Настављен рад на изради Нацрта закона о унутрашњим пословима
Јуче су на Криминалистичко-полицијском универзитету у Земуну настављене консултације између Радне групе МУП-а, полицијских синдиката и организација цивилног друштва (ОЦД) у вези са Нацртом закона о унутрашњим пословима.
И овај пут секретаријат Министарства унутрашњих послова на консултације позвао је ОЦД које су учестовале у јавној расправи. У јавној расправи учествовао је Институт за истраживање корупције „Кареја“ из Панчева кога је представљао Јанковић Синиша, бивши полицијски инспектор. Настављено је разматрање примедби које су у писаној форми достављене прошле године у време јавне расправе; и то примедбе достављене у вези са дефинисањем појмова, посебно појма „лице из криминогене средине“; затим у вези са Начелом професионализма и политичке неутралности, са посебним овлашћењима министра, са јавношћу рада у Министарству унутрашњих послова, појмом „полиција“, забраном објављивања података о идентитету овлашћеног службеног лица које примењује полицијска овлашћења.
Институт Кареја поднео највише приговор а на Нацрт закона о унутрашњим пословима
Институт „Кареја“ у образложењу поднетих примедби посебно се залагао да се у Нацрт Закона о унутрашњим пословима унесе одредба која би заштитила полицијске службенике који због свог законитог и доброг рада падну под удар злоупотребљене политичке моћи. У том смислу наведен је актуелни пример начелника београдског Одељења за сузбијање дроге Слободана Миленковића Сенте.
Да ли ће се у новом Закону о унутрашњим пословима наћи и „Сентина клаузула“?
Сента је у јавности познати начелник Одељена за дроге Слободан Миленковић који трпи прогон злоупотребљене политичке моћи, наочиглед целе јавности.
Колико је важно да поштени полицајсци буду Законом заштићени?
Требају ли и поштени полицијски инспектори да буду Законом о унутрашњим пословима заштићени?
Институт Кареја залаже се за заштиту полицијских службеника од прогона злоупотребљене политичке моћи.
Занимљиво је да су усаглашени ставови у вези са примедбом да се прецизније дефинише забрана употреба појма „Полиција“. Та забрана односи се само на називе правних лица. Организације које оснивају грађани, уколико желе да у називу имају реч „Полиција“ мораће да за то траже одобрење Министра.
Разматрање одредби које се односе на биометријски надзор, наставиће се на некој од следећих консултација, а након што Секретаријат МУП-а анализира и припреми примедбе које су ОЦД поднеле у писаној форми. Рад на изради Нацрта закона о унутрашњим пословима наставиће се разматрањем свих поднетих примедби.
Извор: УГ Институт за истраживање корупције Кареја Панчево
__________________________________________