Na 14 fakulteta Univerziteta u Nišu posle drugog upisnog roka nije popunjeno 1.077 mesta
Na 14 fakulteta Univerziteta u Nišu posle drugog upisnog roka nije popunjeno 1.077 mesta, a od toga čak 497 na budžetskim studijama, navodi se u izveštaju ovog Univerziteta.
Kao i prethodnih godina najviše 147 budžetskih indeksa nije podeljeno na Prirodno-matematičkom fakultetu. Na ovom fakultetu matematici ima 42, računarstvu 13, fizici 23, hemiji 20, biologiji 1o i geografiji 39 mesta.
Fakultet zaštite na radu više uopšte nije interesantan mladima iz Niša i jugoistočne Srbije pa je na ovoj visokoškolskoj ustanovi ostalo nepopunjeno 86 mesta na budžetskim studijama. Mašinski fakultet nudi 64 mesta, Elektronski 32, Poljoprivredni u Kruševcu 36, Pedagoški u Vranju 24 i Tehnološki fakultet u Leskovcu 53 mesta na budžetu.
Gotovo svi fakulteti koji nisu upisali dozvoljen broj brucoša na studijama koje finansira Vlada Republike Srbije raspisali su drugi produženi ispitni rok.
Izvor: JUGpress
________________________________________________
Šta nam ovo govori?
Mora da se izvrši kompletna reorganizacija države. Od univerzizeza do policije, sudstva, bankarstva, privrede. ali to ne sme niko da uradi. Kosovo će biti mali problem i ono će se rešiti kompromisom. Ali reforma države Srbije nikad se neće izvršiti. Ovako ćemo travrljati dok je sveta i veka. Čemu sliži FTN u Čačku. Ničemi. Samo da bi zaposleni primali plate.
Ne bih se složio sa konstatacijom za FTN. Ima solidnih računarskih i IT kurseva i posvećen student se može lepo obučiti za dobar posao. Privatni računarski fakulteti i akademije u Beogradu su prepuni i skupi, a nemaju kvalitetnije programe.
U Hrvatskoj citam ista situacija.
Fakulteti na ovim prostorime su pravljeni za veliku zemlju i velike gradove. Danas koliki smo treba nam hitna reforma.
Fakultetima treba smanjiti kvote za upis na one od pre krize 90-ih kada su nenormalno povećavane, pa svi fakulteti upisuju bar duplo više studenata nego 80-ih godina prošlog veka.
Ako hoćemo kvalitet, ne možemo ići na masovnost, jer ovakva organizacija fakulteta i univerziteta to ne dozvoljava. U svetu, gde se ceni kvalitet, a ne kvantitet, univerziteti rangirani među prvih 10 su svi manji po broju studenata od Univerziteta u Beograd, ali su zato neuporedivo bolji po pitanju naučnih rezultata i tehnoloških inovacija, kao i po patentima i ostvarenoj zaradi od prodaje tih patenata.
Bar sad u privredi nisu tako niske plate kao 90-ih da se izlazi u susret lošim đacima iz srednje škole i dozvoljava im se upis na fakultete samo zato što je to želja njihovih roditelja. Razumem da je takva situacija bila do kraja 80-ih, kada je vladala percepcija da neko sa završenim fakultetom odmah dobija ne samo posao, već i stan, ali toga odavno nema i sada je isplativije biti dobar majstor nego imati diplomu bilo kog fakulteta ako uz tu diplomu ne ide odgovarajuće znanje.
U Cacku je Visoka skola tehnickih strukovnih studija sa tradicijom preko 60 godina i preko 6 ipo hiljada diplomiranih studenata na osnovnim , specijalistickim i master studijams nezakonito, na brzinu i sve pod dirigentskom palicom Miluna Todorovica pripojena Fakultetu tehnickih nauka. I rece tadasnji ministar prosvete Sarcevic bice to eksperiment i videcemo. Rece i osta ziv! A situacija na Ftn- u nikada gora. Organizacija na svim nivoima losa ili je uopste nema, medjuljudski odnosi katastrodalni, studenti vise i neznaju sta placaju, pojedini profesori onlajn drze nastavu, u prevodu sto da dolaze. Kazu na fakultetu nema vise maski, sredstva za dezifenkciju ruku nisu potrebna, higijena na vrlo niskom niivou. Pomocni radnici na minimalcu.Ali ono cega ima su novi kadrovi koji se ubrzano primaju, odnosno preuzimaju iz drugif firmi, kako privatnih tako i drzavnih.. Los kvalitet nastave pojedinih nadobudnih profesora, koji su samo zainteresovani za svoju licnu korist, citaj projekte. Rezultat sve manji broj zainteresovanih studenata za upis. Ako vec placaju idi tamo gde ce biti cenjeni i gde ce se o njima voditi racuna Fakultet postoji zbog studenata, a ne obrnuto. Ili mozda gresim