Diplomate koriste mišljenje Međunarodnog suda pravde kada rade na otpriznavanju “Kosova”
– Da je tačno sve što režim govori protiv Vuka Jeremića, ta bi stvar odavno bila završena. To mišljenje je, kada je doneto, zaustavilo talas priznanja ’Kosova’, a u međuvremenu je priznanje povuklo oko 20 država. Pravno gledajući, mišljenje MSP nema nikakav značaj, ali ima politički značaj – rekao je Gajić televiziji Tanjug.
Gajić je naveo da pitanje sudu nisu postavili ni tadašnji ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić ni bivši predsednik Srbije Boris Tadić, nego ga je sročio tim pravnih eksperata, koji je prethodno dobio dve „parnice“, odnosno sporove po tužbama Bosne i Hercegovine i Hrvatske za genocid.
– MSP je izričito naveo da je reč o savetodavnom mišljenju i nije odgovorio na postavljeno pitanje, nego je promenio pitanje i odgovorio na svoje. Sud je deklaraciju o proglašenju nezavisnosti Kosova tretirao kao odluku privatne grupe građana, koja kao takva ne krši međunarodno pravo – rekao je Gajić.
– U paragrafu 80 mišljenja stoji da je ’obaveza poštovanja teritorijalnog integriteta među državama članicama UN, pa ovaj princip ne važi za autore deklaracije (o nezavisnosti Kosova), jer oni nisu bili predstavnici bilo koje države’. Ovde može da se zaključi da oni koji su priznali ’Kosovo’ krše međunarodno pravo, to je pravno notorna stvar – dodao je Gajić.
Gajić je rekao da Mišljenje MSP takođe upućuje da će se konačni status Kosova i Metohije može rešiti samo u Savetu bezbednosti UN, što nam očigledno ide u korist, i dodao da bi Srbija trebalo da na Kosovo i Metohiju gleda kao na privremeno okupiranu teritoriju.