Српска средњовековна уметност из јапанске визуре
Удружење Ирмос и Градска библиотека „Владислав Петковић Дис“ из Чачка позивају на предавање историчарке уметности Саћи Шимаде под насловом „Српска средњовековна уметност из јапанске визуре – Зашто једна Јапанка помаже у очувању српског културног наслеђа?“
Саћи Шимада је Јапанка, историчарка уметности, тренутно на позицији ванредног професора на Женском Универзитету Ћисен у Токију. Као мастер студент Универзитета у Окајами добија стипендију југословенске владе и од 2005. године у Србији проучава уметност Средњег века, што је уједно и окосница њене докторске дисератције.
Прошле 2021. године, заједно са својим колегама, је извела пројекат конзервације и рестаурације зидног сликарства у капели краља Драгутина манастира Ђурђеви ступови у Расу. Ове године планира пројекат конзервације и рестаурације зидног сликарства у цркви Вазнесења у Великом Крчимиру. Стручни је сарадник и члан Одбора за историју уметности САНУ.
Зашто једну Јапанку толико занима Србија и историја уметности Средњег века? Како сама каже: „Српско средњовековно краљевство се налазило између Византијског и Западног римског царства. Од стапања ових двеју култура остале су веома занимљиве грађевине и уметничка дела.“
Предавање госпође Шимада је заказано за петак 2. септембар у 19 часова у Великој сали Градске библиотеке „Владислав Петковић Дис“ у Чачку. Програм ће музички обогатити Весна Ђуновић и Наташа Драговић, чланови хора ,,Слово љубве“.
Програм води вероучитељ Ирена Чоловић.
Улаз је слободан.
Добро дошли!
_____________________________________________