Počinju otpuštanja u javnom sektoru
Članovi Vlade Srbije juče su se dogovorili o načinu na koji će krenuti u racionalizaciju javne uprave, u sklopu koje će od septembra početi otpuštanja oko 9.000 ljudi, saznaje „Blic“.
Posle nekoliko nedelja zastoja, juče je na sednici Vlade konačno dogovoreno kako će precizno izgledati proces otpuštanja utvrđenih viškova zaposlenih u državnoj upravi, zdravstvu, prosveti, sudstvu…
– Zastoj je trajao desetak dana jer većina ministara nije bila spremna da konačno krene u ono što je već ranije dogovoreno. Ministarstvo za državnu upravu dalo je opštu analizu, a zatim su i sva ministarstva radila na preciznim planovima za svoje sektore. Međutim, cela akcija se u jednom momentu potpuno razvodnila i očigledno je da je zeleno svetlo morao da da sam premijer – objašnjava za „Blic“ izvor iz Nemanjine 11.
Ti planovi su, kako saznajemo, zasad označeni kao službena tajna da ne bi izazvali paniku među zaposlenima u javnoj upravi. Ipak, prema nezvaničnim informacijama, analize pokazuju da najviše viškova ima u zdravstvu, prosveti i sudstvu.
Imamo, na primer, čak 16 sudija više na 100.000 stanovnika nego što je to evropski prosek. S druge strane, plate u sudstvu veće su 25 odsto nego prosečna plata u sektoru države. Ipak, najveći problem je što čak 30 odsto zaposlenih na nivou svih sudova u Srbiji čini pomoćno osoblje, tj. radnici koji ne učestvuju u rešavanju sudskih predmeta.
Sličan problem dešava se i sa zdravstvom. Nezdravstveno osoblje čini 24 odsto svih zaposlenih u tom sektoru. Imamo i višak lekara opšte prakse, ali i ozbiljan manjak lekara specijalista, stomatologa i farmaceuta.
Podsetimo, racionalizacija javne uprave jedna je od najvažnijih reformi koje Srbija mora da sprovede do 2018. godine. Prema aktuelnom sporazumu sa MMF, sredstva koja država izdvaja za zaposlene u javnom sektoru moraju u naredne tri godine da čine do sedam odsto BDP.
Nakon smanjenja plata u javnom sektoru, ti troškovi su sada oko 8,5 odsto BDP. U memorandumu o ekonomskoj politici koji je Vlada dostavila MMF-u broj zaposlenih bi u 2018. trebalo da bude 15 odsto manji nego danas. Niko od ministara juče nije želeo da komentariše dogovor.
Nema veze,ne moramo da se lečimo,obrazujemo i držimo do reda,dakle:ne trebaju nam lekari,šta će nam učitelji,sudije,ali zato….milion i jedno bedno piskaralo neka sedi po raznim odborima,neškolovani iskompleksirani i nedovršeni neka nam kroje kapu….osveta loših đaka i ponavljača!
ZBUNJENA,UZE MI RECI IZ USTA
I ja se potpisujem ispod komentara Zbunjene…
Strašno. Bezkičmenjaci!
Dok se mi svi poistovecujemo sa prvim i moram reci pravim kometarom,osveta losih djaka i ponavljaca se siri.Nema kraja bezobrazluku.Zasto ne otpuste sva ta piskarala i koje kakve cere i sinove koji platu primaju i nemaju pojama za koje radno mesto?
Ma ne, najbolje da bez posla ostanu cistacice, domari i cuvari, a da medicinske sestre, nastavnici i strucni saradnici ciste… Kakva bagra. Nije mi jasno zasto clanovi raznoraznih nadzornih i slicnih odbora primaju naknadu (a narocito clanovi Gradskog veca), kad ih ionako postavljaju po stranackoj pripadnosti. Neka rade pro bono publico, za opste dobro, neka dokazu posvecenost svoje stranke narodu. BAGRA!
„Imamo višak lekara opšte prakse a manjak specijalista.“ Kakva komedija,pa dajte specijalizacije tom visku lekara opšte prakse i rešen problem.