Poskupljenje sirovina uticalo na povećanje cene hleba i peciva
U talasu poskupljenja nisu izostavljeni ni pekarski proizvodi, u jednoj čačanskoj pekari kažu da su u poslednjih godinu dana sve omiljene mrsne poslastice za doručak, od bureka do proje poskupeli za oko 30 %. Poskupele su sve omiljene poslastice bez kojih nema valjanog doručka.
„Zbog poskupljenja sirovina, pite i bureci su poskupeli za oko deset dinara, a cene jogurta, mleka i sokova formiramo u skladu sa rastom cena kod dobavljača. Tako da doručak kod nas staje oko 210 dinara“, objašnjava finansijski direktor čačanske pekare Pons Aleksandar Ćalović.
Poskupelo je sve od čega se prave pekarski proizvodi, a to se, logično, odrazilo i na cene u samim pekarama
„Ta poskupljenja su najvećim delom uslovljena rastom cena repro materijala – brašna (prošle godine u ovo vreme brašno je koštalo oko 30 dinara po kg, a danas je preko 50 dinara po kg, što znači da je u poslednjih godinu dana brašno poskupelo oko 70%), margarina (sa 140 na preko 200 dinara po kg), a kvasca sa 95 na 130 dinara po kg. Takođe, u istom periodu su troškovi energije koju mi koristimo (gasa i električne energije) porasli za 100%, a od toga je tokom poslednjeg meseca gas poskupeo preko 50%, a električne engergija preko 25%. Što se tiče poskupljenja repro materijala, tokom poslednjeg meseca brašno je poskupelo 4-5 dinara, margarin 20% i kvasac 20%.“, objašnjava finansijski direktor Aleksandar Ćalović.
Prema njegovim rečima, peciva u poslednjih mesec dana nisu poskupljivali, a cena pita i bureka je veća od 5 do 7%. Pite i bureci pre mesec dana su bili od 150-160 dinara, a sada su od 160-170 dinara, napominje on dodajući da je usled velikog rasta cena sira i drugih mlečnih proizvoda koje koriste kao filove u izradi ovih proizvoda. U budućnosti ćemo pažljivo pratiti dalje kretanje tržišnih cena repro materijala i energije, i u skladu sa tim, ali i uzimajući u obzir kupovnu moć naših potrošača, ćemo usklađivati cene naših proizvoda istakao je Ćalović.
Poskupljenje hleba i peciva za 30 odsto uticalo je na prodaju, koja je po rečima pekara smanjena za čak 20 odsto.
Cuti dobro je da je plata ista bar neka sigurnost 🙂
Ma nema veze biće povećanje plata i penzija.Ima tu mesta da poskupi jošššš.
Zasto je poskupelo brasno kada ne uvozimo psenicu?
Zasto su poskupela drva za ogrev kada ne uvozimo drva?
Zasto je poskupeo krompir kada ne uvozimo krompir?
Zasto je poskupela zelena salata kada ne uvozimo zelenu salatu?
krenuh da ti napisem ozbiljan odgovor, ali ne vredi, suvise si glup… samo je jos falilo da napises da ne uvozimo ni naftu…
Botu sendvičarski, nafta je sada puno jeftinija na svetskom tržištu nego u februaru, ali je kod nas skuplja. Ne vredi, suviše si glup da bi shvatio kako nas tvoji hranioci sendvičima potkradaju, do sutra da ti neko objašnjava samo bi bledo gled’o.
pa naravno da potkradaju, da se ne ugradjuju ovoliko u gorivo davno bi mogli katanac na drzavu da stave. ali nije to poenta, poenta je da si slepac koji ne razume komentar i odma cascavas botovskim pridevima. Nastavi da jedes krompir iz belgije sa zelenom salatom iz albanije pa se pitaj ko sta i koliko uvozi.
Srecom pa je inflacija 12,5%…
Počeće narod zdravije da živi, bez hleba!
https://rs.n1info.com/biznis/n1-u-poljskoj-koliko-kosta-mleko-koliko-benzin-sta-je-jeftinije-nego-kod-nas/ Poljska se graniči sa Ukrainom a bombe padaju 50 km od Poljske granice.
Iskreno ponsov hleb ne kupujem jer je najskuplji.takođe i peciva.Hvala bogu ima dosta drugih pekara gde su proizvodi istih bolji i jeftiniji.