Na putu po Engleskoj
Noćnom vožnjom rano ujutru stižem u jedan od najznačajnijih britanskih lučkih gradova. Liverpul je grad u Ujedinjenom Kraljevstvu koji se nalazi na ušću reke Mersi u Irsko more. Treći je grad po veličini u Engleskoj, a četvrti u UK. U gradu i široj okolini živi oko dva miliona ljudi.
Rodni je grad Bitlsa, ali i grad svetskog fudbalskog kluba sa Enfild stadiona. Liverpulska katedrala je jedna od pet najvećih na svetu.
Ono što me je začudilo su neke nove umetničke instalacije. No prvo čudo su bili postavljeni stolovi sa cenovnikom na sred katedrale, gde može da se sedne i popije, a može nešto i da se pojede. Bože me sakloni.
Prodavnica suvenira je kao manji tržni centar. Odlazim na Albertov dok, danas urbani deo grada, a nekada mesto gde se odvijala trgovina prekookeanskom robom.
Pre nego sam krenuo do Karven kluba u centru grada u kome su karijeru počeli Bitlsi, čekam da se raziđe velika grupa turista.
Hteo sam da se slikam sa Bitlsima izlivenim u bronzi u prirodnoj veličini.
Iz Liverpula nastavljamo put ka Kardifu, glavnom i najvećem gradu Velsa.
Istorija Kardifa počinje 1093. kada su ovde na mestu nekadašnjeg rimskog kastela Normani sagradili zamak. Do ranog 19. veka Kardif je bio mali grad, a značaj mu je naglo porastao razvojem industrije, kada je postao važna luka za transport uglja.
Univerzitet je otvoren 1883. Status grada Kardif je dobio 1905, a prestonica Velsa je postao 1955. Godine 1999. u Kardifu je podignut Milenijumski stadion, koji je sa 93 metra visine najviša zgrada u Velsu i najveći stadion u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Nova zgrada Nacionalne skupštine Velsa u Kardifu je počela sa radom 2. marta 2006.
Krećemo u obilazak grada: deo oko gradske luke u kojoj se nalaze Milenijumski centar – multifunkcionalna dvorana za koncerte i izložbe, zgrada nacionalnog parlamenta – Senedd. Zanimljivo je da u zgradu možete slobodno da uđete i da pratite zasedanje skupštine, zajedno sa poslanicima. Postoji mogućnost iznajmljivanja vodiča.
Nastavljamo dalje ka delu grada gde obilazmo i Landaff i katedralu, a potom odlazimo do kardifskog zamka iz 11. veka, koji je danas simbola ovog grada. Usledilo je slobodno vreme za uživanje u prelepom Bute parku koji se nalazi odmah pored reke Taf.
U popodnevnim časovima krećemo do Bristola, engleskog lučkog grada koji se nalazi na 90 minuta vožnje od Kardifa. Odmah po dolasku krećemo u obilazak: bristolska katedrala, Cliffton viseći most – jedan od najlepših mostova u Velikoj Britaniji, simbol Bristola danas.
Ranije sam vidjao ljude koji po engleskim parkovima hodaju po travi u čarapama, noseći cipele u ruci. Uobičajena je slika posetilaca koji slobodno leže na travnjacima, pa je tako i grupa mojih saputnika polegala po zelenoj travi. Ja sam ipak odabrao da sednem na klupu. Kada nas je vodič pozvao, nekoliko saputnica je jedva uspelo da ustane, ostavivši neku flašu iza sebe. Naravno da sam ih pozvao da se vrate i da je bace… i naravno da su negirale da su je one ostavile. Neubedljivo su zvučale.
Nastavljamo dalje kroz bristolske uličice do broda britanske mornarice Brunnel SS i do bristolske luke. Polazak za Brisel bio je u večernjim časovima.
Dover je luka u kojoj ćemo da se ukrcamo na veliki trajekt za prelazak Lamanša.
Svraćam u veliku prodavnicu da potrošim preostale funte. Kupujem neke sitnice, plaćam i sedam u obližnji kafe, jer je ostalo još vremena. A onda vidim ženu koja nosi moju futrolu sa svim bankarskim karticama koju sam zaboravio na pultu! Sludjen, slikam se sa njom.
Nasmešite se molim! Ako putujete i to može da se dogodi …
Slobodan Čvorović
________________________________________________
Cvorak, dobra ti ova trgovkinja. Ako nije tajna jesi uzo njen broj televona?
Za ovog čoveka i njegov mentalni sklop je samo Rusija i bliski istok. Nekulturan, sa mizoginim komentarima, sa kompleksom više vrednosti i bez smisla za humor, brukao je našu turističku grupu. Uvek zarozan, svakom lekciju da da, izuva cipele i drži noge po stolicama , legao da dremne u Starbaksu, sve zna za tudje pare.Njime mogu da se oduševljavaju samo čobani iz Prislonice i Atenice.