Prethodni članak
Završena je pokazna vežba „Čačak vas čeka“
По строго утврђеном плану, а после позива и слања мејла водећим туристичким новинарима и агенцијама, са договoрeног места, са закашњењем од 4 минута „Кавимов“ аутобус је кренуо за Чачак.
Техничка пауза направљена je у Музеју „Коле“. Љубазна колегиница Марија Костић је врло заинтересованим новинарима показала развој компаније „Шкода“.
Послужење и поклони су били прави доказ добродошлице.
Пo долаку у Чачак гости су смештени у хотел „Београд“. После кратког одмора, послужено је пиће добродошлице на тераси хотела са погледом на Римске терме.
Лиценцирани чачански водич Ана Бојовић је започела своје дружење са колегама из туризма.
Програм je обухватао посету Научно-технолошком парку где су нас чекали директор Пешић и његови сарадици који су новинарима детаљно и са поносом испричали историјат ове институције у Чачку, кao и њихове планове за рад и развој.
До заказаног сусретa са директором Дома културе у 15:30 часова није дошло јер je директор послао поруку да ради до 15 часова. Поруку ко смо добили у 15:32 била је кратка: „Уживајте, изашао сам.“
Ипак гости су посетили Дом културе, погледали тренутнуo отворену изложбу, сликали фикус а увече су били на концерту поводом Светског дана музике, где се уз велики Крагујевачки симфонијски оркестар представио италијански оперски бас – баритон Дарио Ђорђели.
Гости су посетили и Туристички инфо-центар где су добили рекламне кесе града Чачка са проспектима.
У 16 часова испред Гимназије, код споменика Ивана Мештровићаm посвећеног Надежди Петровић били су, по договору са професором ликовног Иваном, постављени штафелаји. Било је право задовољство што је прихваћена идеја да се на платнима уљаним бојама слика чачанска црква.
Необичну идеју да сви присутни са неколико потеза заврше слику прихватила је и остала публика.
Поштовање према манифестацији су својим присуством исказали и промоћник градоначелника Мирослав Петковић, као и директор Уметничке галерије „Надежда Петровић“ Бранко Ћаловић.
Идеја организатора је да се убудуће, када се улица претвори у пешачку зону баш поред споменика предвиди сликарски плато са металним покретним штафелијима.
Госте из Београда у згради Галерије поздравио је онако како доликује директор Ћаловић и својој сарадници Рацковић препустио да у Завичајној соби Надеждиној говoри гостима.
На крају посете уз ракијu „Jелички дукат“, на тераси Галерије растали смо се у жељи да Галерија у следећој години културе да велики допринос и оправда своје надалеко чувено постојање.
Градачка црква као и Конак Народног музеја су у програму биле локације које је требало посетити. Кустос Народног музеја је у простору Конака детаљније говирила о постојању града на овом простору. Поред споменика Владиславу Петковићу Дису, за кога многи Чачани не знају и да постоји, читани су Дисови стихови „Можда спава“.
У дворишту музеја, у хладњаку, Етно кућа Ерић као најаву предстојеће септембарске манифестације „Купусијаде“, у земљаном лонцу са пројом, сиром, кајмаком приредила је ручак.
Организатор је ради манифестације Сабора фрулаша договорио да млади фрулаши буду део тог амбијента, али ни они као ни директор Дома културе нису то сматрали ни за сходно ни за битно.
Као и увек, Чачанка Младена Гојковић је својим гласом и народном ношњом, са чланицама своје групе најавила шта све лепо може да се догоди у нашем Чачку.
Гости су сити и задовољни oтишли на одмор, уз могућност да у 20 часова, присуствују концерту у Дому културе.
Групи су се придружили и туристички радници из Ужица.
У кафани „Цар Лазар“ одлична, свежа квалитетна и са пажњом постављена трпеза и музика Бориса Капетановића и његовог сарадника у програму „Кабаре роуз“ били су сјајна али сетна туристичкa понудa .
Права штета је била што је кафана отворена само до 23 часа.
Млађи гости су дружење наставили у Сити-пабу где су, поред лепог провода изненађени ниским ценама.
Започео је нови дан, у коме стиже чачанско лето.
Његов је дочек најављен на многим друштвеним мрежама, као и у програму телевизије. Дописница РТС-а из Чачка, Силвија Пашајлић, у ударном термину помогла је да се о лепим дешавањима у Чачку обавести и аудиторијум вишемилионског гледалишта.
Небојша Јовановић је у директном укључењу у програму Нове – С цртао уљем на платну и са Чворовићем разговарао о планираној манифестацији.
Телевизија Телемарк је у неколико наврата извештавала о програму који је суфинансиран од стране града Чачка.
Најчитанији портал на овим просторима ОЗОНПРЕС својим читаоцима из света у неколико наврат упутио је позив ЧАЧАК ВАС ЧЕКА.
Остале телевизијске куће, Глас Западне Србије, Телевизија Лав и Телевизија Галаксија нису пружили информативну подршку, мада су богато награђени средствима буџета града, па мислим да би то требало имати у виду приликом следеће расподеле средстава на конкурсу за суфинансирање пројеката за остваривање интереса у области јавног информисања на територији града Чачка, који је објавио Чачански глас.
Ваљало је поранити и после доручка у хотелу Београд корзоом доћи до споменика војводи Степи Степановићу.
Чворовић се, као председник Удружења потомака ратника је, уз захвалност, замолио да прича и потсећање на славног војводу буде обавеза свих нас.
Надахнуто и са пуно детаља о животу, борби али и смрти нашег славног уграђанина говорила им је водич Ана Бојовић.
Чачански градски парк је требало да буде понос свих грађана и место окупљања.
Због брзог темпа планираног програма, на улазу у парк сачекао нас је млади суграђанин који је госте из Београда рикшом провозао кроз парк и одвезао до Музичке школе „Др Војислав Вучковић“.
У тачно договорено време директор школе, господин Тошић поздравио је госте Чачка, показао школске просторије и на леп колегијалан начин рекао да је за изградњу оваквог објекта највише учинио његов претходник на месту директора НИКОЛИЋ кога сви знамо као ЦИГО.
Гости су имали срећу и задовољство да на кратко послушају клавирско извођењеЂорђа Рашковића, ученика петог разреда Музичке и седмог разреда Основне школе „Др Драгиша Мишовић.“
Још један споменик, посвећен стрељаним родољубима 1940.године, поред фудбалског стадиона „Борац“ био је место где је Ана Бојовић говорила.
Долазак на градску плажу је изазвало право дивљење за оно што град Чачак има. Ту, код кафића „Мона“ чекале су нас прженице од ПОНС хлеба, лепо, као сунце испржене у студентској мензи. Господин Радомировић је и овог пута као и давно када је био директор Дома ученик подржао и ову манифестацију.
Репoртер ТВ Телемарк је разговарао са нашим гостима. На лицу места се могло чути како овај пројекат треба убудуће не само подржати, него га и искористити као одличну платформу за све оно што се у овом краткотрајном програмку није могло обухватити, мислећи при том на споменик Танаску Рајићу, Атомску бању.
Овали препуни прженица су вожени рикшом и дељени по целој чачанској плажи. Прженицама су послужени и спортисти на теренима. За оне који посте, ПОНС је спремио одговарајућа пецива.
А онда, на брани у 11:14 дочекано је ЧАЧАНСКО ЛЕТО.
Госте је поздравио и један од руководилаца оближњег аеродрома и најавио сутрашњи лет за Тиват.
На нову атлетлску стазу се улази са картицом, која је бесплатна. Поред ње је рукометно игралиште које зими служи као ледено клизалиште. На оближњем кошаркашком терену играли су студенти са факултета од преко пута.
Чачански базен је увелико био отворен а цена од 200 динара је иста као пре три године.
За купаче је остављен велики послужавник са поређанм прженицама.
Следио је прелазак преко пешачког моста где нас је поздравио и председник месне заједнице Љубић-кеј.
Аутобус је био паркиран и кренули смо даље.
Она лепота која се ређала на путу до Каблара није била урачуната у програм, али се уживало. Са малим аутобусом скоро смо се приближили врху Каблара , где је свако желео да не само очима него и апаратима забележи поглед низ меандре.
За врх Каблара одабрали смо још једну ракију, “ Жубор са Каблара.“ Послужена је у финим стакленим чашама, како доликује квалитету. Јак укус добре ракија помешао се са чачанским чипсом.
Прошли смо кроз Овчар бању, видели лепо од скора уређен пешачки део око Мораве, али нисмо, иако смо прошли, свраћали у Природњчки музеј, јер нас нико није ни звао.
Манастир Никоље је био једини овчарско-кабларски манастир који смо планирали да посетимо, али о свим осталим манастирима, нарочито о Благовештењу где се замонашио патријарх Павле, говорила је наш водич Ана. У порти манастира Никоље, у тишини монахиња нам је бираним и смиреним речима беседила.
Под новом вињагом издавач Српског народног календара је говорио о претходним и најавиоњегово следеће, тридесето издање. Хладна вода са манастирског бунара, ратлук и кафа послужени су гостима.
Два катамарана, спојена у један вештом руком младог лађара, више од сата возила су нас до Међувршја. Нестварне викендице, птице, риболовци, девојке које се сунчају пролазили су поред нас. Катамаран је неколико пута стао да би уживали у тишини, да би показали недавно направљену мапу Чачка.
Насмејани путници су чекајући да им упадне кашика у мед, са радошћу пробали мед Вукићевић.
Гошћа на овом путовању била је и клинички психолог Драгица Стефановић, па смо у тишини Мораве прелистали њену књигу „Људи на ивици постојања“.
Прошли смо поред новоизграђеног пристаништа и заједно са првим капима кише стигли на док ресторана „Плажа“.
Чекао нас је као пред неко велико весеље постављен сто, дубоки тањири за рибљу чорбу, велики овали са салатом, а онда три врсте рибе. Огромна киша која се спустила на Мораву није покварила жељу да се пробају и баклаве.
Гости су приметили изузетно љубазно ресторанско особље.
Кад је престала киша приводило се крају дружење, и остао је само пут до хотела „Београд“ да се узму ствари, али и да се растане од Чачка са великим парчићима Дезерт торте у башти хотела на корзоу.
Гости су отишли и по доласку у Београд су се јавили, захвалили и рекли да не могу да верују да је толико ствари понуђено да се види.
Програм ЧАЧАК ВАС ЧЕКА реализован је уз подршку града Чачка, али и уз добру вољу Дезерта, Чипса, Макробеле, Понса, Студентске мензе, Јеличког дуката, Минићеве ракије, Жубора са Каблара…
Телевизијске куће су учиниле своје. Михаило, Слободан, Младен из УТП Морава са својим сарадницима, Марија из Етно куће Ерић су са Младеном и са сликарком Иваном заслужни ( и мало плаћени за оно што чине за ЧАЧАК).
Остало нам је само да чекамо лепше сутра.
___________________________________________________
New MMS
Poštovani Čvoroviću,mislim da nijedna pokazna vežba u našoj istoriji nije tako uspešno,šarmantno i predivno ostvarila zadati cilj : prezenac.našeg lepog ČAČKA i njegove predivne okoline ! Ko nije juče bio na reprezentativnom događaju ČAČAK VAS ČEKA mnogo,mnogo je propustio !!mnogo hvala svima koji su podržali ovaj divan događaj,a najviše Čvoroviću na neiscrpnoj energiji,ljubavi i posvećenosti svom Čačku !sdač.poz.svima a najviše divnoj Mariji iz sjajne kuće ERIĆ.voli vas vaša čačanka Vesna Radulović
Poštovani Milune Todoroviću, gradonačelniče grada Čačka,
poštovani članovi kabineta,
Želim ovim putem da Vam se ZAHVALIM u svoje lično ime, na ljubaznosti i gostoprimstvu Vaših sugrađana, te velikoj podršci grada projektu – „Čačak vas zove“, u susret proleću 2023. kada Čačak postaje nacionalna prestonica kulture. Tokom našeg boravka, u dva dana, bili smo u prilici da vidimo, čujemo i osetimo puno, možda čak i previše toga interesantnog za vreme koje smo imali na raspolaganju, što Čačak ima da ponudi.
Gospodin Slobodan Čvorović, odlični organizator našeg putovanja, info-ture Vašim gradom, u potpunosti je opravdao epitet koji sam mu dodelio. Njegova „desna ruka“ na fantastičnoj turneji teritorijom grada Čačka bila je mlada, ali sjajna Ana Bojović, licencirani vodič, kojeg ste nam kao grad dodelili, a koja nam je pružila pregršt korisnih informacija o lokacijama i znamenitostima koje smo obilazili.
Na kraju, želim da istaknem da je viđeno bila jedna „pokazna vezba“, te ukoliko se stvore uslovi, bude dovoljno želje i motiva, biće mi zadovoljstvo da u Čačak dovedem ekipu serijala „Moja lepa Srbija“ – RTS1 i u budućnosti, zajednički ekranizujemo Vaš prelepi grad. Emisija „Moja lepa Srbija“ sada se premijerno prikazuje na RTS 1 – subotom u 13:30h i ima prosečnu milionsku gledanost.
S tim u vezi, zamoliću Vas, ukoliko je moguće, da dobijem Vaš direktan kontakt, kako bismo se u bliskoj budućnosti čuli i porazgovarali na tu temu.
SRDAČAN POZDRAV!
Aleksander Vlajković, novinar i producent serijala „Moja lepa Srbija“.
TEL: 060/330-7663
Cvorak ako si im pokazao…Streljao si zlobnike…Trebas Cacku.
Svaka čast! Ovim si dao lep primer TOČ-u kako ubuduće da rwklamira Ćaćak!
Gospodin Čvorak, je još jednom pokazao kako se promoviše svoj grad, kultura, zemlja. Svaka čast svima koji su učestvovali u organizaciji, jer ovo je veoma bitno za razvoj turizma u našem gradu.
Genijalne ideje gospodina Čvorovića, sjajan smisao za humor, ograman trud, ponosni grad, Ana sjajni lokalni vodič, prelepa priroda, duhovna snaga, umetnička prošlost, kupus iz lonca, prženice kao nekad, doček leta na Moravi, lokalni med, lokalna rakija, lokalni čips lokalni muzičari, srpski kalendar, škodin kačket, mnogo lepih mesta i velike mogućnosti. treba nam više turističkih heroja, a onda će i Srbija biti prestonica turizma. Počelo je od Čvorka. Čačak Vas čeka!