Aerodrom ili spomenik neodgovornosti vlasti
Da je razvoj jedne države ili regiona u direktnoj zavisnosti od razvoja saobraćaja i saobraćajnih veza jasno je čak i osnovcima, zbog čega svaka ozbiljna država na sve moguće načine, bez obzira na cenu, insistira na izgradnji i unapređenju saobraćajne infrastrukture. Očigledan primer za to su bivše države Istočnog bloka, poput Rumunije ili Mađarske, ili Hrvatska i Slovenija gde se poslednjih godina mnogo ulaže u razvoj saobraćaja. Za razliku od pomenutih država uslovljenost privrednog i ekonomskog razvoja, razvojem saobraćaja kao da ne dotiče aktuelnu srpsku vlast, baš kao i sve prethodne. Saobraćaja se sete uglavnom u vreme predizbornih kampanja ili u slučajevima kada je potrebno popraviti rejting u narodu.
Najupečatljiviji primer lagodnog odnosa nesumljivo predstavlja aerodrom Morava poznatiji kao vojni aerodrom Lađevci, na kome su, u velikoj meri, završeni svi neophodni radovi kojima je ovaj aerodrom osposobljen da pored vojnih aviona prihvata i civilne, osim onih najvećih. Međutim uprkos činjenici da bi ovaj aerodrom u velikoj meri uticao da ovaj deo Srbije, Moravički, Šumadijski, Raški i donekle Rasinski okrug, postane atraktivan za investitore, da bi rešio problem transporta već postojećim firmama još uvek se ne nazire kada bi, uprkos neprestanim najavama predstavnika vlasti, on mogao biti stavljen u funkciju.
A o kakvoj neodgovornosti i neozbiljnosti vlasti je reč, svedoči i činjenica da nova pristanišna zgrada i terminali, sveukupne površine 3.000 kvadratnih metara, godinama zvrje prazni i neiskorišćeni, mada je svojevremeno ovaj aerodrom na velika medijska zvona najavljivan kao prioriretan projekat za ovaj deo Srbije.
U ozbiljnoj i normalnoj državi izgradnja i održavanje postojeće infrastrukture je nešto što se podrazumeva dok su nažalost u Srbiji i tvorevinama sličnim njoj, putevi, železnica, avio saobraćaj… uglavnom deo predizbornog marketinga.
Prema prvobitnim planovima aerodrom Morava je još 2010. godine, kako je to najavljivao tadašnji ministar odbrane Dragan Šutanovac, trebalo da primi prve civilne putničke i transportne avione, a kao strateški partner prilikom njegove izgraddnje navedena je Turska. Ugovorom o partnerstvu, kako je tada predočeno javnosti, turski partner je u aerodrom u Lađevcima trebao da investira deset, a Republika Srbija 18 miliona evra. Naravno, kao i u mnogim sličnim slučajevima, na obećanju se sve i završilo. Umesto da sa Morave poleću i na nju sleću putnički i kargo avioni u martu 2011. godine, usledilo je novo obećanje prema kome je aerodrom u Lađevcima u oktobru te godine trebao da bude uključen u sistem putničkog i transportnog saobraćaja. Kao i od prethodnog obećanja, a obećanje je kada su srpski političari u pitanju najčešće ludom radovanje, naravno da nije bilo ništa. Godinu dana kasnije, u predvečerje republičkih izbora 2012. godine, posle nove posete Dragana Šutanovca Lađevcima, svima je postalo jasno da se aerodrom Morava od infrastrukturnog i saobraćajnog projekta, preobratio u neizostavni deo predizbornog političkog marketinga.
Đurđevdanski izbori 2012. godine, nisu samo označili kraj vladavine Demokratske stranke i njenih koalicionih partnera, već i kraj partnerstva između turskih investitora i Republike Srbije. Sa novom vlašću došla su i nova obećanja.
Najpre je na insistiranje tadašnjeg ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Velimira Ilića ugovor sa Turcima raskinut 2013. godine. Zatim se ispostavilo, kako je tvrdila nova vlast, da je ceo projekat realizovan na brzinu. Međutim uprkos tome u Ministarsvu ističu da aerodrom Morava ispunjava uslove da bude registrovan kao aerodrom C kategorije, što znači da su na njega od avgusta prošle godine mogli da sleću i sa njega poleću putnički avioni kapaciteta izmeću 120 i 180 putnika.
Ali umesto da se koristi u civilnom avio saobraćaju, Morava i dalje predstavlja spomenik ne samo neispunjenim obećanjima, već i neodgovornosti i neozbiljnosti i vlasti koju je predvodila DS i vlasti čiju okosnicu čini Srpska napredna stranka.
U februaru ove godine, aktuelna ministarka saobraćaja, nezaobilazna Zorana Mihajlović, najavila je da će do ovog leta Morava dobiti status civilno-vojnog aerodroma. Ispostavilo se, sudeći na osnovu informacije do koje su mediji došli, da će se to desiti ipak u septembru, ali i da je ukupna vrednost projekta oko 32 miliona, a da za njegovu kompletnu realizaciju nedostaje još 10 miliona evra. Postojeća pista dužine 2.200 metara, po oceni stručnjaka, koji kao primer navode čitav niz evropskih aerodroma, ispunjava uslove za sletanje boinga 737, a jedini problem predstavlja pista kojoj je neophodan novi sloj asfalta.
Od kakvog značaja za privrednike je značaj Morave najslikovitije ilustruje primer američke kompanije „Nobl Environmental“ koja u selu Tavnik u neposrednoj blizini aerodroma završava fabriku. Ako se u obzir uzme da ova kompanija, svetski poznat i priznat proizvođač eko-panela uveliko širi svoje proizvodne kapacitete i planira da evropsku centralu iz Švajcarske preseli u Srbiju, čime bi se stvorili uslovi za zapošljavanje još 1.000 radnika, onda nije teško proceniti od kakvog je razvojnog značaja aerodrom Morava.
O iskorišćenosti aerodromskih kapaciteta u vreme zimske turističke sezone, s obzirom na sve veću popularnost koju Kopaonik uživa među evropskim ljubiteljima zimskih sportova, apsurdno je i govoriti.
Nelogično je da svega toga nije svesna i srpska vlast, pa ipak ništa ili malo toga čini da aerodrom Morava što pre funkcioniše, dok na drugoj strani zarad sopstvene i promocije Srpske napredne stranke ministarka Mihajlović pušta u rad nezavršene mostove, koji bivaju zatvoreni čim se isključe kamere i spusti zavesa na političko-propagandni cirkus. Moguće i da je neko u SNS, okosnici aktuelne vlasti, procenio da više političkih poena može doneti jedan nezavršeni most u Zaječaru ili nekoliko kilometara asfalta u nekoj vukojebini, nego jedan projekat od opšteg značaja.
U ozbiljnoj i normalnoj državi izgradnja i održavanje postojeće infrastrukture je nešto što se podrazumeva dok su nažalost u Srbiji i tvorevinama sličnim njoj, putevi, železnica, avio saobraćaj… uglavnom deo predizbornog marketinga.
Tekst: Aleksandar Arsenijević Foto: Goran Šljivić
____________________________________________________________________________________
stvarno je zalosno sto su ulozene tolike pare niusta ..bilo bi idealno kada bi aerodrom proradio ali za to nema uslova… problem su meteo uslovi….kada dodju malo hladniji dani na tom aerodromu je magla do podne i uglavnom duva veter inace malo je poznato da je aerodrom ravan u preljini trebao da bude sto bi rekli pravi aerodrom ali zbog cacka koji je bio svima trn u oku sve to prebaceno u ladjevce i inata cacanima.. tako na svu zalost to nikada nece zaziveti kao civilni aerodrom u pravom smislu….vojska moze da ceka da se digne magla pa da obavljaju svoje zadatke
Vojo, svaka ti je na mestu