Да ли је грејање Чачка на дрвну сечку заиста јефтиније
Недавно смо писали о томе да су Градоначелник Чачка, директор ЈКП „Чачак“, градски већници и одборници Скупштине града Чачка донели политичку одлуку да половину топлотне енергије потребне за грејање Чачка добију из две нове котларнице на дрва (дрвену сечку, ма шта то значило), коју ће да изгради приватни парнер, а Чачак ће да приватном партнеру плаћа 30 година фиксни износ од 240.000 евра, усклађен са растом цена у евро зони, као и варијабилну накнаду, зависну од цене дрвне сечке 70% и од осталих трошкова 30%.
Заузврат, грађани Чачка ће добити загађен ваздух, јер ложење дрва производи велику количину несагорелих честица, а управо загађењу ваздуха у Чачку највише допроносе огромне количине суспендованих честица у ваздуху…..
Дакле, замена гаса дрвима, што се оправдава неистинитим наводима да је дрво еколошки чистије гориво (нулта емисија угљен диоксида приликом сагоревања дрвне сечке, што је контрадикција у појму, како смо објаснили, јер нема горења без стварања угљен диоксида). Инвестиција приватног партнера је 3.600.000 евра, али ће га зато Град Чачак частити само кроз фиксну накнаду за 30 година сумом од 7.200.000 евра!
Питање је да ли је грејање дрвима целог града Чачка заиста еколошки повољније од грејања града на гас, али поставља се оправдано питање да ли је овакав начин грејања и финансијски исплатив за грађане Чачка?
Користећи податке из Пројекта јавно – приватног партнерства као и податке јавно доступне на званичним интернет страницама појединих јавних предузећа, покушаћемо да осветлимо и ову страну наведене градске одлуке. Чињенице до којих будемо дошли, начин на који је донета наведена одлука и учешће у одлучивању огромног броја људи који се заслужено или не хвале звучним дипломама довешће до праве слике, парадигме друштвене стварности у којој се налазимо.
Зато је приказивање ове одлуке у правом светлу важније од бројки које будемо навели, мада су и те бројке запањујуће. Али грађане Чачка више треба да брине ко и на какав начин доноси овако важне одлуке од саме одлуке…..
Према неспорним наводима из Пројекта јавно – приватног партнерства, град Чачак ће бити дужан да приватном партнеру, без обзира на друге околности, наредних тридесет година плаћа фиксну накнаду од 240.000 евра годишње, (усклађену са кретањем цена у евро зони) и варијабилну цену за испоручених 28.400 Mwh топлотне енергије годишње, која је у овом тренутку искалкулисана на 56 евра/Mwh, укупно варијабилна цена 1.600.000 евра годишње.
За тридесет година, обавеза града Чачка је око 55.000.000 евра, или вредност годишњег буџета града Чачка! Рок на који се склапа уговор је неуобичајено дуг, тако да праве последице уговарања нико не може објективно да предвиди, већ може да се ради само о нагађању. За приватног партнера (и његове унуке) то је одличан бизнис, за град Чачак камен око врата. Вредност уговора је толика да се једва може и замислити, али одборници, градски већници и руководство града Пројекат нису ни прочитали, не схватајући његову важност по интересе грађана Чачка!
А да су Пројекат прочитали, дошли би до следећих бројки:
Неспорна цена 1 kwh топлотне енергије коју приватни парнер испоручује Чачку наведена у Пројекту пре уласка у градски топловод, када се саберу фиксни и варијабилни део, на данашњи дан износи 7,64 дин/kwh. У Пројекту се не наводи да ли ову цену терети плаћање ПДВ у износу од 10% и ко га плаћа, а према нашим сазнањима, овај порез се заиста плаћа само што није наведено ко ће га платити.
На званичној интернет страници ЈКП „Чачак“ Чачак наведена је тренутна цена топлотне eнергије (варијабилни део) коју ово јавно предузеће наплаћује крајњем кориснику, дакле после проласка кроз градски топловод, и она износи 5,44 дин/kwh за стамбени простор, плус ПДВ у висини 10%, што износи 5,984 дин/kwh.
Ова цена у Београду (греје се на гас) са ПДВ износи 7 дин/kwh, што прозилази из јавно доступних одлука градских власти.
У Пројекту је наведено да губитак топлотне енергије у градском топловоду износи просечно 16%, што значи да би цена испоручене топлотне енергије крајњем кориснику морала да буде најмање 16% скупља од цене ове енергије пре уласка у градски топловод.
Упоређујући цену топлотне енергије коју приватни партнер испоручује граду Чачку из котларница на дрвну сечку од 7,64 дин/kwh (без ПДВ) и без 16% губитака у транспорту са садашњом ценом топлотне енергије коју јавно предузеће наплаћује крајњим корисницима у стамбеном простору од 5,44 дин/kwh (без ПДВ), произилази да је цена приватног партнера значајно скупља, односно да би град Чачка морао да знатно повећа цену грејања да би имао средстава да приватном партнеру исплати све уговорне обавезе! То значи да је наведени уговор о јавно – приватном партнерству не само еколошки штетан за Чачак, већ и финансијски врло неповољан!!!!
Пројекат јавно – приватног партнерства о томе говори на 41. страници следеће:
„На основу постојећег прорачуна, цена за испоручену топлотну енергију у количини од 28.000.000 Кwh кроз ЈПП износила би 7,64 дин/kwh, док би цена испоручене топлотне нергије гаса по историјским ценама износила око 9 дин/kwh, а на основу изложеног чињеничног стања на светском тржишту гаса и по калкулацији садашње цене гаса, цена испоручене топлотне енергије износила би преко 12 дин/kwh.“
Очигледно је да наводи из Пројекта немају основа у стварним ценама, ни у Чачку, ни у Београди, а ни у осталим градовима у Србији.
Не знамо податак по којој цени ЈКП „Чачак“ Чачак плаћа гас за котларнице које су у погону, али према званично објављеним подацима, гас се испоручује стамбеним објектима од 1.1.2023.г. (после поскупљења) по цени од око 4,50 дин/kwh, са свим порезима и таксама.
Ово су чињенице.
Да ли су ове чињенице знали одборници и градски већници када су одлучивали о Пројекту ЈПП? Вероватно да нису, јер нису ни прочитали Пројекат. Ове чињенице не објашњава ни Савет за енергетику Градског одбора СНС када 22.11.2022.г. самоуверено одговара на стидљиве наводе Градског одбора Двери о штетности њихове енергетске политике. Сви надлежни, а прозвани, мудро ћуте…. Пројекат ЈПП доказано садржи неистине и полуистине које су људи који управљају Чачком прихватили здраво за готово, доводећи Чачак у тридесетогодишње дужничко ропство.
У интересу грађана Чачка, било би да се надлежни изјасне о наведеним чињеницама и да покрену аргументовану расправу о Пројекту и последицама усвајања Пројекта. У Чачку постоје стручни људи који о овој проблематици могу нешто да кажу, па би такође било корисно да не остају по страни и да они који доносе одлуке уваже ставове струке. После ће бити касно……
____________________________________________________________
Da li je zaista moguće da će građani Čačka platiti privatnom partneru 55 miliona evra za grejanje na drva?
Ko to zaključuje ugovor na 30 godina?
Kako je moguće da JKP posluje rentabilno, kada jeftinije prodaje paru nego što je kupuje i to celih 30 godina?
Šta na to kaže Savet za energetiku Gradskog odbora SNS?
Осравите се политике.
Пистите инжењерима и технократама да реше проблем и да грађанима презентију идеју и поднесу одговоран извештај.
Добро је у свему што се на ову тему повела јавна расправа.
БИОМАСА
Дрвна сечка: гориво које треба што пре применити у оваквој кризи
Грејање са дрвеном сечом је еколошки прихватљиво. У поређењу са другом биомасом и посебно фосилним горивима, сечка се сматра најјефтинијим обликом грејања. За производњу сечке користи се само отпадно дрво. Захваљујући високом степену аутоматизације, дрвна сечка се може производити јефтино и без много напора.
Сечка је ресурс којим сви добијају и еколози и шумари и произвођачи енергије и купци.Захваљујући напредној технологији ХХХХХХХХХ котлова на сечку грађани се јефтино и енергетски ефикасно – са највећом ефикасношћу и енергетским нивоима А+.
О предностима
Предности за грађане и јавне објекте:
Исплативо гориво уз максималну удобност
Отпоран на кризе увоза јер је локално гориво
Независност од нафте и гаса
Предност је за подручја пољопривреде и власнике шума:
Преостало отпадно дрво се ефикасно користи
Додатни приходи од продаје сечке
Минимално оптерећење кроз аутоматску производњу сечке
Максимално смањење радног оптерећења кроз потпуно аутоматски систем грејања
Завршимо ову јалову расправо научним доказима и економским подацима
Потреба за енергијом за производњу: прибл. 1,8-2% енергетског садржаја
Грејна вредност 4 кВх / кг до 25% В 4 кВх / кг до 25% В
Садржај воде в 20 – 35 % М 10 – М 35
Република Србија, као члан eнергетске заједнице, има обавезу да до 2024. године обезбеди учешће обновљивих извора енергије од 27% укупне финалне потрошње енергије. Како дрво, као основни обновљиви енергент који се користи у Србији, чини око 12% финалне енергетске потрошње, логично је да ће оно бити и даље главни носилац обновљивих извора енергије (ОИЕ) у Србији. Потребе за енергентима у Србији се стално повећавају, као и коришћење дрвета као најважнијег енергента. Дрво је најзначајнији енергент из неколико разлога: најјефтинији енергент, најлакше доступан и традиционално најраспрострањенији.Повећано коришћење обновљивих извора енергије је једно од решења за ублажавање климатских промена. Читав низ међународних уговора обавезује Србију да изгради и укључи у своје развојне планове обновљиве изворе енергије. То уједно захтева и усклађивање енергетске политике Србије са политиком Европске уније у циљу смањења емисије гасова који изазивају ефекат стаклене баште.
Ово је тотално неосновано и неприменљиво у случају Србије. Само нам треба да посечемо шуме због неке гротескне инерпретације еколошких норми.
Dali im da pročitaju PROJEKAT???? Umirem od smeha… Poslednje što su oni pročitali je BELA GRIVA, tad su se namučili i odustali.
Овде се поставља питање еколошке ефикасности и тврди се; Грађани Чачка ће добити загађен ваздух, јер ложење дрва производи велику количину несагорелих честица, а управо загађењу ваздуха у Чачку највише допроносе огромне количине суспендованих честица у ваздуху…..
Ево одговора на то питање:
Пречишћавање димних гасова се врши SNCR (Selective Non-Catalytic Reduction) поступком, коришћењем инјектирања урее и применом система „SecoLABTM” који употребом сода-бикарбоне (NaHCO3) или хидратисаног креча (CaCO3) као реагената пречишћава гасове од сагоревања у три фазе. Прва фаза је кондиционирање гасова – оптимизација процесне температуре гасова. Друга фаза је инјектирањем сувих адитива – реагената – ефикасно издвајање ацидних материја – загађивача и издвајање тешких метала, живе и диоксина употребом активног угља или еквивалентног материјала. У трећу фазу спада реактивација и рециркулација прашине и финално издвајање загађивача који се врши директно пролазом кроз систем ACTILABTM или коришћењем екстерног силоса уз минимално коришћење реагената. Постројења за пречишћавање димних гасова налазе се пре уласка гасова у димњак. Систем пречишћавања испуњава најновије услове прописане директивом Европске уније и опремљен је мерно-регулационом опремом која омогућава контролу квалитета димних гасова који излазе у атмосферу.
Ово су системи које користе ЕУ пројекти. Ако се они инсталирају тај проблем бива елиминисан.
Да ли сте Ви свесни да ни дан данас нису инсталирани потребни филтери на термоелектранама нити једна друга индустрија поштује еколошке норме у Србији? Па ово ће тек бити катастрофа. Па не треба слепо пратити неке исфорсиране директиве ЕУ које не могу да се у потпуности испоштују код нас.
Odgovor za Dragan Miladinović
Sve kontroliše EU ako bude tako onda neće raditi i tačka
o
Zasto da citamo projekte? To nije u opisu naseg posla. Nas posao je da podignemo po izboru levu ili desnu ruku,izglasamo sto treba i uzmemo dnevnicu.Vi ste budale i nastavite da pisete ovakve gluposti.
Ko se poslednji smeje najslađe se smeje…
Odličan članak. Ovaj štetni ugovor ( i po budžet grada a tek po zdravlje stanovništva) ne sme da se potpiše, ovi nisu normalni.
Zašto niko ne napiše i naziv firme potencijalnog privatnog partnera ?
Strah ili ?
C H O N S A W
Osnovi parnih kotlova. Ko razume šta sam napisao, može da komentariše sagorevanje.
Odgovor za Mile protiv tranzicije
Ovo su kotlovska postrojenja najnovije generacije, tako da zbog prelaza na velike kapacitete i visoke parameter pare , uz intenzifikaciju i automatizaciju svih procesa koji se odvijaju u njemu , pojavio naziv generatori pare, što se najcešće odnosi na jedinice velike snage.
Ako ovi nešto kriju, što se krije autor teksa(tekstova – pošto se o ovoj temi piše danima)?