Кнежевски тумули из Атенице
Један од највреднијих археолошких налаза који се чувају у Музеју у Чачку, а чији потенцијал знатно превазилази локалне оквире и заправо представља локалитет европског значаја јесу праисторијски тумули из Атенице.
Овде се заправо ради о два тумула (један од типова гробова праисторијског становништва на западном Балкану, али у другим деловима Европе), где су над покојницима формиране калотасте земљане структуре, најближе налик брдашцима, пречника 10-15 метара и висине око 1 м. Музеј у Чачку већ седам деценија систематски ради на истраживању ових целина, по којима је посебно карактеристична шира регија.
Међу свим досадашњим налазима јасно се издвајају тумули из Атенице по димензијама, сложеној гробној архитектури и ритуалима, али и бројним и разноврсним луксузним налазима од злата, сребра и ћилибара. Према наведеним особинама хумке из Атенице се одређују као кнежевски гробови, односно места сахране чланова локалне племенске аристократије из времена гвозденог доба – 6/5. век пре нове ере.
Овај јединствен налаз увек побуђује пажњу како публике, тако и истраживача широм света. Међутим, праисторија је, иако веома интригантна савременом човеку по несвакидашњој материјалној и духовној култури, у исто време и прилично непозната и страна категорија. Како би хумке из Атенице, које заслужују епитет изузетног археолошког налазишта, приближили прво локалној заједници, али и широј публици, започели смо реконструисање многих предмета и целина савременим дигиталним техникама, како би оживели и ближе објаснили често фрагментоване предмете из музејских витрина.
За почетак многих планираних послова којима ћемо се постепено приближити јубилеју 7 деценија од открића Атенице 2028/9 године, урађена је идеална 3Д реконструкција хумке 1, где је анимиран поступак формирања тумула са неким од најзначајнијих налаза, а садржај је додатно пропраћен писаним објашњењима.
Надамо се да ћемо управо на овако јасан и савремен начин дочарати свим категоријама публике чињенице везане за Атеницу, која би могла представљати једну од базичних карактеристика Музеја у Чачку и самог града.
Процените и сами.
Катарина Дмитровић
___________________________________________________________
Tumuli su bili orijentisani prema polozaju Sunca na dugodnevnicu i kratkodnevnicu i pored sakralne, imali su i drugu funkciju, kao kalendar.