Radionica found footage filma za srednjoškolce
Centar za razvoj audiovizuelnih medija “Kinokult“ Čačak, u saradnji sa NTP Čačak i Start Up centrom vas poziva da se prijavite na radionicu “Found Footage“ filma.
Radionica found footage filma namenjena je srednjoškolcima sa teritorije Grada Čačka. Na radionicu primamo najviše 10 polaznika, koji će na svojim filmovima raditi u parovima.
Šta je Found Footage?
Found footage film je specifična vrsta eksperimentalnog filma koja ne podrazumeva snimanje. On nastaje montiranjem već postojećih snimaka (izraz found footage mogao bi se prevesti kao “pronađeni snimak”).
Zašto Found Footage?
Igra, kreativnost i sloboda. Postupak izdvajanja kadrova iz njihovog originalnog konteksta i smeštanja u novi podrazumeva najpre igru. Found footage film najvećim delom nastaje u montaži, u igri sa materijalom, a manje kao unapred osmišljena ideja.
Medijska pismenost. Pošto found footage podrazumeva najpre gledanje i odabir materijala, radionica svoje polaznike obučava i za analizu i kritičko prosuđivanje audio-vizuelnog sadržaja, koji je u našoj kulturi trenutno apsolutno dominantan.
Montaža. Radionica ima za cilj da polaznike nauči osnovama korišćenja programa za montažu, kao što su DaVinci Resolve ili Adobe Premiere Pro.
Kad i gde?
Radionice u okviru ovog projekta će se održavati u Start Up centru u Čačku (Dom kulture), u tri dupla termina, jednom nedeljno, subotom počevši od 29. oktobra. Deset odabranih polaznika će raditi u parovima uz predavanja i asistenciju mentora.
Način prijavljivanja
Zainteresovani kandidati će se prijavljivati tako što će poslati jedno motivaciono pismo, u kome bi ukratko trebalo da predstave sebe, svoja interesovanja i zašto se prijavljuju na radionicu.
Prijave slati na mail adresu: predrag@film-art.org do 20. oktobra.
Radionica Found Footage filma je besplatna za odabrane učesnike. Kinokult Čačak organizuje radionicu uz podršku Grada Čačka i NTP Čačak.
Mentori:
MATEJ OKROGLIČ (Beograd, 1989) je slovenački-srpski filmski stvaralac i mentor filmskih radionica. Diplomirao je na Katedri za kameru na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu. Kao reditelj, snimatelj i montažer ima iza sebe jedan dugometražni dokumentarni film (Round Trip), šest muzičkih spotova i tri kratkometražna filma. Snimao je i jedan deo dokumentarnog filma Tkanje Pogledov o slovenačkom sineasti Jožetu Dolmarku. Do sada je bio mentor nekoliko radionica u organizaciji Kinoateljea iz Gorice (Slovenija), koji se bavi filmskom edukacijom na graničnom prostoru Slovenije i Italije. U saradnji sa Kinoateljeom stvorio je i edukativni video-esej na temu found footage filma. Njegovi radovi su prikazivani na raznim festivalima (Poklon Vizij, SuperToon festival, Festival Tresk, Nišville, Jazz Cerkno, BrdaContemporaryJazzFestival, LoudSoulMusic and dance film festival, Zoom festival, Postaja/stazione – Topolo/Topolove, Slovenačka kinoteka, Jugoslovenska kinoteka). Kao tekstopisac i dramaturg albuma sarađivo je sa grupom Nesesari Kakalulu na albumu Pramada koji je bio izabran u časopisu Mladina među četiri najbolja slovenačka albuma 2021 godine. Od 2020 godine ima status kulturnog radnika snimatelja i montažera.
JOVAN MARKOVIĆ (Beograd, 1989) je profesor srpskog jezika i književosti i filmski kritičar. Diplomirao je srpsku književnost i jezik na Filološkom fakultetu u Beogradu, da bi nam istom fakultetu završio i master studije na smeru Srpska književnost. Potom je završio i master studije na Fakultetu dramskih umetnosti, na smeru Teorija dramskih umetnosti i medija. Tri godine radio je kao nastavnik srpskog jezika i književnosti u Prvoj obrenovačkoj osnovnoj školi, a zatim još tri godine u Školi za dizajn, gde radi i trenutno. Bio je mentor više filmskih radionica za srednjoškolce (u Petoj gimnaziji, Školi za dizajn, kao i u Jugoslovenskoj kinoteci – Filmska sekcija, projekat koji je podržan od strane Ministarstva kulture). Nekoliko radova polaznika tih radionica osvajali su nagrade na državnim i regionalnim filmskim festivalima namenjenim srednjoškolcima (BEOSEF, Grana Smartphone Film Festival Sopot). Radio je i kao voditelj emisije školskog programa Radio-televizije Srbije, Čitalište, koja se zasniva na razgovorima sa srednjoškolcima o književnosti. Pored edukativnog rada, bavi se pisanjem filmskih kritika i eseja, koje je objavljivao u domaćim i regionalnim, štampanim (Kinoteka, Filmonaut, Ekran) i onlajn časopisima (BeforeAfter, Proletter, IzOffa-a, Filmoskopija). Piše i naučne radove koje je objavljivao u zbornicima (Crte i reze, Naš trag, Estetičko društvo Srbije). Autor je i jedne zbirke pesama Znakovi i znaci (2017, Treći trg).