Vlada pogrešnog i nerazumnog privrednog kontinuiteta
U Narodnoj Skupštini 26, oktobra 2022., izglasano je poverenje novoj, trećoj po redu, vladi koju predvodi Ana Brnabić. Za budućeg ministra privrede skupštinska većina odabrala je Radeta Bastu, profesora fizičke kulture, bivšeg policajca i kikboksera, i mastera ekonomije, koji je donedavno bio direktor JKP Beogradske elektrane.
U svom ekspozeu Brnabić je široko i uobičajenom hvalisavošću obrazlagala očekivanja od nove vlade, najavljujući je kao tzv. vladu kontinuiteta, istovremeno navodeći uspehe prethodne vlade koju je vodila i posebno ističući da je „otvoreno 66 fabrika sa ukupnom vrednošću tih investicija od 2,4 milijarde evra“, kao i da je obezbedjeno 26.000 novih radnih mesta. Kao najznačajnije investitore istakla je Toyo Tires, Continental, Nidec, NCR, ZF i Brose.
– Pokret Srbija centar – SRCE skreće pažnju i ukazuje predsednici Vlade i novom ministru privrede da će se, prema navodima iz premijerkinog ekspozea, nastaviti nerazumna i po interese domaćih proizvođača i privrede u celini pogubna ekonomska politika nerezonskog subvencionisanja stranih kompanija iz budžeta R. Srbije. Podsećamo da su svi pomenuti investitori, iako globalno veoma uspešne i značajne kompanije u svojim delatnostima, od Vlade Srbije već dobili veoma značajne budžetske subvencije za otvaranje pogona u našoj zemlji – kaže Srdjan Radaković (SRCE).
Ilustrativan je i značajan primer navedene nemačke kompanije „Continental Automotive Serbia“ koja je najavila ukupnu investiciju u iznosu od oko 140 miliona evra, a sa kojom su inače prve kontakte naše vlasti ostvarile još 2005.godine. Fabrika, predvidjena u Kaću kod Novog Sada, deo je “Continental”-ove divizije pod imenom “Vehicle Networking and Information” i podgrupa je “Human Machine Interface”, koja je u protekloj godini ostvarila prodaju u iznosu od 7,9 milijardi evra i trenutno zapošljava skoro 48.000 radnika.
Medjutim, i pored tako uspešnih poslovnih rezultata ovoj kompaniji je od strane naše države, iz budžeta već isplaćen iznos od 9,5 miliona evra za otvaranje Centra za istraživanje i razvoj (R&D) i 28 miliona na ime subvencije za zapošljavanje 500 radnika, do 2023.godine. Dakle Continental Automotive Serbia iz budžeta R. Srbije prima ukupno 37,5 miliona evra ili više od 25% ukupne planirane investicije. Pomoć ovako moćnoj kompaniji, odnosno isplata 56.000 evra po zaposlenom radniku, predstavlja znatan izdatak za državu, a istovremeno je “zrno soli u moru” za kompaniju takve snage. Inače, na globalnom nivou ova kompanija zapošljava skoro 240.000 ljudi i u prošloj 2021.godini je generisala prodaju od 34 milijarde evra, sa rastom od 6% u odnosu na prethodnu 2020.god i nikakva subvencija joj nije potrebna. Dakle reč je o gigantu čije su poslovne operacije vredne koliko i polovina ukupnog BDP Srbije, koga je Svetska banka procenila za 2021.g. na oko 64 milijarde dolara.
Kao značajna investicija u Srbiju, istaknuta je i fabrika japanskog proizvodjača pneumatika “Toyo tires”, kojoj je država Srbija, u jeku epidemije korona virusa, odobrila subvenciju od 41 miliona evra. Pomenuta kompanija se priprema da uloži 300 miliona u otvaranje pogona za proizvodnju automobilskih guma u Inđiji, koji će, prema predvidjenom planu, zaposliti 537 radnika. Kada se ovoj dodeljenoj subvenciji doda vrednost poklonjenog državnog zemljišta, ukupno 63,7 hektara, a koje je prema proceni poreske uprave vredno oko 3 miliona evra, jasno je da je investitor “Toyo tires”, dobio pomoć od preko 84.000 evra po radniku.
Od prošlogodišnje gromoglasne najave predsednika države o investiciji vrednoj 1,9 milijardi dolara, prilikom otvaranja pogona japanske fabrike Nidec – proizvodjača električnih motora, stiglo se do iznosa od 73 miliona evra i 480 zaposlenih, uz nepoznati iznos subvencije. Ovakvih primera potpuno netransparentnih i ekonomski teško rezumljivih subvencija inostranim investitorima ima još mnogo. Inostrane proizvodne kompanije već u Srbiji mogu da koriste niže cene energenata i električne energije nego što su one u okruženju, kao i jeftine a stručne radne snage, tako da gotovo nekontrolisano velika podrška iz budžeta R. Srbije nije preduslov njihovog investiranja u domaću privredu i njene proizvodne potencijale.
Imajući u vidu aktuelnu privrednu situaciju u svetu i naročito u evropskoj ekonomiji, posebno zbog postojeće energetske krize, kao i zbog galopirajuće inflacije, Pokret Srbija centar – SRCE ističe da bi nova Vlada i njen ministar trebalo da pruže mogućnosti i šanse da i privrednici iz R. Srbije dobiju budžetske subvencije kako bi se stvorili kvalitetni uslovi i povoljan poslovni ambijent i za domaću proizvodnju, a ne samo za strane investitore. To prethodna vlada Ane Brnabić nije umela da ostvari. Ovakav kontinuitet državnih subvencija neće doneti ništa dobro razvoju domaće privrede, niti će dugoročno obezbediti ekonomsku stabilnost našoj zemlji.
___________________________________________________________
Zatvorili su cacansku industriju . FRA – Cacak , Sloboda sporeti , Cer ….. trebali nabrajati … FRA je zatvorena na vrlo pokvareni, perfidan ,tendenciozan i nekoliko godina prpreman nacin. Uz pomoc dir. FRA Vidakovica , cacanskog vrha vlasti i nesposobnog sitno podkupljenog Samostalnog predstavnika radnika , zatvorena je vrlo potrebna maloserijska proizvodnja. Veoma potrebna srpskoj industriji.