Mejkers lab u Medicinskoj školi
Medicinska škola u Čačku je prva škola u Srbiji u kojoj je otvoren multidisciplinarni inovativni prostor, Mejkers lab, u kome učenici i nastavnici zajedno istražuju, stvaraju i povezuju se sa lokalnom i širom zajednicom.
Otvaranje prvog Mejkers laba bilo je povod za organizovanje susreta u Čačku u Medicinskoj školi, kome je prisustvovalo više od 20 nastavnika iz različitih škola, učenici i predstavnici organizacija koje zajedno rade na projektu pod nazivom Grupa za obrazovanje koja podrazumeva Nordeus fondaciju, Centar za promociju nauke, Dostignuća mladih u Srbiji i Inicijativu „Digitalna Srbija”.
Rad Mejkers laba zasniva se na povezivanju STEAME oblasti (science, technology, engineering, math, entrepreneurship / nauka, tehnologija, inženjerstvo, umetnost, matematika, preduzetništvo) onako kako to uveliko rade neke od najrazvijenijih zemalja na svetu.
O ciljevima, programima i radu Mejkers laba na susretu govorili su Jelena Dramićanin, profesorka Medicinske škole i predsednica Školskog odbora, kao i predstavnici organizacija koje čine Grupu za obrazovanje – Danijela Vučićević, viša savetnica za programske aktivnosti CPN-a, Darko Radičanin, izvršni direktor Dostignuća mladih u Srbiji, Nebojša Bjelotomić, direktor Inicijative „Digitalna Srbija” i Miloš Đuričanin, direktor strategije i razvoja Nordeus fondacije.
Mejkers lab – prostor za umrežavanje i inovacije
Kroz rad u Mejkers labu zamišljeno je da učenici i nastavnici na inovativan način pristupaju edukaciji i rešavanju problema. Ideja je da se đaci zainteresovani za nauku ohrabre da dalje razvijaju interesovanja u tom pravcu i da se podstiče eksperimentisanje i multidisciplinarnost u nastavi. Krajnji cilj je povezivanje škola sa građanskim inicijativama i umrežavanje škola na lokalnom a onda i širem nivou.
– Mejkers lab omogućava nastavnicima da održe multidisciplinaran čas. To znači da će učenici istovremeno sticati znanja i razvijati veštine iz mnogih oblasti, kao i da će moći da to praktično primene. Suština savremenog obrazovanja je upravo u tome da učenik može tokom jednog časa da temi pristupa iz uglova različitih disciplina. Takav način obrazovanja imaće nemerljiv uticaj na sve segmente društva, a Mejkers lab je prostor slobode koji će taj proces pokrenuti – istakla je Jelena Dramićanin, profesorka Medicinske škole i predsednica Školskog odbora.
Kako je jedan od ciljeva ovog projekta povezivanje škola sa širom zajednicom, što podrazumeva i privredu, nove tehnologije i njihovu primenu u poslovanju, na susretu je bilo reči i o STEAME programima kroz koje će svi moći da steknu jasnu predstavu o značaju veze između tehnologije, nauke i uspešnih industrija, biznisa, umetnosti.
Potreba za ovakvim prostorima postoji poslednjih par godina, od kako je počeo i STEAME (nauka, tehnologija, inženjerstvo, umetnost, matematika i preduzetništvo) koncept.
– Želimo da pružimo podršku jednom složenom sistemu obrazovanja i zašto baš prostor u školi, zato što su nastavnici prvi kontakt sa đacima i oni u mnogome određuju buduća zanimanja. Ja vam želim da ovaj prostor postane mesto susreta, vas prvo u školi, a potom lokalne zajednice. Ovo je prostor da grešite i da nemate pravila, jer kada nemate pravila to je trenutak kada se otvara vaša mašta, i trenutak kada imate mogućnost da se na neki drugi način pokrenu stvari. Tu vidimo veliki spas za obrazovanje i za nauku – poručila je Danijela Vučićević viša savetnica za programske aktivnosti iz Centra za promociju nauke.
Dajući konkretan primer pomenutog koncepta, direktor Inicijative „Digitalna Srbija“ Nebojša Bjelotomić naglasio je značaj medtech oblasti, koje spajaju medicinu i savremene tehnologije: „Budući da prvi Mejkers lab otvaramo u medicinskoj školi savršen primer primene multidisciplinarnosti i STEAME obrazovanja može da bude medtech. Razne aplikacije i uređaji koji su usmereni na poboljšanje kvaliteta života i olakšavanje primene različitih medicinskih terapija su osnov ove oblasti. Gradeći eksperimentalni i preduzetnički način razmišljanja kod učenika, otvaramo put ka uspehu mladih, kreativnih, preduzetnih timova, kako u drugim tako i u ovoj oblasti.”
Zašto baš Čačak?
Medicinska škola u Čačku počela je da sprovodi program preduzetničkog obrazovanja prošle godine, kada je na regionalnom takmičenju učeničkih kompanija ponela treće mesto sa društvenom igrom „Brejner“.
Upravo rezultati i znanja, koje su tokom godine đaci pokazali, doprinelo je da danas baš u Čačku bude otvoren prvi Mejkers lab ili ti „učionica 22. veka“, kako je naziva jedna od mentorki i profesorka srpskog jezika, Jelena Dramićanin.
– Učenici koji su učestovali u učeničkoj kompaniji apsolutno nisu oni izuzetni učenici koji se takmiče u svim takmičenjima, to su učenici koji nemaju sve petice, koji nisu čak ni odlični, oni koji su se, da se našalimo, epski borili za dvojku iz hemije. Ti učenici su spoznali sami da itekako imaju izuzetne sposobnosti, kapacitete i potencijale i da mogu mnogo da pruže društvu, a i svetu – istakla je profesorka koja je ponosna što je prvi Mejkers lab otvoren baš u njihovoj školi.
Kako je navela, potencijal đaka prepoznao je i sam grad od kojeg su dobili finansijsku pomoć prilikom realizacije prve učeničke kompanije.
Dva nova mikroskopa za školu
Grupa za obrazovanje je u potpunosti renovirala i opremila prostor, u skladu sa potrebama škole, i ovom prilikom donirala i dva nova mikroskopa koja su potrebna kako u redovnoj nastavi tako i u vannastavnim aktivnostima.
Događaju su pored pomenutih prisustvovali i predstavnici medija, a jedna od aktivnosti bilo je i takmičenje Poslovni izazov koje realizuje organizacija Dostignuća mladih. Ova aktivnost predstavlja direktan primer programa, ali i posebnog cilja povezivanja škola, dece i nastavnika.
___________________________________________
Medicinska skola, centar srpskog ITja.