Srpsko-albanski odnosi ključni za stabilizaciju regiona
Poboljšanje srpsko-albanskih odnosa ključno je za stabilizaciju regiona zapadnog Balkana, rečeno je na debati „Budućnost(i) bezbednosne normalizacije između Beograda, Prištine i Tirane„.
Na skupu, koji su organizovali Beogradski centar za bezbednosnu politiku (BCBP), Kosovski centar za bezbednosne studije (KCŠ) i Institut za demokratiju i posredovanje (IDM) iz Tirane, čulo se i da je tokom poslednje tri godine postignut značajan napredak u dijalogu Beograda i Prištine, kao i u saradnji Beograda i Tirane.
Predsednica BCBP Sonja Stojanović Gajić rekla je da još ne postoji zajednička vizija buducnosti regiona, već više njih, od koji su neke i u suprotnosti.
Gajić je rekla da ima dosta prostora za unapređenje odnosa sa obe zajednice, kosovskom i albanskom, kao i da je briselski dijalog doveo do nekih konrektnih rešenja, koja tek treba da zažive „u praksi“.
Ona je navela da i su istraživanja na kojima su radile te organizacije pokazala da i građani u sva tri društva podržavaju dijalog.
– Kad političari prestanu da govore ko je pobedio, a ko izgubio u nekoj od rundi dijaloga onda ćemo imati dovoljno dobru normalizaciju – navela je Gajić.
Istraživač KCŠ Špend Kursani saglasan je da je u dijalogu Beograda i Prištine napravljeno nekoliko pomaka, od kojih je naglasio taj što je pokrenut dijalog.
Na pitanje šta bi bila dovoljno dobra normalizacija odnosa, Kursani je rekao da bi građani Kosova na to pitanje sigurno odgovorili da bi to bilo priznanje nezavisnosti, ali da on misli da je jače Kosovo koje nije priznato bolje nego slabije Kosovo koje jeste priznato.
– Kao da bi priznanje Kosovo učinilo boljim. Priznanje samo po sebi ništa ne znači i ne čini Kosovo boljim društvom. Srbiji je potreban sused koji je stabila, jak i pravedan za sve svoje građane – rekao je Kursani.
Arjan Dirmiši iz IDM napominje da su odnosi Srba i Albanaca veoma važni za odnose na celom Balkanu, kao i da ima prostora da oni budu poboljšani.
– Imamo još mnogo toga da postignemo, ali ima dosta vidljivog što je urađeno – rekao je Dirmiši, dodajući da su poboljšanju odnosa Srbije i Albanije doprineli sastanci premijera Aleksandra Vučića i Edija Rame.
On je ukazao i na ekonomsku saradnju dve zemlje, navodeći da je mnogo srpskih investicija u Albaniji, te da je potrebno obezbediti da kapital bude sigurniji, a saradnja pravosuđa i policije „instrumentalnija“.
– Posle drona na fudbalskoj utakmici izgledalo je kao sa smo na ivici rata, ali stvari su se posle sastanka premijera normalizovale – rekao je Dirmiši.
Današnja konferencija bila je završni skup trogodišnjeg projekta „Forum za bezbednosna istraživanja Beograd-Priština-Tirana“, čiji je cilj unapređivanje razumevanja bilateralnih i regionalnih odnosa i bezbednosti, kroz povezivanje bezbednosnih zajednica.
Izvor: Medija centar beograd – Tanjug
____________________________________________________________________