Otvoren Moravski market i web-šop, domaći proizvodi na korak od vas (FOTO, VIDEO)
Proizvode malih poljoprivrednih proizvođača i registrovanih poljoprivrednih gazdinstava skoro je nemoguće pronaći na policama trgovina. Da bi se izborili za deo tržišta, uz pomoć udruženja privrednika i Evropske unije, poljoprivrednici iz Moravičkog okruga otvorili su distributivni centar u Čačku, ali i web šop preko koga se mogu naručiti svi proizvodi koji nastaju u našim selima.
Zimnice, suhomesnati i mlečni proizvodi, džemovi, sokovi, proizvodi od meda, čokoladirane suve šljive, samo je deo proizvoda koji su nastali u malim domaćinstivima na teritoriji Čačka, Lučana i Gornjeg Milanovca. Oni nisu mogli da se kupe na policama trgovina već samo na osnovu ličnog poznanstva. Tako je bilo do otvaranja Moravskog marketa u Čačku i web šopa sa istim imenom.
“Više od 30 godina bavimo se proizvodnjom prehrambenih proizvoda. Sve ono što uspeva na ovom našem prostoru mi ga preradimo i sačuvamo za zimu. Međutim, poslednjih godina sve je teže doći do police jer je mnogo artikala. Osnovnih životnih namirnica je 600, a mi u marketima imamo 15.000 – 20.000 artikala. Nekada kada smo počinjali proizvodnju, svaki novi proizvod stavljao se na police jer su bile naše trgovine, pa ako se prodaje prodaje, ako ne ide povlačimo ga. Međutim, sad je teško doći do police baš za male proizvođače. Ovo je jedini način da sve što proizvedu stave na policu. Ne zažive svi artikli, ali imaju šansu I priliku da se plasiraju na tržištu. , navodi Cane Jovanović iz firme Polo u Zablaću.
Porodica Bojović vezala je za sebe oko 300 domaćinstava i praktično drži udaljeno selo Brezovice i okoilinu. Osim zamrznutog sušenog voća od pre par godina imaju suhomesnati program. Ovaj projekat dao im je vetar u leđa da uđu u širenje posla.
“Ovo je još jedan način da dođemo do potrošača i da se oni upoznaju sa nama, način na koji proizvodimo, kakve uslove imamo na gazdinstvu. Očekujemo da će se na taj način prepoznati kvalitet koji nudimo. Sa druge strane mi nastavljamo da širimo posao. Očekujemo u martu dogovor sa jednom kompanijom iz Francuske za plasma suhomesnatih proizvoda pod našim nazivom Moravka. Imaćemo i online prodaju prasića preko pečenjare koja će vršiti pečenje prasića i distribuiraćemo ih tržištu. Ko bude želeo moći će da ih poruči”, najavljuje Goran Bojović iz Brezovice.
Kao i u Sloveniji, cilj je umrežavanje sa domaćinstvima koja se bave etno turizmom ili ugostiteljstvom, kako bi se turistima prezentovali i posluživali proizvodi nastali na ovom području.
“Ovaj market nam omogućava da kupimo više proizvoda na jednom mestu. Mi sa dosta proizvođača već sarađujemo, kupujemo domaće, pravimo domaću hranu i to je tradicija jer na taj način čuvamo i domaće proizvode i čuvamo srpsku kulturu i tradiciju, kako pred našim gostima tako i gostima sa strane koji dolaze i koji vole da osete i miris i ukus naše kujne”, kaže Marija Tomašević iz Etno kuće Erić iz Mrčajevaca.
Za realizaciju projekta Evropska unija je izdvojila 50.000 dolara. Trenutno je uključeno preko 20 proizvođača, a taj broj biće najmanje udvostričen narednih nedelja.
“Ovo je podrška kompletnom malom biznisu, lokalnim proizvođačima hrane, registrovanim seoskim domaćinstvima. Verujemo da smo uz otvaranje distributivnog centra i web-šopa za prodaju lokalnih proizvoda, zaštitili domaće proizvođače u odnosu na strane korporacije. Sve što se ovde vidi je bukvalno naše”, rekao je Ivan Čvrkić iz Unije 2000.
I na ovome se neće stati. Kako je najavljeno uskoro se će biti organizovan i sajam hrane, a u ponudi će se od marta naći proizvođači alkoholnih pića.
“Za sada se u distributivnom centru može pazariti preko 200 artikala. Specifična je situacija malih proizvođača. Oni nisu za velike hipermarkete, a moraju da postignu određene uslove što se tiče obima proizvodnje i zdravstvene ispravnosti i bezbednosti hrane, odnosno moraju imati deklarisane proizvode da bi se prodavali u maloprodajnim objektima. Usvajanjem pravilnika o preradi hrane u domaćinstvima, država je omogućila da mali proizvođači plasiraju svojeproizvode sa kućnog praga i da se nađu u maloprodajnim objektima. Nama je cilj da okupimo te proizvođače i da podstaknemo njihov razvoj i očuvamo poljoprivredna gazdinstva”, kaže Nedeljko Radulović, menadžer LAG-a Čačak – Gornji Milanovac.
Moravski market nalazi se u Ljubiću kod kružnog toka, odnosno na maloj pijaci, dok je web-šop na adresi moravskimarket.rs.
Bravo,najzad da se neko opametio.samo da potraje
A zar naša država nema para da da donaciju za taj projekat nego neka evropska unija.I koja je njihova korist u celoj toj priči ili je ljubav prema našim proizvođačima
nema jer kradu. Zar ti to nije jasno, boli ih patka za selo, za sve nas. A korist EU je da se i ovde lepo zivi, da nema ratova, da budemo konkuretni svi zajedno u globalnoj ekonomiji…..to je najveci donator Srbiji, daju bespovratna sredstva…
E moja Irena, ne vredi pričati ovakvima. Dok ne strpamo lopove u zatvore ne može narod sa ispranim mozgom da shvati šta se radi kod nas.
Sramota je da neko Anu Brnabic i Aleksandra Vucica naziva lopovima,a sto mozemo da zakljucimo iz nekih komentara.
Kako si ti to Petre, zakljucio, kad te persone niko nije pomenuo?
Znam ja sve to al aj da pitam možda se neko što nezna upita zašto nije to tako.A koliko vidim od vremena sfrj nijedan nezaglavi u zatvor već u vile i sa funkcije na funkciju tj iz partije u partiju
А шта мислите да ли су пољопривредници предузетници аполитични? Сви они одреда су чланови СНС,и имају приступ свим могућим фондовима! То обичном сељаку раднику није омогућено јер не размишља на тај начин. Пустите празне приче.
Ovo ce da radi jos mesec dana i zatvorice.
Slanina 3000 din ima li gde skuplje.. sljive 1kg 259 din a otkupljene za 20 din. E preteraste brate