Напредак у успостављању ФУК-а и ИР на локалном нивоу
Локалне самоуправе у последњих пет година постигле су значајан напредак у увођењу система финансијског управљања и контроле (ФУК) и интерне ревизије (ИР). Овај напредак постигнут је не само у локалним управама, већ и у локалним јавним предузећима и код других корисника јавних средстава на локалном нивоу, показало је истраживање Пројекта Реформа локалних финансија 2 у Србији (РЕЛОФ2).
Сви органи јавне управе, јавна предузећа и јавне установе, сви који користе буџетска средства, у обавези су да успоставе адекватан систем финансијског управљања и контроле и интерне ревизије. Успостављање ових система део је Рефоме јавних финансија и није само законска обавеза, већ пре свега, алат доброг управљања.
Пројекат РЕЛОФ2, који је претходних седам година пружао подршку локалним самоуправама у успостављању или унапређењу финансијског управљања и контроле и интерне ревизије, спровео је 2018. и 2022. године истраживања о стању система ФУК и ИР у Србији.
Истраживање спроведено 2022. године, на узорку од 127 локалних самоуправа, 164 локалних јавнх предузећа и 157 индиректних буџетских корисника јединица локалне самоуправе, показало је да је систем ФУK у највећем проценту успостављен у општинским и градским управама (70,1%), а у најмањем код индиректних буџетских корисника –вртића, установа културе и спорта и других установа локалне самоуправе (39,1%). Код локалних јавних предузећа систем ФУК је успостављен у проценту од 63,4 одсто.
Када је интерна ревизија у питању, нису примећене значајне промене у броју локалних самоуправа са успостављеном функцијом интерном ревизије, 50,4 одсто акнкетинарних општина и градова има интерне ревизоре. Значајан напредак је начињен у броју јавних предузећа која су увела ову функцију. У 2022. години 30,5 одсто јавних предузећа на локалу има интерне ревизоре, док их је у 2018. години имало само 17 одсто. Када су у питању индиректни буџетски корисници локалних самоуправа интерну ревизију има свега 10,8 одсто.
Од 127 анкетираних локалних самоуправа 50 њих има и ФУK и интерну ревизију, док 25 општина и градова нема ни једно ни друго. Успостављање финансијског управљања и контроле код свих корисника јавних средстава је део реформе јавних финансија. Организације у којима постоји систем финансијског управљања и контроле знају шта ко и када ради, ко је одговоран и на које ризике руководство трбе да обрати највише пажње.
Успостављање иинтерне финансијске контроле је законска обавеза свих корисника јавних средстава Републике Србије и предуслов за затварање поглавља 32 – финансијски надзор, при приступању ЕУ. Ову законску обавезу, без обзира на величину и број запослених, имају сви корисници јавних средстава – градови и општине, јавна предузећа, школе, вртићи, библиотеке и слично.
Пројекат Реформа локалних финансија у Србији 2 (РЕЛОФ2) пружао је у протеклих седам година подршку за 48 локалних самоуправа у успостављању или унапређењу финансијског управљања и контроле, интерне ревизије, увођењу иновативних модела у јавним финансијама и надзора над локалним јавним предузећима. Пројекат РЕЛОФ2 подржава Влада Швајцарске преко Швајцарског секретаријата за економске послове (SECO).
____________________________________________________________