Frankfurt am Main
Za putovanje u Frankfurt sam se spremano odmah posle Sabora trubača. Uoči puta listam lekcije nemačkog jezika, davno učenog kod Ljubine u Gimnaziji, a onda i na Humbolt univerzitetu u Berlinu… Davno beše, al’ se seda glava seća.
Putujem u velikoj grupi, ali neću ni sa kim da razgovaram, mislim svoje misli i vežbam nemački. U pauzama vožnje gledam narod koji se razbacuje sa parama: sendvič 7 eura, kafa na automatu 3… Kao da nisu mogli da ponesu od kuće. Ja sam poneo prženice i Mimine projarice sa sirom.Ovde, na odmorištu u motelu pored puta ulazak u toalet se naplaćuje 0.7 eura. Sećam se da su nekada tu radile žene iz Srbije i Bosne, koje su sada zamenili automati.
Nekadašnji radnici su priveli svoj radni vek kraju i otišli u penziju i u svoje kuće, samo zbog komšiluka napravljene. Njihova deca koju su babe i dede čuvali, samo su zbog nemačke penzije tu negde i ništa više. Sada se sećaju svih muka i svih trpljenja, otišli u punoj snazi, a vratili se kao istrošeni starci i podgojene spremačice i servirke. Sad ni sami ne znaju gde su bili i što su dangubili.
Sunčan dan učinio je Frankfurt još lepšim. Sećam se kada sam pre nekoliko godina bio pozvan da budem gost kulturno umetničkog društva „Oro“. Tog jutra rano sam stigao iz Tunisa u Beograd, a samo posle nekoliko sati avionom otišao put Nemačke. Gospodja Svetlana Ilić, vlasnica pansiona „Monte Karlo“ u Gornjoj Trepči, bila je moj domaćin. Vodio sam program na zajedničkoj večeri u srpskom klubu. Dok sam im govorio da ih čekaju nepokošene avlije ćutali su, a nekima su i oči zasuzile od nagomilanog bola.
A sada sam drugim povodima opet ovde pred Geteovom rodnom kućom. Gete je rodjen jednog avgusta 1749. a Nemci ga slave kao svog velikog pesnika, pisca, filozofa i političara. Njegovo delo „Faust“ je i danas aktuelno. Slikam se pred katedralom Svetog Vartolomeja iz trinaestog veka, da bih se posle hvalio. Romerberg je glavni gradski trg sa gradskom kućom i crkvom svetog Nikole i crkvom svetog Pavla.
Svuda oko nas se širi miris prženih kobasica, a po baštama restorana se pije pivo iz velikih krigli. Lepo je ovde, sve pod konac, ali… Čačak me čeka! No, kad sam već tu, prvo idem u francusku luku Kale, da se ukrcam na trajekt i kao 1974. predjem Lamanš na putu za London.
Frankfurter Allgemeine Zeitung, dnevne novine koje izlaze u Frankfurtu na Majni, jedne od najprestižnijih i najuticajnijih u Nemačkoj., nastale nakon Drugog svetskog rata od strane grupe novinara koji su pre rata radili u veoma uglednom Frankfurter Zeitungu. Raniji list je ugušio Adolf Hitler 1943. godine, Kada je kontrola nad štampom predata novoj zapadnonemačkoj vladi 1949. godine, Frankfurter Allgemeine Zeitung je počeo da izlazi, obećavajući istinu, objektivnost i pravičan tretman suprotstavljenih gledišta. Postao je prvi zapadnonemački dnevnik istinski nacionalnog obima i brzo je stekao reputaciju odgovornog izveštavanja.F.A.Z. je veoma poštovan zbog svoje nezavisnosti i eklekticizma. Početkom 21. veka dnevni tiraž je premašio 400.000 primeraka. Verzija na engleskom jeziku, F.A.Z. Nedeljnik, izlazi kao dodatak International Herald Tribune-u.
Nemamo informacije o nestasici struje,vode,zejtina koja je pogodila Nemacku.Kako se tusiras(laugh)
Hvala za iscrpnu i pametnu pricu.
Paradajz turista, drugi plati aranžman, a on nosi prženice 3 dana da dobije salmonelu i ne plati slučajno koji evro…Kakav klasičan brav!
Nisi ti ni za Sabor trubača, a kamoli za Frankfurt