Moj put do bebe
Na tribini pod nazivom „Moj put do bebe„, održanoj u ponedeljak, 7. novembra 2022, u Maloj sali Kulturnog centra (Dom kulture) u Čačku, govorilo se i o postupcima, zakonskim regulativama, zdravstvenim, psihološkim i kulturološkim izazovima sa kojima se suočavaju parovi u zajedničkoj borbi za potomstvo.
– Dvanaest godina je trajala naša borba za potomstvo. I to je prilično dug period. Kada prođete kroz 33 vantelesne oplodnje i na kraju uspete, možete sebe slobodno proglasiti pobednikom. U tom momentu sam uhvatila, kako kažu, „poslednji voz“, jer evo sada sa svojih 50 godina imam ćerku od 4 godine – sasvim iskreno o svojoj životnoj borbi za potomstvo govorila je Nataša Jeremić, televizijska voditeljka i novinarka.
Jeremić je naglasila da taj put do roditeljstva uopšte nije lak, ali sa druge strane na tom putu ima i lepih stvari.
– Ne unosimo samo neke negativne informacije i emocije u tu priču tokom borbe za potomstvo, ali da je bilo teško, bilo je jako, jako teško. To sve na neki način i ostavi posledice, a sa druge strane teške se stvari zaborave kada dođete do svog cilja uz neku slobodu i otvorenost da pričaš o tome što mi danas i radimo. Da omogućimo ženama da mogu slobodno da pričaju na tu temu i da dođu do nekih odgovora za koje ne smeju da postave pitanja, onda se kasnije sve lakše prevaziđe – objasnila je Nataša iz svog iskustva.
Kako je naglasila, ono što je ključno je nesebična podrška porodice i partnera.
– Važno je ako partner zna kada treba da bude prisutan, kada treba da se povuče, kako da se ponaša… sve je to jako teško, ali uz strpljenje može da se nađe balans. Podrška društva takođe je važna, ali ako je to društvo dovoljno osvešćeno i ako prihvata činjenice šta treba i kako treba raditi i ponašati se na tom putu, što uopšte nije lako – dodaje Jeremić.
Na pitanje šta je teže – hormonske terapije ili taj psihološki momenat, Nataša je odgovorila da je to sve povezano i da su uzajamno uticale jedna na drugu. Terapije utiču na mentalno zdravlje žene, a opet mentalno zdravlje žene je važno da bi se podnele te terapije koje su izuzetno teške.
– Želela sam da prolazim kroz sve to sa minimumom stimulacije, tako da sam uzimala što manje hormonalnih tableta i injekcija, ali to stvarno nije lako. Imala sam i sreću da mi to nije tako teško padalo, ali imalo je tu strašno velikih oscilacija u raspoloženju i generalnom zdravstvenom stanju – istakla je Nataša Jeremić.
Kada se parovi suoče sa eventualnim sterilitetom, prvi kojima se obraćaju su lekari opšte prakse, koji ih kasnije upućuju i savetuju kako i šta dalje preduzeti.
– Prvi smo ‘na udaru’ i tu smo među prvima da ih usmerimo na prave adrese. Kao lekar smatram da određeni stilovi života utiču bitno na plodnost i muškaraca i žena i utiču na mogućnost začeća. Pored zdravog načina življenja, važna je podrška porodice i okoline. To je ključno – navela je dr Divna Simović Šiljković, spec. opšte medicine u Domu zdravlja u Gornjem Milanovcu.
Dr Šiljković je objasnila i koji je to vremenski momenat koji bi trebalo shvatiti kao alarm da nešto možda nije u redu.
– Medicina kaže da se nakon prvih godinu dana redovnih seksualnih odnosa bez zaštite, a bez prirodnog začeća može proglasiti sterilitetom, dok novija naučna istraživanja kažu da je taj vremenski period pomeren na čak 6 meseci – tvrdi dr Simović Šiljković.
Ona je istakla da i u njenom okruženju ima dosta parova koji su se borili za potomstvo i da je ta borba trajala i više od 20 godina.
– Uporno lečenje, podržavanje, zajednički put kroz borbu i poteškoće, ali na kraju su se ostvarili kao roditelji. Došli su na svet dečaci i devojčice na opštu radost i porodice i prijatelja – dodala je na kraju dr Divna Simović Šiljković, spec. opšte medicine.
Tribina je održana u organizaciji Udruženja „Pozitiva“.
Izvor: Epicentar press
__________________________________________________________