100 godina od rođenja čuvenog srpskog arhitekte koji je rođen u Čačku
Na današnji dan 1. septembra 1922. godine, u Čačku je rođen Mihajlo Mitrović, jedan od najpoznatijih srpskih arhitekata.
„Malo je arhitekata od značaja u istoriji srpskog graditeljstva koji su, poput Mihajla Mitrovića,svojom stvaralačkom aktivnošću ispunili pet decenija i sve to vreme se održali u žiži aktuelnosti,uprkos promenama koje je donosilo vreme“, piše istoričar umetnosti, profesor Filozofskog fakulteta dr Aleksandar Kadijević, u uvodu svoje knjige „Mihajlo Mitrović -projekti, graditeljski život, ideje“.
Ideje su bile snažna vodilja, koja je davne 1940. godine, povele mladog Mihajla iz čačanske Gimnazije na studije arhitekture u Beograd. Rođen je 1. septembra, 1922. godine u Čačku, u građanskoj porodici. Još kao mladić, Mitrović je bio ljubitelj književnosti i likovnih umetnosti,pomni pratilac filmskih projekcija u bioskopu hotela „Kren“ (današnjeg hotela „Beograd“), koji je vodio njegov otac. U toku ratnih godina, kao levičar, bio je član Narodno-oslobodilačkog odreda,a nakon oslobođenja, vratio se studijama i diplomirao 1948. godine. Karijeru projektanta je započeo na omladinskim radnim akcijama, nastavio kao urbanista, u Urbanističkom zavodu NR Srbije, da bi 1950. godine dobiostipendiju Ujedinjenih nacija i boravio u Francuskoj i Danskoj na stručnom usavršavanju.U narednih nekoliko godina je radio na izradi urbanističkih planova Niša, Trstenika, Smederevske Palanke, Banje Koviljače, Slavonskog Broda i drugih gradova. Nošen željom za autorskom,slobodnom arhitekturom u vremenu socijalističkog razvoja, osnovao je sa kolegama„Projektbiro“.
U nastupajućim godinama projektuje stambene i stambeno-poslovne objekte u Beogradu, Loznici, Obrenovcu, Kragujevcu, Pirotu, Lazarevcu… Zastupao je mišljenje da „u arhitekturi nema velikih i malih tema“ i da se i „na manje važnim objektima može pošteno služiti arhitekturi“.
Od 1960. godine projektovao je niz objekata koji su dokaz njegove projektantske zrelosti i romantičnogduha. Za odmaralište „Narcis“, na Zlatiboru, 1962.godine je nagrađen Oktobarskom nagradom grada Beograda, a za stacionar OUN u Banji Koviljači nagrađen je Borbinom nagradom za arhitekturu. Strasno je primenjivao prirodne materijale (opeka, kamen, šljunak, drvo) i razvijao svoje ideje,ne zaboravljajući nasleđe starih neimara. Projektovao je niz hotela: “Putnik“ u Novom Beogradu, “Rivijera“ u Petrovcu , „Mlinarev san“ i „Elen“ u Arilju , motel na Tari , hotel „Pirot“ u Pirotu, “Zlatna truba“ u Guči, kao i mnogo drugih turističkih objekata (prepoznatljive su bivete, poslastičarnice i kafei u Vrnjačkoj Banji)…
Za svoj rodni grad je 1969. godine projektovao stambeni blok „Proleće“,dogradnju hotela „Beograd“ 1973. godine, kao i stambeno-poslovni kompleks „Cvetna“, višespratnicu u Ulici cara Lazara,na uglu, gde se nekada nalazila njegova rodna kuća, koju Čačani popularno zovu „Kula“.
Njegove projekte odlikovala je primena natur betona i dekorativnih ploča od emajla. Primenjivao je često umetnička dela kao neodvojivi deo arhitekture.
Njegova specifičnost bila je i konstantna prisutnost pri izvođenju.
R.Stanić, istoričar umetnosti, zabeležio je: „Postoji jedno svojstvo u ličnosti M.Mitrovića koje vazda impresionira. Reč je o njegovoj nepresušnoj i neizmernoj ljubavi prema rodnom gradu, prema njegovim ulicama, siluetama,horizontima,prema starim zgradama što čine dušu Čačka.“
Dr Zoran Manević je o arhitekti Mihajlu Mitroviću napisao da on „ne potcenjujekulturu “provincije”; svuda gde gradi, širom Srbije, on je u svojoj zemlji,na svom terenu. Takvu je etiku i usvojio-odgovornu prema nasleđenim vrednostima, odgovornu prema prirodnoj i kulturnoj sredini“. Takvoj etici je i podučavao, kao profesor na Fakultetu primenjenih umetnosti.Sam je bio vrstan crtač, pa je na svojim brojnim putovanjima po svetu, crtajući beležio viđeno,a kasnije je te crteže i izlagao .
Za M.Mitrovića kažu da je jedan od najplodnijih jugoslovenskih arhitekata-stvaralaca i da je imao sreću da realizuje skoro sve što je projektovao, a realizovano je preko 80 njegovih projekata.
Njegovo najznačajnije delo,građeno od 1970. do 1980. godine,„Zapadna kapija Beograda“ (stambeno-poslovni kompleks „Geneks“) je 2021.god proglašena za spomenik kulture. Kao predstavnik brutalizma bila je na plakatu veoma zapažene izložbe „Prema betonskoj utopiji: Arhitektura u Jugoslaviji, 1948-1980“ održanoj 2018. godine, u MoMa muzeju u Njujorku.
Časopis „Gradac“ je svoje 50. jubilarno izdanje, 1983. godine, posvetio ovom protomajstoru, koji je značajan deo svog života posvetio i pisanju. TekstoviM.Mitrovića su izlazili punih pedeset godina u “Politici”,a pisao je i za “Nin”, “Izgradnju”, ”Oko”… Bio je beskompromisni kritičar arhitekture, ali i hroničar društvenih zbivanja.Autor je i brojnih knjiga: „Novija arhitektura Beograda“, „Sve je arhitektura“, „Na kraju veka“… M.Mitrović, iako britkog pera, nije bio samo kritičar. Arhitekta Aleksandar Rudnik Milanović je o njemu napisao :
„Beležiti uspehe drugih kolega, i pisati o njima sa takvom strašću,osobina je samo velikih humanista i ljudi bez sujete.Neprikosnoveni vladar arhitektonske teorije, ali iprakse Jugoslavije,prof. Mihajlo Mitrović je za buduća pokolenja ostavio upečatljiva dela.Njegovo oštro pero je bilo korektor javnog mnjenja u vezi sa mnogim stavovima o arhitekturi, prostoru, ali i razvoju gradova Srbije.“
Ovaj neumorni neimar i publicista,predsednik Akademije arhitekture,radio je i kreirao ideje do svoje duboke starosti. Preminuo je u 97. godini.Ostavio je iza sebe svoju porodicu,ćerku i unuke, ali i bogato arhitektonsko i kulturno nasleđe,iz koga možemo učiti .
Naše udruženje „Arhizona“ uz podršku Grada Čačka, a u saradnji sa Gradskom bibliotekom realizuje projekat obeležavanja stogodišnjice rođenja najznačajnijeg arhitekte poreklom iz našeg grada, Mihajla Mitrovića, publiciste i projektanta „Zapadne kapije Beograda“ ,zgrade „Proleća“ u Čačku, Hrama Sv. Vasilija Ostroškog u Novom Beogradu i mnogih drugih… Zamisao našeg tima je da se sam datum rođenja arhitekte, 1. septembar, obeleži najavom niza aktivnosti posvećenih radu Mihajla Mitrovića, a koje bi započele izložbom posvećenom njegovom životu i projektima. Izložba će biti otvorena 7. oktobra u galeriji Biblioteke „Vladislav Petković Dis“. U okviru ovog projekta realizovaćemo i edukativne radionice i foto -konkurs za decu i mlade koji će za temu imati realizovana dela arhitekte Mitrovića. Završna izložba, koju vezujemo za četvrtu godišnjicu od smrti arhitekte 20. decembra 2018 godine, održaće se u decembru kada će se i podeliti nagrade nagrađenima na konkursu. |
Autor: Snežana Marjanović, Arhizona
________________________________________________
Kada bi Čačak profesoru Mitroviću napravio spomenik, ili formirao nagradu ili… poslao bi sjajnu poruku našim mladim sugrađanima kojim putem da idu i koje vrednost se cene u našoj sredini.
Postoji još jedna zanimljivost u vezi Mike Mitrovića, a to je da je za života na ploči porodične grobnice napisao tekst koji glasi otprilike ovako: „Mihailo Mitrović, rođen tad i tad… biće sahranjen u Aleji velikana!“
Sramota da u ovakvom tekstu bude ovoliko pravopisnih grešaka. Kako nepismeni smeju da pišu o velikanima?
Jedan, od zaista velikih Čačana. Njegovim čačanskim naslednicima, nažalost, jedino znamenje je površnost (copy paste). Kada „Gradac“ nekome posveti ceo svoj broj, to je najpouzdaniji znak da se taj imao rašta i roditi. Najlepši spomenik Mikici Mitroviću bi bio da se sve fasade njegovih čačanskih objekata vrate u prvobitno stanje, prema njegovoj zamisli i da se ti objekti stave pod zaštitu grada (zastakljene terase, svaki stan ima drugačije prozore, kojekakvi kablovi vise na sve strane, ko je kakvu boju imao tako je i bojio delove objekata, bezbroj TV antena, klima uređaja, od onih starih „Slobodinom“ do ovih fensi…). To bi bio spomenik za primer, najplodnijem čačanskom i srpskom arhitekti.
Uz svo postovanje moram da primetim da je stambeni blok Prolece ruglo grada,kao i kula.U strom centru grada napravljena zgrada od fasadne cigle???
Milojko, prilozite vasu diplomu, pa da razgovaramo.
Slava velikom arhitekti i velikom coveku.
Slažem se sa Milojkom. Upropastio za uvek centar Čačka.Betonske gromade u kompleksu prolece. Lokal tiffani liči na običan magacinski prostor. Strašilo od solitera od fasadne cigle na gradskom trgu sa bezveznom „rupom“ . Halk banka i fond pio u brdsko planinskom stilu urađen. Betonska kula da se uplašiš kad je pogledaš. Katastrofa. Unisteno staro gradsko jezgro za navek.
По сведочењу многих из Београда, овај човек био је спреман да потпише сваку будалаштину коју су смислили соц-реалисти. Један од уништитеља српске архитектуре, а овде га називају великаном. Само зато што је из Чачка?
Crni Milojko šta to napriča. Kad si došao jesi li poveo i koze?
Pravoslavna kopija Korbizjea jedan je upropastio pariska predgradja a drugi Novi Beograd i napravio gradove spavaonice, lišene duha,porodične atmosfere i radosti življenja.
Radost življenja upravo vraćaju čačanski arhitekti Le Kobizje i Antoni Gaudi (čitaj, Mitrović i Vulović). Takmiče se ko će napraviti veći kič imitirajući novogradnju Paralije, oslanjajući se na glamur i estetiku Pink televizije. Povrać.
Poštovani gospodine stiroporu, uz svo vaše dužno poštovanje dotičnu prozvanu gospodu koja se prezivaju na Ić ne poznajem i nisam njihov reprezent.
Kao osoba sa 30+ godina u gradjevini i 20 godina bezprekidnog življenja u inostranstvu imam svoje zaključke.
Manji gradovi,govorim o gradskoj zoni Čačka koja ima 55000 stanovnika svaka visokogradnja je suvišna.
5+1 ili max 6+1.
Odlazak u nebesa ništa ne znači. Prvo nije bezbedno živeti, higijenski rizično,treće previše je skupo održavanje visokospratnica.
Svako dobro sve najbolje, ne navijam ni za koga, nego treba naći najbolji model življenja. Toliko pozdrav i sve najbolje.
Mihajlo Mitrović, veliki arhitekta bio je jedan od poslednjih renesansnih likova koji bi dosegao zenit bilo čime da se bavio. Mikica bi i kao slikar, i kao književnik, glumac ili violinista dodirnuo nebo. Iskoristitite priliku i posetite izložbu o njemu u Gradskoj biblioteci.