Udružuju se poljoprivredni fakulteti, bore se za studente (VIDEO)
Poljoprivredni fakulteti sa prostora nekadašnje Jugoslavije formirali su ove godine zajedničku asocijaciju kako bi pokušali da reše ili ublaže probleme sa kojima se suočavaju. Jedan od najvećih je nezainteresovanost mladih za studije agronomije i sve manji broj studenata. Država za sada samo daje verbalnu podršku udruženju, pa su fakulteti sami počeli da osmišljavaju programe saradnje i unapređenja nastave.
Ilda Kozica jedna je od samo 11 studenata treće godine na smeru opšta agronomija. Iako Agronomski fakultet upisuje sve studente na teret budžeta mladi se radije odlučuju za neke druge studije.
“Generalno što mladi izbegavaju poljoprivredne fakultete je što se teže dolazi do posla, što je manja zaposlenost jer se danas više traže IT smerovi, programiranje… Ipak, smatram da bez poljoprivrede nema života jer je za život poljoprivreda mnogo bitna delatnost”, kaće Ilda.
Ista slika je u svim zemljama bivše Jugoslavije, uključujući i one koje su u Evropskoj uniji- Sloveniji i Hrvatskoj. Kao razlozi navode se krah velikih kombinata, nesigurna proizvodnja ali i propagiranje informacionih tehnologija kao profesije koja donosi veliki novac.
“Ovde smo imali PIK Čačak, u Požegi Budimku, a u Gornjem Milanovcu PIK Takovo koji je apsorbovao veliki broj naših studenata. Sve je to nestalo, svelo se na minimum, a u seoskim sredinama imamo situaciju da nam opada broj stanovnika i natalitet”, kaže dekan Agronomskog fakulteta Tomo Milošević.
Umreženi, fakulteti su poslednjih godina dosta toga učinili u reformi same nastave, osmišljeni su novi smerovi, opremljene laboratorije. Slovenački fakulteti pokušali su sa uvođenjem IT smerova pri poljoprivredi ali to nije imalo efekta, pa je sada primat na povezivanju sa privredom.
“Važna je ta spona sa privredom, jer njima nemačke kompanije finansiraju programe takmičenja i biraju one koji mogu da im doprinesu vezano za taj spoj između visokih tehnologija, veštačke inteligencije i poljoprivrede. Tako da u tom kontekstu razmišljamo i mi, i sva ova razmena iskustva tome i služe u okviru asocijacije”, kaže prodekan Agronomskog fakulteta Vladimir Kurćubić.
Novina koju očekuje studente u jugoističnoj Evropi biće programi razmene studenata i sticanja poslovnih iskustava tokom školovanja.
“Upravo će letnje prakse biti nešto prvo što ćemo pokrenuti i raditi. Tu su dogovori već napravljeni i već ovog meseca imaćemo sastanke gde će još bliže biti definisani nosioci kod koga će se prakse obavljati. U planu je osnivanje i jedne biznis akademije sa nekadašnjim našim studentima, diplomiranim inženjerima poljoprivrede i prehrambene tehnologije”, najavaljuje profesor Kurćubić.
Sve to trebalo bi da se zvanično potvrdi i potpiše već krajem meseca u Podgorici za kada je zakazan novi susret poljoprrivrednih fakulteta jugostične Evrope.
A da se.udruže i dobiju bespovratna sredstva i imaju svoje dobro gde će imati malo samoodrživo poljoprivredno domaćinstvo?!
Zavrsavaju u nadi da ce sedeti u nekoj kancelariji.Na terenu nema nikog.Koncept bavljenja poljoprivredom u Srbiji je daleko od Holandije i Izraela,koji treba da su nam uzori.Ministri,po pravilu ober neznalice.Drzava oce da rudari,to je bolje,kazuI sto bi onda deca studirala nesto protiv cega su svi.Bolje marketing.
Agronomski fakultet u Cacku treba ukinuti jer ni ovi sto su završili godinama ne mogu da se zaposle u struci.Cemu uopšte upis novih studenata?
Samo stanacki kafrovi dobijaju posao a ovi poljop ing iz bg sve preko veze i mita zavrse