Proglašeno 20 lidera
Četvrta konvencija u okviru Godišnjeg CEDEF Programa za gradove i opštine Srbije – LIDERI ODRŽIVOG RAZVOJA 2015, održana je u Čačku sa velikim uspehom i važnim, konkretnim rezultatima. Konvenciji je prisustvovalo više od 30 lokalnih samouprava koje su predstavile preko 250 projekata na direktnim sastancima sa 9 vodećih domaćih i svetskih kompanija: Telekom Srbija, Minel Schreder, Miteco, Knauf Insulation, Naue Opticus, Banca Intesa, DDOR, Viessmann i LG.
Pokrovitelji programa su Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Republike Srbije, Ministarstvo rudarstva i energetike Republike Srbije, Odbor za zaštitu životne sredine Narodne skupštine Republike Srbije i Agencija za zaštitu životne sredine Republike Srbije. I Konvencija u Čačku je još jednom je pokazala da je koncept programa „LIDERI ODRŽIVOG RAZVOJA“ stimulativan za lokalne samouprave i donosi konkretne dogovore na putu ka dostizanju konačnog cilja – uspešni i održivi gradovi i opštine.
Programski savet je u okviru Četvrte Konvencije dodelio Povelje lokalnim samoupravama „LIDER ODRŽIVOG RAZVOJA“ zbog ostvarenih izuzetnih rezultata u primeni zelene energije, energetske efikasnosti, upravljanju otpadom i vodama. Ključni kriterijumi za dodelu nagrada su broj realizovanih projekata, broj planiranih projekata u ovim oblastima predviđenih budžetom kao i proaktivnost lokalne samouprave, a 20 gradova i opština su dobitnici Povelje: Čačak, Čajetina, Gornji Milanovac, Ivanjica, Koceljeva, Kragujevac, Kraljevo, Lajkovac, Loznica, Lučani, Mionica, Nova Varoš, Osečina, Požega, Rača, Sjenica, Topola, Užice, Velika Plana i Vrnjačka Banja.
Ukupno je na konvencijima u Čačku, i pre toga u Sremskoj Mitrovici, Kruševcu i Zrenjaninu, učestvovalo preko 800 predstavnika lokalnih samouprava, javnih preduzeća i ustanova sa teritorije 145 gradova i opština. Predstavljeno je oko 950 konkretnih, lokalnih projekata. Održano je 600 direktnih sastanaka predstavnika lokalnih samouprava i javnih preduzeća sa potencijalnim finansijerima i nosiocima tehnologija. Direktni – B2B sastanci su, kako se do sada pokazalo, najvažniji korak ka realizaciji što većeg broja projekata.
Jovanka Arsić-Karišić, predsednik UO CEDEF-a je na početku okupljanja u Čačku ukazala da je cilj Programa da simuliše kapacitete opština i gradova, javno komunalnih preduzeća i javnih ustanova Srbije, koji će odgovornim i odlučnim vođstvom postati uspešni i održivi gradovi.
– Prave vođe za nove izazove nalaze nova rešenja, nove investicije, finansiranje i nova partnerstva u čemu su partnerstva javnog i privatnog sektora ključni faktor uspeha u celom svetu kako bi se obezbedio održivi razvoj – rekla je Jovanka Arsić- Karišić.
Imre Kern, državni sekretar u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Republike Srbije je izjavio: “Srbija ne može da se razvija samo gradnjom velikih infrastrukturnih objekata, kao što su autoputevi, brze pruge, velike luke na Dunavu, već potrebno je ravnomerno, na održivi način razvijati i lokalne sredine, graditi vodovode, kanalizacione mreže, deponije, lokalne puteve, obnavljati ili graditi nove škole, obdaništa, domove kulture itd. Samo razvojem lokalnih sredina možemo disperzno poboljšati investicionu klimu, dovesti nove ulagače, ali ne samo u Beograd, Novi Sad i druge velike gradove, već treba da stremimo ka privlačenju ulagača – domaćih i stranih – i u manje sredine.”, rekao je državni sekretar.
– U pripremi su Zakon o izmenama i dopunama zakona o državnom premeru i katastru, Zakon o konverziji zemljišta i Zakon o legalizaciji. Pripremamo i novi zakon o komunalnoj delatnosti. Svi ovi zakoni imaju iste ciljeve: stvaranje bolje investicione klime, a što će obezbediti otvaranje novih radnih mesta – rekao je Imre Kern i dodao: “Po mom dubokom ubeđenju, ako će današnja konvencija doprineti ubrzanoj implementaciji projekata, ako će omogućiti pronalaženje partnera za razvojne programe lokalnih samouprava, ne samo sa strane isporučioca tehnologija, nego i finansijskih organizacija, već je postignut cilj”.
Branko Stefanović, direktor Funkcije za velike poslovne korisnike Telekoma Srbija ukazujući na značaj povezivanja poslovnog i javnog sektora u cilju stvaranja dodatne vrednosti za sve građane, posebno je istakao napore našeg najvećeg telekomunikacionog operatora na tom polju.
– Telekom Srbija značajno investira u održivost sopstvenog poslovanja, pri čemu angažuje kapacitete lokalnih partnera i time pozitivno utiče na razvoj celokupne zajednice. Uveren sam da su događaji poput današnjeg pravi način da se zajedničkim delovanjem različitih društvenih i ekonomskih činilaca pruži neophodna podrška lokalnim inicijativama.
– Saradnja sa lokalnim samoupravama predstavlja važan element naše strategije kreditiranja privrede, što potvrđuje i vodeća pozicija Banca Intesa u delu finansiranja opština i gradova sa tržišnim učešćem od gotovo 50 odsto. Do sada smo u ovom segmentu realizovali oko 160 miliona evra kredita kojima smo podržali više od 300 različitih projekata, uključujujući i brojne projekte zaštite životne sredine. Poseban akcenat stavljamo na inicijative za unapređenje energetske efikasnosti i korišćenje obnovljivih izvora energije, i u te svrhe smo klijentima obezbedili povoljne uslove finansiranja zahvaljujući kreditnim linijama Evropske banke za obnovu i razvoj i nemačke razvojne banke KfW – izjavio je Aleksandar Kovačević, menadžer za mala i srednja preduzeća Banca Intesa.
Nemanja Vignjević, menadžer energetskog sektora, DDOR Novi Sad je rekao da je nedovoljna svest građana o nužnosti osiguranja, kako privatnih osoba tako i poslovnih subjekata, dodatno potvrđena i u primeru poslednjih katastrofalnih poplava.
– Nama koji se bavimo osiguranjem stoga je jedan od najvažnijih zadataka stalno informisanje javnosti o potrebi i benefitima osiguranja. Materijalna situacija građana nije zavidna, ali je takođe veoma nezavidna i situacija kada u trenu izgubite, ne daj bože, život ili sve što ste godinama mukotrpno i vredno sticali. U svakom slučaju i o osiguranju treba misliti na vreme. Kada se desi nešto loše, a ljudi nisu zaštitili sebe i imovinu, svaka reakcija i sanacija postaju mnogo teži. Zato je jedna od najvažnijih misija Kompanije „DDOR Novi Sad“ da edukacije stanovništvo – rekao je Vignjević.
Knauf Insulation, internacionalni proizvođač izolacionih materijala, uputio je predstavnike lokalnih samouprava u nedavno unapređenu regulativu o energetskoj efikasnosti i zaštiti od požara, i predstavio optimalna rešenja sa kamenom mineralnom vunom za energetsku sanaciju javnih zgrada.
– S obzirom da zgrade u Srbiji troše daleko više energije od evropskog proseka, u čemu nažalost prednjače objekti javne namene, jasan je interes lokalnih samouprava da unaprede energetske performanse javnih zgrada upotrebom savremenih izolacionih materijala – rekao je Goran Prolić, menadžer razvoja aplikacija, Knauf Insulation.
Andrej Đuretić, direktor marketinga, Minel-Schréder je rekao: „Kompanija Minel-Schréder, član Schréder grupe, je lider u oblasti spoljnog osvetljenja na ovim prostorima već skoro pola veka. Pored proizvodnje svetiljki i kontrolnih sistema za upravljanje i nadzor u uličnom osvetljenju, kao i usluga fotometrijskog projektovanja, Kompanija Minel-Schréder izrađuje tehnoekonomske studije isplativosti rekonstrukcija Javnog osvetljenja u našim opštinama. Na osnovu naših studija i uz povoljan model finansiranja, u mogućnosti smo da ponudimo opštinama kompletno rešenje koje podrazumeva kratak period otplate i energetski i ekološki efikasno rešenje koje obezbeđuje značajne uštede u potrošnji električne energije“.
– Kompanija Miteco Kneževac, lider u upravljanju industrijskim i opasnim otpadom tokom proteklih godina pružila je brojne usluge zbrinjavanja različitih vrsta otpada i tako doprinela rešavanju brojnih ekoloških problema. Konkretno u Čačku smo uspešno sproveli zbrinjavanje PCB opeme i čvrstog PCB kontaminiranog materijala. Takođe, godinama unazad, u Gornjem Milanovcu, Užicu i Kragujevcu pružamo usluge uklanjanja opasnog, hemijskog i industrijskog otpada, a u Kragujevcu je trenutno u toku i Projekat remedijacije zemljišta zagađenim PCB uljem. Naš prioritet za ovu godinu je uklanjanje „istorijskog“ opasnog otpada, koji je ostao u firmama koje ne rade, koje su u restrukturiranju ili stečaju duže vreme, a koji ugrožava životnu sredinu – istakao je Nebojša Tomašević ispred kompanije Miteco.
Marko Popović iz kompanije Naue Opticus je naglasio da je PD „OPTICUS“ ekskluzivni zastupnik za područje Republike Srbije nemačkog proizvođača geosintetičkih materijala „NAUE GmbH & Co.KG“. Kompanija je svetski lider u proizvodnji geosintetičkih materijala koji imaju primenu kod izgradnje deponija za skladištenje svih tipova otpadnih materija, izgradnje puteva, železnica i prateće infrastrukture, akumulacionih jezera, brana, obaloutvrda, odbrambenih nasipa, izmeštanja rečnih korita i regulacija vodotokova, za stabilizaciju slabo nosivog tla kod izgradnje putne i železničke mreže, tunela, u rudnicima, za drenažu, filtraciju, separaciju, zaštitu zemljišta od erozije, kod izgradnje vetroparkova i infrastrukture obnovljivih izvora energije, kao i specijalnu hidroizolaciju u visokogradnji za zaštitu podzemnih betonskih konstrukcija. Brojne su reference izvedenih projekata u Srbiji: deponije svih tipova otpada, uređenje rečnih korita I sanacija klizišta, rekonstrukcija putne I železničke mreže, projekti u visokogradnji, projekti zaštite životne sredine i dr.
Nenad Črnila, regionalni menadžer za projekte LG Electronics Srbija, istakao je: “Naš tim se iznova trudi da svojim inovacijama pruži potrošačima najsavremenija energetska rešenja, uz istovremeno smanjenje potrošnje resursa i emisije štetnih gasova. Iz ponude uređaja koji doprinose zaštiti životne sredine, izdvajamo proizvode za rezidencijalnu i sistematsku klimatizaciju, uređaje za kvalitetan vazduh, kao i Building Management sisteme. Posebno smo ponosni na Multi V sistem četvrte generacije sa VRF tehnologijom čiji jednostavni dizajn pruža proširene mogućnosti cevovova i koji se odlikuju izvanrednim performansama grejanja i hlađenja. Imajući u vidu dogovor sa Međunarodnim monetarnim fondom o neophodnom povećanju cene električne energije ove godine, dugoročno planiranje troškova i unapređenje energetske efikasnosti su postali nužnost, ne samo za velike, već i za male potrošače.”
Bojan Grujički, direktor kompanije Viessmann je naglasio da u Srbiji ne postoji opština koja danas nema problem sa grejanjem. Kompanija Viessman već 100 godina unazad proizvodi i implementira visokoefikasne sisteme za grejanje koji u značajnoj meri mogu da dovedu do ušteda, naročito u javnim objektima koji su ujedno i najveći potrošači.
CEDEF sa svojim partnerima već aktivno za novembar 2015. priprema Petu Konvenciju u Beogradu. Program LIDERI ODRŽIVOG RAZVOJA podrazumeva pet regionalnih skupova godišnje na kojima učestvuju svi relevantni akteri datog regiona: gradonačelnici, predsednici opština, direktori javnih komunalnih preduzeća (uključujući i vrtiće, škole, bolnice, domove zdravlja, i dr.) eneregetski menadžeri i lokalni mediji, koji u okviru Konvencija stupaju u direktne kontakte kroz organizovane sastanke sa vodećim kompanijama i/ili organizacijama u oblasti energetske efikasnosti, rasvete, sistema KGH, daljinskih sistema upravljanja, finansiranja i osiguranja projekata.
_______________________________________________________________________