Besplatna pravna pomoć za žrtve nasilja
Sve osobe koje žele da prijave porodično nasilje, od danas će na sajtu www.
„Želimo da pomognemo svim ženama i da im damo sve potrebne informacije za proces dobijanja besplatne pravne pomoći, da ih uputimo tamo gde je potrebno. Iako se zakon o besplatnoj pravnoj pomoći primenjuje više od dve godine, broj predmeta iz oblasti nasilja u porodici je minimalan. Mnogi građani i građanke ne znaju da zakon postoji, da imaju pravo na besplatnu pravnu pomoć i na koji način mogu ostvariti ovo pravo. Fenomenina nova web platforma će ujedno biti jedinstveno mesto za edukaciju, diskusije i razmenu iskustava o problemu nasilja u porodici“, izjavila je Marija Petronijević programska direktorka Udruženja Fenomena i članica Savetodavnog odbora u evropskoj WAVE mreži.
„Želimo da osnažimo žene da govore o problemu porodičnog nasilja i da povodom toga zatraže institucionalnu zaštitu. Besplatna pravna pomoć predstavlja upravo jedan vid takve zaštite. Besplatna pravna pomoć uključuje pomoć pri pokretanju i vođenju sudskog postupka, adekvatnu zaštitu. Ova vrsta pravne pomoći je besplatna za žrtve porodičnog nasilja koja se odluče da je koriste, što je čini dostupnom svima, bez obzira na materijalni status. Ono što je možda najvažnije istaći jeste da žrtve porodičnog nasilja putem besplatne pravne pomoći ostvaruju pravo na advokata. Promovisati besplatnu pravnu pomoć za svakog kome ta vrsta sigurnosti treba, poseban je zadatak ove kampanje“, izjavila je Natalija Ostojić, UN Women Srbija.
Kampanja #ImašPravoNaPodršku pokrenuta je u okviru projekta Povećanje dostupnosti besplatne pravne pomoći za žene koje su preživele rodno zasnovano nasilje u Srbiji, koje sprovodi Udruženje Fenomena uz podršku UN Women, agencije Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena i Evropske unije.
Platforma www.
Nosilac projekta je Udruženje Fenomena a u projektu takođe učestvuje pet nevladinih organizacija iz gradova širom Srbije – Peščanik, Oaza Sigurnosti, Atina, Damad i Impuls. Stručnu pomoć u realizaciji projekta daju tri pravna fakulteta – Univerziteta UNION u Beogradu, Univerziteta u Kragujevcu i Međunarodnog univerzitet u Novom Pazaru. Regionalne advokatske komore Beograda, Kragujevca i Čačka su dale podršku projektu informišući svoje članstvo o aktivnostima projekta. Projektom će biti unapređeni i kapaciteti specijalizovanih lokalnih ženskih nevladinih organizacija koji će upućivati korisnice na internet platformu za informacije i u najbližu nadležnu kancelariju za besplatnu pravnu pomoć pri lokalnim samoupravama.
Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći primenjuje se u Srbiji od oktobra 2019. godine, s ciljem da se normativno uredi sistem ostvarivanja prava na besplatnu pravnu pomoć. Nadležne institucije, organizacije civilnog društva i što je posebno važno, građani, dele obavezu da ovaj vid pravne pomoći približe onima kojima je potrebna.
O UDRUŽENJU FENOMENA Fenomena je nestranačko, nevladino i neprofitno udruženje osnovano radi ostvarivanja ciljeva u oblastima: održivog/integralnog razvoja (društveni, kulturni, ekonomski, ekološki), ravnopravnosti polova i jednakih mogućnosti. Osnovano je 2007. godine i kroz svoj program Centar za nenasilje sprovelo više od 25 projekata. Udruženje “Fenomena” predstavlja Srbiju u evropskoj WAVE mreži protiv nasilja, ima licenciranu SOS službu za žene i devojke koje su preživele muško nasilje i radi sa mladima, medijima i institucijama na prevenciji rodno-baziranog nasilja. Više informacija o radu udruženja pogledajte na www.fenomena.org.
Немамо ми само насиље у породици, имамо ми насиље у државним установама где радимо од шефова и шефића, од комшија где се немаш коме обратити за помоћ.Кад се деси насиље у породици ту доста Социјално учини колико су у надлежности но ми имамо Законе Богу плакат, где после интервенције полиција и тужилаштво заврши се у многим случајевима кобно. Што се тиче насиљаили по закону „мобинг“ у државним установама ту је поражавајуће, јер запослени нема никаква права а да би доказао шта је доживео од бахатих руководиоца је одустајање од свега углавном се прихвати па трпи или напусти.У комшилуку знам случај где двадесет година комшија малтретира физички напада вређа и ради шта му воља свим комшијама и многи су пријавили полиција дође тужилаштво не реагује и све зато што има сина полицајца па је заштићен. Тај исти је са старијим сином који му је дошао у госте претукао комшију завршио је дри дана у болницу кад је изашао казнили су га због ометања јавног реда и мира. Значи мораш да му се склањаш кад, е да недај Боже некога убије тада би реаговала полиција, имао би вероватно олакшавајуће околностипа би и казна и тада мила у складу са Законом.
И тако али битно да имамо Агенције за све, да људи примају плате.
Potpuno si u pravu, a ovo je samo delić.
Ja imam komšiju koji svaki dan prodaje gudru, neko mu uđe u kuću, a nekom iznese u kola, sve je očiglebno. Ali ne daj Bože da ga snimim i prijavim, ko zna šta bi sa mnom bilo. A njemu ne bi bilo ništa, jer se bavi OVLAŠĆENOM trgovinom…
Šta bi sa čačanskom sudijom,žena,koja podržava i pomaže nasilnike,direktno pomaže nasilje počinjeno od strane žena,prema nemoćnim ljudima,osobama !!!💰
A stvarno, sta je sa nasiljem na poslu?