Saveti za one koji su se odlučili da krenu sa rekreativnim trčanjem (VIDEO)
Sunčano vreme poslednjih dana najavljuje dolazak proleća a tad obično gledamo koliko smo kilograma nabacili tokom zimskog perioda i to je često povod velikom broju ljudi da se odluče za neka fizičke aktivnosti, teretanu, fitnes, trčanje.
A kako treba da izgleda prvi trening onih koji su se odlučili za trčanje? Naš sagovornik je Dragan Dukanac, trener Atletskog kluba ČAAK koji je trenirao mnoge reprezentativce i rekreativce u Čačku.
Kada se odlučite da počnete sa vežbanjem, bez obzira da li su u pitanju muškarci ili žene, prvo što treba da urade je da sebi kažu “Hoću da vežbam da unapredim svoje zdravlje, odnosno svoje opšte psiho – fizičko stanje”. Mada obično ne bude tako već često vežbanje bude zbog fizičkog izgleda ili “ulaska” u garderobu za neko slavlje ili odlaska na plažu.
„Ono što je izuzetno važno za sve koji žele da imaju fizičku aktivnost bez obzira da li je to rekreativno ili profesionalno prvo bi trebalo da posete sportskog lekara i obave određeni pregled i testiranje, jer jedno su želje, a drugo su mogućnosti. Ovo je vrlo bitno jer je to i zakonska obaveza svih koji se bave sportom. Sportisti moraju imati lekarski pregled svakih 6 meseci dok bi rekreativci takođe trebali da urade sportski lekarski pregled barem jednom godišnje. Lekarski pregled se sastoji od kontrole krvne slike, EKG, testa opterećenja, merenja masnih naslaga i ostalih testova po potrebi. Obično ovaj deo treneri izbegnu da kažu iako je to zakonska obaveza, jer ne žele da odbiju svoje klijente koji im donose određeni profit. Moramo svakako imati u vidu da su rekreativci najčešće osobe koje ni u školi nisu bile aktivne na časovima fizičkog, a sada u nekim zrelim godinama hoće da promene nešto na sebi i izlažu se velikim fizičkim naporima.“, navodi Dukanac.
Poznato je da smo kao nacija vrlo isključivi pa često znamo da kažemo “Od ponedeljka krećem da vežbam, prestajem da pijem da pušim, krećem dijetu..” i drastično menjamo sve navike i način do tadašnjeg življena, što naravno nije dobro i obično bude kratkog daha. Bilo bi bitno loše navike menjati postepeno i u određenom vremenskom periodu, u suprotnom ćemo ovo izdržati određeni vremenski period i onda ćemo imati jo – jo efekat i vrlo brzo će nam se veoma loše vratiti.
„Trenerski posao je sada zakonski regulisan i jasno je propisano ko sve može da radi u sportu, sada treneri da bi dobili licencu moraju da prođu i određeni sistem školovanja, mada često zvanje ne mora da znači i znanje. Sada je takođe putem interneta mogu naći mnogi programi za vežbanje među kojima ima dobrih, a naravno i mnogo onih koji nisu dobri. Svakako moramo imati u vidu da je svaki organizam različit i ima svoju specifičnost. Ono što bi bilo bitno za sve koji planiraju da angažuju adekvatnog trenera, trebalo bi malo da se raspitaju o njegovom iskustvu, stručnosti, rezultatima rada i iskustvu da obave razgovor sa njim, i naravno trebalo bi ispoštovati iskustva i preporuke drugih koji su sarađivali sa njim“, navodi Dukanac.
Pored svega navedenog vrlo bitno je ispoštovati pravilan režim ishrane, odnosno unošenje kvalitetne i adekvatne količine količine hrane za utošenu energiju. Hrana je 50 % uspeha u kvalitetnom treningu.
Vrlo bitno je da ispoštujemo vremenski period ishrane. Pre treninga je bitno uneti dovoljno složenih ugljenih hidrata da bi imali dovoljno energije za kvalitetan rad. Posle treninga dovoljno proteina…
„Naravno bitan je dovoljan unos vitamina i minerala, a izuzetno je bitno i unositi dovoljno tečnosti. Kod tečnosti je važno napomenuti da nije dobro uneti previše jer će se stvoriti vanćelijska tečnost u organizmu koja neće biti od koristi već će samo smetati. Obzirom da se u rekreaciji trening većim delom radi u aerobnom režimu sagorevanjem masti stvara se određena količina metaboličke vode koja takođe organizam štititi od dehidracije. Tečnost je potrebno unositi u organizam i u periodu kada se ne trenira. Trening i način ishrane kod muškaraca i žena koji se bave rekreacijom bi za nijansu trebalo da se razlikuje, jer žene imaju 10 masnih centara više od muškaraca i samim tim režim treninga bi trebalo prilagođavati individualno. Ovo je već složeno pitanje koje bi zahtevalo razgovor sa nutricionistom“, kaže Dukanac.
Bravo za govor ,stv profesorski ,hehehebehebebebebebebeb