Sve što treba da znate pre nego što izdate svoj stan
Ukoliko ste u prilici da izdate svoju nekretninu, to je odličan način da povećate priliv novca u svom budžetu. S obzirom na ogromnu potražnju danas, koja ne jenjava već je konstantno u porastu, sigurno da će konkurencija među zakupcima biti ogromna.
Ipak, mnogi stanodavci su neodlučni pri izboru svojih novih stanara. Kako se neretko dešavaju razne neprijatne situacije, trebalo bi da znate sve o izdavanju svog stana pre nego što predate ključ novom stanaru. U nastavku teksta pročitajte sve o tome.
#1 Razmislite kako ćete da oglasite svoj stan
Pre svega, trebalo bi da razmislite na koji način ćete da oglasite svoj stan. Iako društvene mreže jesu danas jedan od najzastupljenijih načina oglašavanja svih vrsta, tako i ove, ti oglasi često daju nepotpune informacije zakupcima, pa im daju mogućnost da vam se obraćaju direktno i kada god požele. Neki ljudi jednostavno nemaju vremena da po ceo dan odgovaraju na mnoge upite koji stižu, te ovo nije idealna opcija.
Drugi način, koji je definitivno najbolji izbor, je oglašavanje putem agencije za nekretnine. Razlog za to je što agencije stavljaju svoje klijente na prvo mesto, ukoliko su pažljivo odabrane. Trebalo bi tražiti proverene agencije, koje vam neće naplatiti svoje konsultanstke usluge.
Nakon sastanka sa agentom, kome ćete detaljno objasniti sve informacije o samom stanu i vašim uslovima koje zahtevate, oni će dalje preuzeti sav posao i neće oduzimati više vašeg vremena.
Ne samo to, već će se pobrinuti i da sve pravne stvari budu ispoštovane. Ovo je svakako olakšica svima koji već nemaju pravno znanje o nekretninama i izdavanju. Dakle, uz agenciju do uspešnog oglašavanja nekretnine, a potom i izdavanja!
#2 Pripremite ugovor o zakupu
Ukoliko, pak, ne unajmljujete agenciju kao posrednika u izdavanju stana, trebalo bi da znate koji su to pravni apsekti važni.
Po sklapanju usmenog dogovora, od izuzetno velike važnosti je sklapanje i pisanog ugovora, tačnije Ugovora o zakupu stana. Ovaj dokument štiti i stanodavca i zakupca. Treba da je obavezna praksa pre samog useljenja, iako mnogi ovo ne poštuju.
U njega se zapisuju podaci i jedne i druge strane, kao i pravne obaveze: visina kirije, trajanje samog zakupa i otkazni rok. Ukoliko se bilo koja od tački ne ispoštuje, ovaj dokument će svakako zaštititi oštećenu stranu.
Dakle, u obostranom interesuje je da se ugovor sklopi, ukoliko nekim slučajem dođe do većeg spora.
#3 Imajte evidenciju o vrednosti svega u stanu
Pre nego što se zakupac useli u stan, bilo bi dobro da napravite popis svih stvari u stanu i izračunate okvirnu cifru njihove vrednosti. Pod time se misli na kompletnu dekoraciju stana (nameštaj, slike, tepisi…).
Preporuka je da ne ostavljate najvrednije predmete u stanu. Najbolje bi bilo da dragocene stvari jednostavno iznesete.
Takođe, proverite sve od aparata i ukoliko sa nekim postoji problem, jasno to i navedite zakupcu. Pored toga, bilo bi dobro i da mu navedete sve potencijalne izmene koje bi mogao da pravi dok stanuje tu.
To je još jedna od stavki koja će se naći u Ugovoru o zakupu. Sasvim je normalno da će zakupac koristiti sve što mu je na raspolaganju iz stana, ali na ovaj način ćete moći da postavite svoje granice i objasnite kakve izmene ne bi trebalo da pravi u stanu.
#4 Povremeno obiđite svoju nekretninu
Pod ovim se apsolutno ne misli na to da uznemiravate svog stanara i dolazite nenajavljeni. Napravite dogovor sa njim i odredite termin vašeg dolaska u stan.
Recimo, idealno bi bilo da je to jednom mesečno, kada na red dođe plaćanje kirije i računa stana.
Kada se radi o plaćanju računa, ako vaš stanar sam vodi računa o tome, trebalo bi da obavezno imate uvid u stanje računa.
Najčešći problem koji stanodavci imaju sa svojim podstanarima jeste upravo neredovno plaćanje računa. Neretko se dešava i da tek po iseljenju stanara, stanodavci saznaju da postoji veliko dugovanje neplaćenih računa i potom moraju sami da reglišu sve iz svog sopstvenog džepa.
Stoga, kada obiđete svoju nekretninu s vremena na vreme, obavezno tražite da vidite dokaze o plaćenim režijama.
#5 Nemojte izdavati stan bez depozita
Iako mnogim zakupcima, posebno studentima koji traže stan, depozit ume da zada glavobolje, to je definitivno neka vrsta sigurnosti koju stanodavac ima. Obično je iznos u visini jedne kirije i daje se pri samom useljenju u stan.
Depozit je tu ukoliko dođe do nekog oštećenja u stanu, koje bi trebalo da plati stanar. Takođe, često se koristi i za plaćanje kirije ili računa poslednjeg meseca stanovanja zakupca.
Međutim, ukoliko nije bilo nikakvih oštećenja i stanar je izmirio sve svoje obaveze, imajte na umu da mu kompletan iznos depozita morate i vratiti.
Dakle, ako razmišljate da izdate svoju nekretninu, ovo su neki od najosnovnijih koraka koje bi trebalo da ispratite. Srećno!
PR tekst
_______________________________________________