25. novembar Međunarodni dan borbe protiv nasilja prema ženama
Danas je 25. novembar Međunarodni dan borbe protiv nasilja prema ženama. Samo u toku ove godine do današnjeg dana ubijeno je 25 žena i devojčica. Mi muškarci, koji nismo takvi, u solidarnosti sa svim ženama koje trpe nasilje glasno kažemo STOP nasilju.
Femicid je i u ovoj godini nastavljen. Javnost je sa pravom često bila uznemirena. Pogotovo je sve uznemirilo i šokiralo ubistvo male Petre. Država i dalje ne prepoznaje nasilje prema ženama kao ogroman društveni problem. Još uvek nije napravljen sistem za prikupljanje informacija o ubijenim ženama, već to i dalje rade koleginice iz ženskih organizacija čitajući medije i portale. Sva ova ubistva su počinili partneri, bivši partneri ili supružnici i tome se mora stati na put.
Ono što dodatno zabrinjava je da su, od pomenutih 25 femicida, ubice izvršile osam samoubistava i šest pokušaja samoubistava. U 2021. dogodilo je bilo 26 femicida, od čega je pet praćeno samoubistavom ubice, dok je u 2020. od ukupno 29 femicida, 10 pratilo samoubistavo ubice. U periodu od 2017. do 2020. godine, tri četvrtine učinilaca je nakon femicida pokušalo ili izvršilo samoubistvo, pokazuje publikacija “Analiza slučajeva femicida vatrenim oružjem” (UNDP, 2021).
Pretnje učinioca nasilja samoubistvom predstavljaju takođe obrazac zlostavljanja intimnih partnerki. To se naročito odnose na situacije kada žrtva napusti nasilnika pa on koristi manipulativne pretnje samoubistvom kako bi povratio kontrolu nad njom. Ljubomorom se ne pokazuje ljubav i zato niko nema pravo nikome da oduzme život. Muškarci potražite pomoć i ne koristite pretnje samoubistvom kao dodatni vid nasilja prema partnerkama.
Znamo da u patrijahalnom okruženju muškarci, od rođenja, trpe pritisak da budu muškarci i dok su živi trpe taj pritisak – budi muško! U današnjem svetu uloga muškaraca je drugačija. Zato pozivamo sve muškarce da se menjaju i da ne budu ti koji misle da mogu fizičkom snagom ili psihološkim maltretiranjem rešiti bilo koji problem u međusobnim odnosima.
Potrebni su nam programi obrazovanja za dečake i mladiće. Njima se niko ne bavi. Oni su ti koji ovaj muški svet treba da pretvore u svet ravnopravnosti. Na žalost Ministarstvo prosvete je propustilo priliku da reaguje i zabrani izmene udžbenika biologije za VIII razred. Primećujemo da svaki oblik govora o seksualnosti u školama – u prirodnim ili društvenim naukama – nije poželjan, pa utoliko ne treba da bude ni dozvoljen. Zato tražimo podršku programima za srednjoškolce i starije osnovce na temu rodne ravnopravnosti.
Znamo da su seksualno uznemiravanje i zlostavljanje i svi drugi oblici nasilja nad ženama prisutni svuda – unutar različitih profesija, svih nacionalnih, etničkih ili socijalnih grupa. Mi muškarci koji nismo takvi podižemo glas protiv nasilja i kažemo da ćemo uvek ženama biti najsnažnije ohrabrenje i oslonac. Aktivno ćemo se boriti protiv relativizacije, osporavanja i pitanja kao što su “Zašto se sada javila, Šta je čekala tolike godine, Šta je sa njim tražila?”
Takozvane priče iz muške svlačionice, osvetnička pornografija, posmatranje žena kao objekta, komentarisanje izgleda i oblačenja, normalizovanje seksualnog nasilja kroz rečenice: “Dobila je šta je tražila ili Sama je kriva” zvono su za uzbunu. Neophodno je da, kad čujemo ove rečenice ili prepoznamo nasilno ponašanje, reagujemo, upozorimo i zatražimo odgovornost. I to ne samo nasilnika, već i svih koji ga štite i pomažu mu.
Menjajte se muškarci. Ne budite nasilni. Poštujte žene!
O inicijativi
Inicijative „Ne posmatraj. Reaguj!“ je okupila muškarce koji žele da se bore protiv nasilja prema ženama. Oni su se potpisujući povelju “Muškarci protiv nasilja nad ženama” obavezali da će reagovati na svako ispoljavanje nasilja i da nikada neće posegnuti za bilo kojom vrstom nasilja prema ženama – fizičkom, verbalnom, seksualnom, psihološkom, ekonomskom ili nekom drugom.
Potpisujući povelju inicijativi se mogu priključiti svi drugi muškarci koji dele vrednosti nenasilja i poštovanja ženskih prava.
Priključite se našoj Viber zajednici
O nasilju nad ženama
Nasilje nad ženama je ispoljavanje istorijski nejednakih odnosa društvene moći između muškaraca i žena koji su doveli do diskriminacije i dominacije nad ženama od strane muškaraca i do sprečavanja potpunog napretka žena. Nasilje nad ženama je jedan od osnovnih društvenih mehanizama kojima se žene prisiljavaju da budu u podređenoj poziciji u odnosu na muškarce. Nasilje nad ženama je prepreka u postizanju jednakosti, razvitka i mira. – Definicija nasilja nad ženama po dokumentima Ujedinjenih nacija
- novembar je odabran kao dan sećanja na sestre Mirabel (Patria, Minerva i Maria Tereza), koje su ubijene od strane diktatora Dominikanske Republike Rafaela Trujilla. 25. novembar proglašen je Međunarodnim danom borbe protiv nasilja nad ženama na prvoj konferenciji feministkinja Latinske Amerike i Kariba (Feminist Encuentro) održanoj u Bogoti 1981. godine. Na konferenciji, žene su govorile o nasilju u porodici, silovanju i seksualnom zlostavljanju, te nasilju koje žene trpe pod režimima, uključujući torturu i nasilje nad političkim zatvorenicama.
Godine 1999. Ujedinjene Nacije su rezolucijom 54/134 službeno potvrdile 25. novembar kao Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama. Ovaj datum takođe ozačava početak kampanje 16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama.
_____________________________________________________
Valjda je sutcka praksa definisala sta je nasilje a posebno nad devojcicama.Svako ko je normalan je za kaznjavanje nasiljem nad zenama a posebni nad devojcicama.
Ali postavlja se pitanje,ko vaspitava muskarce,zene -devojcice.U zadnjih nekoliko godina.
Dali ste prisustvovali kajo se be punoletne devojvice ponasaju,a posebno izrazavaju.
Dali je normalno da piju alkohol,i to masovno ne punoletne.
Prvo smo uveli,1952 abortus,poske Amerike,i sta sad sad Amerika u vecini drzava ukida Abortus.
Posle rata,nastaje trend industralizacije,i osamostaljivanja muskaraca i zena,migracije iz sela u grad,ali sve to sa pomocu roditelja,jer Srbija nikada nihe imala ekonomsku moc kao
zapadna Evropa da mladi su se lako zaposljacali i mogli da priuste samostalan ekonomski zivot,ali i to se posle 80 tih poremetilo.Mi ipak prioadamo tradicijonalizmu.
Tradicijonalizam se urusijo,ali se sva oba materijalba tekovina ipak prigrabila novom vremenu.Nikada do
1945 niste mogli da cujete,lajanje u vetar,a to je da se bez ikakog razloga kao epidemija provlaci kako nemoze da se zivi sa starijma,to jest sa svekrvom.
Poske dolazi,novi
Cin,nova etapa,nemoze sa muzom,koce koga da slusa.A SAD JE NAJNOVI TREND A AKO SI OZENJEN,
SNIMAJUTE,HOCE SVE DA ZNAJU I ONO STO TI SAM NEZNAS O SEBI.TOLIKO NECASPITANJE PRIMITIVIZAM,ALI NAZALOST TAKVO JE VREME.
SADA TE POBESNELE ZENE OD NOVE NAMETNUTE SLOBODE,AKO SI OZENJEN PITAJU TE PLASISLI SE ZENE.
Podtavlja se pitanje,kako da oggovoris?!Sta ko ima da se koga plasi.Ili odavno trend,treba da i zena ima svoj dinar.Sta je to svoj dinar.Valjda he brak oblik zajednice,valjda treva zajedno za razbe potrepstibe i obaveze da u dogovoru trose novac.
Sta su Anerikanci otkrili od kako je zena forsirana da da i ona zavrse fakultete a posebno doktorate,ugrozijo im se natalitet.Za vrene Rima zena nihe imala pravo glasa,i nije imala pravo na imovinu osim zena
Visokih cinovnika,i to ako oni ostave oporuku.Zena se tada po svojoj prirodi sbalazila,her istorija ljutcje rase he utvrdila da he zeba po svojo lukavnosti mudrija od coveka,ali da ta mudrost he bestalba her potice od njenog nagona,tako da musjarac ako nije
Obrazovan Misli se kroz vaspitanje i literaturu zena ga potcini da on nije svesan.
Pogkedajte naj razviheniju zemlju na svetu Evrope Svajcarsku.Zadnje su dobile pravo da glasaju.Pravo da gkasaju zadnje u evropi,a moze se reci i u pola Africkih i Arapskih zemalja.
Kako su zebe na prvim izborima u Svajcarsjoj uspele da dobiju,cak i poslanicka i grsdonacelnicka mesta.
Samo zahvaljujuci,da su se hvalile da su dupruge da imaju uspesnu decu,i da su preko 6 koleba porekla,tek na kraju njihova prehodna poslovna i strucna iskustva.
Sustina sta je zeni potrebno,kroz brozano doba do danasnjih dana.Da je.musjarac zdrav,stabikan i da se ponasa sa postovanjem,nornalno da obezbedjuje ocnovne zivotne uslove.
Medjutim mediji zakoni turboletno zibljenje,zivot u kolejtevizmu he muskarca ali i zenu degradirao,jao i porodicu,a da be govorim odaljavanje od boga.cilj je odavno,bio duboje drzave da se stvore uslovi za
zlatnu miliardu.
Sve ovo sto se desavavsu investicija duboke drzave.
Zsto nije ni cudo,sto se ubistva i to ispred socijalnog
Prevareni muzevi prave njmostruznija krivicna deka ubistva.Postavlja se pitanje sto to nije bilo ranije.
Postavkja se pitanje,zasto devojcice ne punoletne oropagiraju modom prostituciju.
Stalno pitam kad mi padne napamet,momke koji voze kamione po zapadu dali vidja cesto decu osnovbe i srednje skole sa izrszito golim strukovima.
Nanerno pitam ne ozenjene,nisam video ni jednu osim u lukama gde se javno,odvija prostitucija.
Dali ovi sto donose zakone prvo ne donesu zakon kako treba devojvice #a budu
Obucene ba javnim mestima i skolama.Ko njih vaspitava,jer su to one mame koje nisu mogke sa svekrvom,her su to one koje muz treba da se plasi ako zeke da imaju zenu,i one koje sce rade i bore se da imaju svoj dinar.