Nacionalna TV frekvencija
Представници телевизијских кућа које су конкурисале за четири националне фреквенције требало би да до половине јула, уз присуство медија, на састанцима са члановима Савета Регулаторног тела за електронске медије (РЕМ), представе своје програмске елаборате.
РЕМ ће одлучити које телевизије добијају националну покривеност најкасније за месец дана од објављивања листе свих подносилаца пријава.
– Ни датум неће бити одређен у тајности, ни разговори са кандидатима неће бити одржани далеко од очију јавности. Присуство седници није ексклузивно право за новинаре из електронских медија, већ ће њима моћи да присуствују сви новинари који се претходно акредитују. Тачан датум још увек није одређен, али претпостављам да ће разговори са кандидатима бити обављени до средине јула – рекла је чланица РЕМ-а Вишња Аранђеловић за Удружење новинара Србије (УНС).
Према Правилнику о минималним условима за пружање медијске услуге РЕМ-а одабрани канали су дужни да испуњавају одређене техничке, просторне, кадровске, финансијске и програмске услове. Телевизије које ће добити четири националне фреквенције, како пише у Правилнику, морају имати информативни, научно-образовни, културно-уметнички, документарни, као и дечји програм и програм за малолетнике.
– Према Закону о електронским медијима, оне телевизије које не добију дозволу могу да покрену управни спор – рекла је Аранђеловић.
Тренутно националну покривеност имају телевизије Прва, Хепи, Б92 и Пинк. Националну фреквенцију имала је и телевизија Авала, али јој је дозвола одузета пре више од девет година. Након тога ниједна телевизија није добила пету фреквенцију која је некада припадала Авали.
– Питање пете дозволе, односно зашто има простора за четири а не за пет или више телевизија је питање за стручњаке из ЈП Емисинона техника и везе – рекла је Аранђеловић на питање УНС-а у вези са тим када ће бити расписан конкурс за пету фреквенцију.
На конкурсу за доделу четири националне фреквенције пријавило се 14 телевизија – Н1, Нова С, Пинк, Вести, Хепи, Прва, Б92, К1, УНА, Коперникус, БК, Танјуг, ТВ2 и Курир.
Извор: УНС
________________________________________________
Jedino ko zasluzuje nacionalnu frekvenciju u Srbiji je neki porno kanal. Tu nema laganja.