаљу људе који су запослени у њиховим медијима – рекао је генерални секретар Удружења новинара Србије (УНС) Нино Брајовић.
Правник НУНС-а Раде Ђурић је такође рекао да је неопходно што више писати о овој теми, како би и људи из надлежних институција схватили да је на овај начин спроведена реализација трошења средстава недозвољена.
– Неопходна је комплетна реформа и реструктуирање целог система, како би се пронашао начин да се макар смање овакве злоупотребе. За мене је посебно болно то што не видим да систем реагује. Имамо и тужиоце, и правобраниоце и надлежне инспекције, а овде видимо озбиљне елементе кривичног дела, као и злоупотребу трошења јавних средстава – додао је Ђурић.
Летимичним погледом на документацију која је до њега пристигла, члан управе УНС-а Ивица Милосављевић закључио је да постоји потврда постојања организованих мрежа које се пријављују на конкурсе и део су медијских комисија.
Као један од важних проблема невезаних за малверзације у пројектном суфинансирању, а везаних за нереалну расподелу средстава присутни су издвојили и то што се код принт медија трошкови штампања и дистрибиуције садржаја више не сматрају као оправдани. Представник Локал преса Стојан Марковић истакао је да се тиме показује драстичан пример непознавања медијске продукције.
На скупу је било речи и о заштити Савета за штампу и апелу да се он дефинише као једино саморегулаторно тело са циљем да штити етичке и професионалне стандарде новинарске професије. Одбијање да се Савет за штампу уврсти у Закон о јавном информисању и медијима могло би да утиче на стварање нових сличних удружења, нових новинарских кодекса, општу конфузију људи у вези са тиме коме да се обрате, и најважније – умањено поштовање етичких норми.
___________________________________________