Biznismeni postaju suvlasnici škola?
DRŽAVA i privatnici moći će zajednički da osnivaju vrtiće, osnovne i srednje škole. Kompanije će, ako ulože zgradu ili opremu, imati mogućnost da postanu suvlasnici školskih institucija. Tamo gde nema dovoljno vrtića, privatnik će moći da ponudi prostor, Ministarstvo prosvete obezbedi vaspitače i plate za njih, a prihod ubiru zajednički.
Ovo su neki od predloga koje bi trebalo da uvede model javno-privatnog partnerstva u školstvu, koje predviđaju predložene izmene Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja. U toku su javne rasprave o ovom zakonu, a na jesen bi trebalo da bude usvojen.
– Zakon samo predviđa tu mogućnost, detalji će tek biti razrađeni podzakonskim aktima, na kojima će se ubrzano raditi. Analiziraćemo modele evropskih zemalja i primeniti za nas najbolje odredbe – objašnjava Mirjana Bojanić, posebna savetnica ministra prosvete. – Najlakše će biti ovaj model uvesti u predškolsko obrazovanje. Sredstva u budžetu su mala, nedovoljna za velike investicije, tako da je saradnja sa privatnim sektorom dobrodošla.
Naša sagovornica objašnjava da bi to moglo da znači da neko da zgradu za vrtić, čime bi postao suvlasnik i zajednički bi upravljali. I u srednjim školama bi to moglo da bude primenjeno, recimo tamo gde kompanije žele da ulože u opremanje stručnih škola za određene obrazovne profile. Društveno odgovorne kompanije mogle bi da učestvuju i u pobošljanju rada osnovnih škola, čime bi postali nekim delom suvlasnici.
Osim iz ugla države, i iz perspektive poslodavaca ovaj predlog deluje korisno. U Uniji poslodavaca Srbije kažu da se već desetak godina zalažu za takav model, posebno za uvođenje dualnog obrazovanja.