Izložba: Večito
Велика ретроспективна изложба „ВЕЧИТО“, посвећена стогодишњици рођења великана српске и југословенске архитектуре, Богдану Богдановићу (1922, Београд – 2010, Беч), након београдске премијере прошле године, наставља живот у Народном музеју Чачка у коме отвара манифестацију „Чачанска родна“. Чачак као град поседује једно од капиталних дела овог српског градитеља – Спомен-парк борбе и победе, те је овом меморијалу посвећено посебно место и нова, додатна поставка у оквиру изложбе.
Током трајања изложбе биће организована стручна вођења, као и серија дечијих радионица на тему симбола и цртежа. У дану свечаног затварања изложбе, 31. марта, као вид сумирања утисака и ставова, биће организован једнодневни стручно-научни семинар на тему Спомен-парка борбе и победе у Чачку. Серија предавања и радионица тематски ће се односити на историјат, заштиту и валоризацију просторно-уметничких вредности комплекса.
Чачанско издање изложбе „ВЕЧИТО“ реализовано је кроз сарадњу са локалним стручњацима и институцијама културе, у оквиру Програма националне престонице културе „Чачанска родна“, и надовезује се на јубилеј 50 година од настанка идејног решења пројекта Спомен-парка борбе и победе (1973).
- Аутор, кустос и ликовни идентитет изложбе: мр Маре Јанакова Грујић
- Рецензент изложбе: проф. др Александар Кадијевић
- Фотографијa: Предраг Новаковић
- Организатор: Народни музеј Чачак
- Термин поставке: фебруар – 31. март 2023
Свечано отварање: среда, 22. фебруар, 19 сати, Галерија Народног музеја у Чачку
ВЕЧИТО
Сто година од рођења арх. Богдана Богдановића (1922-2010) Спомен парк борбе и победе у Чачку
„Хотећи да побегнем од једног мени страног, отуђеног света модерне архитектуре, зашао сам игром случаја у једну посебну област архитектуре у којој нема ни модерног ни немодерног, у којој постоји само вечито“.
Богдан Богдановић, Саопштење САНУ о досадашњем раду, 1972.
Назив изложбе посвећене јубилеју стогодишњице рођења великана српске и југословенске архитектуре, Богдану Богдановићу (1922, Београд – 2010, Беч), упућује на „вечито“ као стваралачко-трагалачки мотив, подстрек и циљ. Изложба третира целокупно стваралаштво овог градитеља. Двадесет меморијалних споменика расутих по територији готово целокупне Југославије, двадесет и пет написаних књига, урбанистички и архитектонски пројекти, небројени цртежи, скице, студије…сведоче о више него плодном неимару ренесансног устројства личности.
Изложба је базирана на двојном читању Богдановићевих меморијала. Концепт се заснива у премиси да на земљи егзистирају орнаментни записи, а са неба се виде симболичко-митски знакови. Оно што се види са земље припада „истини о животу“, а оно што се види са неба је „истина о смрти“. Обе истине су апсолутно оптимистичне, раскошне и јединствене. Док се читање са земље одвија у сложеној интеракцији споменик-посетилац-амбијент, на искључиво тродимензионалан начин, читање са неба је стилизовано и апстраховано, и припада митском, дводимензионалном цртежу изузетно дубоке симболике.
Посебан део изложбе представља поставка монографски посвећена Спомен-парку борбе и победе у Чачку, која целовито и на основу до сада непознатих историографских чињеница и историјских извора обрађује хронологију, историјат пројектовања и изградње, као и генезу идејно-симболичке матрице. Чачански меморијал представља једно од Богдановићевих капиталних дела и оваплоћење појма „узвишене загонетке“, карактеристично за позну, најкреативнију стваралачку фазу овог аутора. Уједно је једно од ремек-дела српске меморијалне архитектуре 20. века.
У години у којој је навршен један век од Богдановог рођења, ова изложба нема за циљ да дешифрује његов уметнички свет. Напротив, она је пред нама као доказ да је то немогуће, јер уместо да у своја дела уграђује идеје, њихов творац је настојао да им подари што више лица, значења и тумачења.
****
Изложбу у Народном музеју у Чачку чини класична и мултимедијална поставка. Велики зидни експонати у неуобичајеној форми кругова монографски су посвећени сваком Богдановићевом меморијалу. Изложбене витрине садрже готово целокупно Богдановићево књижевно стваралаштво. Ту су и панои са његовим животописом, топографијом радова на простору СФРЈ, библиографијама. Мултимедијални корпус изложбе садржи дугометражни филм као снимак виртуелних посета сваког од Богдановићевих дела на терену – са земље и из ваздуха, као и видео пројекцију која тематски обрађује Спомен-парк борбе и победе у Чачку, виђен из свих перспектива и у сва четири годишња доба.
_____________________________________________________________________________________
Upropastio onaj stari spomen park, stariji se secaju tog parka. Napravljena neka humka sa koje se deca sankaju, voze se motori po njoj a niko nezna da je ispod spomen kosturnica sa nečijim posmrtnim ostacima. Barem je ogradite da se niko ne penje na nečiji grob.
Komšija, šta predlažeš za mnogo veću grobnicu pored Morave?