Ko lekarima prebrojava napisane recepte
Prof. dr Danica Grujičić, ministarka zdravlja u Vladi Srbije, na početku svog mandata najavila je korenite promene u zdravstvu Srbije, kao i da će zdravstvo biti dostupno građanima Srbije znatno više nego ranije.
Nije nprošlo mnogo vremena a čini se da od svega što je ministarka najavljivala neće biti ništa. O tome je na konferenciji za medije govorio predsednik Gradskog odbora Narodne streanke u Čačku, dr. Aleksandar Radojević.
– Od najave da će zdravstvo u Srbiji biti dostupno svima ministarka je preko noći došla do zabrane pušenja. Zašto ministarka reterira od svog početnog stava. Meni se čini da ministarka nije shvatila da dostupnost zdravstvene zaštite nisu ni prioritet, ni cilj aktuelne Vlade Srbije. Zato je dr Grujičić morala da prvobitno najavljeni cilj promeni sa najavom neke sporedne aktivnosti koja je u poređenju sa dostupnošću zdravstva građanima marginalna i potpuno nevažna – rekao je dr Radojević.
Osvrnuo se na podatke Zavoda za javno zdravlje Srbije koji nosi ime dr Milana Jovanovića Batuta koji je jedan od osnivača medicinske nauke u Srbiji.
– Ne znam kako bi se osećao Batut kada bi imao priliku da vidi na šta liči zdravstvo u Srbiji danas. A prema podacima ZZJZ objavljenim na njihovom portalu, najsvežiji podatak o broju zaposlenih u zdravstvu Srbije je iz 2020. godine. Prema tim javno dostupnim podacima u Srbiji je zaposleno oko 13.700 lekara specijalista i oko 3.600 lekara opšte prakse, što čini zbir oko 17.300 ukupno zaposlenih lekara. Imamo i oko 42.800 medicinskih sestara i tehničara, pa to skupa čini brojku od oko 60.100 zaposlenih u zdravstvu koji su medicinske struke. Međutim na platnom spisku Fonda zdravstva ima 105.200 stalno zaposlenih lica u zdravstvu. To znači da nemedicinskog osoblja u zdravstvu ima oko 45.000 lica. U paušalnom brutto iznosu plate zaposlenih u Srbiji iznose preko 105 miliona evra, ako uzmemo u obzir da je brutto prosek plate zaposlenog u zdravstvu oko 1.000 evra – kaže dr Radojević.
On se osvrnuo i na izjavu ministra finansija Siniše Malog koju smatra vrlo uvredljivom za lekare i građane Srbije.
– Evo da citiram izjavu Malog: „Uveli smo e-recepte i sada se zna koji lek koji lekar propisuje i u kojim količinama. Danas sam na konferenciji za javnost pomenuo imena nekih doktora koji najviše ne poštuju e-recept“. Mali je naveo i da uštede od e-recepta mogu biti i do milion evra mesečno. Tako ispada da ministar finansija pravi analitiku koliko koji lekar prepisuje recepata za koju bolest. Moram da istaknem da lekari nisu pekari koji šakom dele po jednu krišku hleba i raspoređuju te kriške onako kako to planira Ministarstvo finansija. Neće biti da plagijatori sa diplomama treba da odlučuju kako lekari treba da rade. Evo ja im predlažem da odu u neku ambulantu u Ljuboviji ili Zvorniku, gde kažu da ne mogu da privole nekog mladog lekara da dođe na službu, pa da tamo primenjuju svoju metodu lečenja pacijenata ali i da prihvate odgovornost za ishod takvog lečenja – rekao je dr Radojević.
Podsetio je da je u Ljuboviji tek pre dva-tri dana rođeno prvo dete u 2023. godini. Roditelji tog deteta dobili su 50.000 dinara od predsednika opštine.
– Eto ministre Mali niste uspeli da napravite sistem koji će tako da funkcioniše da se deca rađaju i da budu zaštićena pažnjom lekara i medicinskih sestara u zdravstvenim ustanovama, a našli ste se da se mešate u to šta će koji lekar i koliko da propiše za koju bolest. Možda će ministar Mali moći ovako da se kandiduje za još jedan doktorat, a jednog dana možda će neko suditi i za onaj prethodni doktorat i za ovo medijsko širenje znanja na sve teme – kaže dr Radojević.
Naveo je da će država možda ostvariti uštedu na mesečnom nivou od milion evra kada ministar finansija bude propisivao lekove umesto lekara.
– Fond zdravstva u ovoj godini iznosi 419 milijardi dinara ili 4 milijarde i dvesta miliona evra. Ako taj iznos podelimo sa brojem ovo malo preostalog naroda u Srbiji (6,6 miliona) ispada da Srbija odvaja 650-700 evra po glavi stanovnika za zdravstvenu zaštitu. Za taj novac može da se pruži vrhunska zdravstvena zaštita jer samo jedan mali procenat stanovnika zatraži lekarsku pomoć, a jedan minimalan broj od tih ide na one skupe intervencije i operacije. Za to vreme Srbija za lečenje i operacije svoje dece u inostranstvu novac prikuplja kroz dobrovoljne priloge građana i razne humanitarne aktivnosti – rekao je dr Radojević.
Naglasio je da u državi u kojoj su dr Milan Jovanović Batut, dr Vojislav Subotić i Laza Lazarević, ne tako davno, isfundirali vrhunsko zdravstvo, danas zdravstvo funkcioniše sa ozbiljnim nedostatkom lekara koje ministar finansija hoće da nadzoriše i prebraja im recepte.
– Pitam ministra finansija kako ga nije sramota da ovako nešto izjavi, ako je makar dva dana legalne škole imao u životu. Ako nemamo zdravstvo koje je dostupno kako je najavila ministarka u svom ekspozeu onda nemamo zdravstvo uopšte. Očigledno mje da budžet zdravstva od četiri milijarde evra služi da se novac prebacuje u privatne džepove zarad ličnog bogaćenja onih koji su u dilu sa ministrom finansija i premijerkom Brnabić, koji već 20 puta uvode novi zdravstveni informacioni sistem po Srbiji, a vaki od tih sistema košta stotinama miliona evra. To znači da sav novac koji država i sirotinja od naroda uplati u Fond zdravstva za svoje lečenje pokupe mafijaši iz klana Siniše Malog i iz vlasti SNS-a, koja pored 4 milijarde evra u Fondu ne može da leči svoju decu, nego prikuplja dobrovoljne priloge od građana SMS porukama. Nakon kontrole koje lekove lekari propisuju možemo da očekujemo još i da Mali pošalje u sve ambulante kontrolore koji će nadzirati u koju stranu debelog mesa medicinske sestre daju inekcije pacijentima. Sve je u zdravstvu Srbije napeto do krajnjih granica i upozoravam ove dahije i spahije u srpskoj vlasti da povedu računa šta rade – zaključio je dr Aleksandar Radojević.
_____________________________________________________________________
U Domu Zdravlja Cacak to radi Tanja-glavna sestra ove ustanove!Ona broji i lekarima i sestrama i cistacicama i vozacima…ona sve broji u sve se mesa u sve se razume…Radni terapeut zna koliko metli treba,lekove,guma svega…Od svega,ova ustanova nema grejanje,stolariju,lekove,aparate…Samo njihov racun raste,tale se na svacemu,svuda procenat imaju…Docice dan gospodo kada ce neko progovoriti o vasim otimanjima i to uskoro…Helion,Ekomex,laboratorija,popravke zastarele aparature,razne pecenjare….roman moze da se napise…
Dr Radojevicu, kada iznosite statistiku ZZJZ Batut, trebalo bi da znate da u zdravvstvenim ustanovama nisu jedini zaposleni zdravstveni radnici lekari i lekari specijalisti.
Nazalost, da kao lekar to neznate.
СМС поруке су нови систем рада и осигурања здравствених услуга у Србији , на том новом генијалном изуму наш мали је докторирао !
Kao sto je i sve do sada od strane partije obecano.
Ko kontrolise direktora Doma.Z i glavnu sestru koji sluzbena vozila voze 24 sata dnevno?Po kom zakonu to rade,sipaju gorivo na racun gradjana Srbije i plus primaju putne troskove?
Doktori,odlicno se zna da je gazda Paja u DZ samo junak iz crtanog filma ,a da se njegova Pata za sve pita.
Zato nam i jeste tako !!!
Dok Dr.Paja patak sa zvanjem direktora sedi pijan u kafani za to vreme Pata sa visom skolom vodi DZ.
Ova ministarka ako hoće da unapredi zdravstvenu zaštitu najbolje da podnese ostavku.
Njena tvrdnja da se svakodnevno moje zakazivati pregledi je laž
U kol centre raspoređene čistačice koje neznani šta rade.
45000 nemedicinkog kadra!!! Vise ima ćata nego medicinskih sestara i lekara. Bravoo majstori
Dok oni broje recepte napredni kadar zaposljava svoje bliznje evo u bolnici jedan nacelnik zaposli sestru a sad i suprugu. Dok mladi cekaju na posao i rade kod stranih kolonizatora on dovede zenu stariju od 50 godina da sedi i daje informacije.
Tanja sposoban Zena sta imate protuv nje?? A Jos zgodna!!! Nemoj te Tanju dirati gresimo slova izvinjavamo se pospani smo!!! Glavna sestro samo napred !!!
U coll centar-informacije-Bolnica,tu je postavljena,ali…cija je snajka.
Snajka je vec radila godinama u bolnici a ova matorka je dosla iz prodavnice ali je morala kupiti malo skole
Zašto dom zdravlja u Guči dve godine nema grejanje?
Zašto bolnica u Guči ne radi?