Sve manje nastavnika, škole traže rešenje, uključite studente i penzionere
Deficit pojedinih profesora i nastavnika u školama u Srbiji je sve veći problem – nedostaje prosvetara za matematiku, srpski jezik, fiziku, hemiju, nemački jezik… Upravo zbog takvih situacija u većini škola u Srbiji, Upravni odbor Društva direktora Srbije uputiće predlog Ministarstvu prosvete da dozvoli angažovanje profesora u penziji ili studenata nastavničkih fakulteta da predaju predmete za koje nema dovoljno kadra.
Direktori škola tvrde da, kao partneri Ministarstva prosvete i oba obrazovna zavoda, na ovaj način zajedno mogu da doprinesu unapređenju obrazovno-vaspitnog sistema i učine ga kvalitetnijim, ekonomičnijim i efikasnijim.
„Predlažemo donošenje zakonskog rešenja koje omogućava angažovanje penzionisanih profesora, ili da se ustanovi sistem stručne prakse za studente nastavničkih fakulteta u kojoj bi oni bili u obavezi da bar jedan semestar na master studijama provedu u školi, i u neposrednoj nastavi pod nadzorom mentora iz te škole i profesora sa matičnog fakulteta“, stoji u predlogu.
Direktor gimnazije u Čačku Ivan Ružičić koji je bio na redovnom skupu sa ostalim direktorima kada su, između ostalog, i došli do ove mogućnosti, kaže da je nedostatak nastavničkih kadrova problem svih škola u Srbiji.
„Direktori škola nemaju precizne podatke o tome koliko nedostaje nastavnika, ali ta tema se nametnula zato što svako od direktora ima problem sa nedostatkom kadrova. Ne radi se samo o tome da vi stupite na nastavu od 1. septembra, nego i kada vam neko ode na mesec, dva ili tri na bolovanje, vi ne možete da nađete zamenu, a mi smo u obavezi da organizujemo nastavu. Zato smo predložili da se angažuju penzionisani nastavnici i studenti nastavničkih fakulteta“.
Međutim, direktori su skeptični prema starijim kolegama penzionerima jer se plaše da bi vraćanjem na posao, mogli da budu u nekom problemu odnosno prekršaju.
„Naši prosvetni zakoni su strogi, prema njima čim neko napuni 65 godina, mora da ide u penziju. Zakon o radu dozvoljava da vi možete angažovati starosnog penzionera. Onda se nametnula potreba da to ne može da bude sistemsko rešenje nego da se uključe i nastavnički fakulteti. Dakle, svaki fakultet koji školuje buduće nastavnike trebalo bi na neki način da se uključi da to takozvano hošpitovanje koje je obaveza svakog učenika odnosno studenta nastavničkog fakulteta, da ono bude malo duže u školi. Sad su oni u obavezi da dođu 10-15 časova u neku školi i oni završe za dan, dva tri. U principu, valjalo bi da budu ceo semestar u nekoj školi i da uz pomoć nekog nastavnika izvode nastavu i to bi im bilo baš lepo uvođenje u posao i lepa priprema za budući posao“.
To ipak nije sistemsko rešenje, naglašava direktor. Sistemsko rešenje je da se ljudi moraju motivisati da upisuju nastavničke fakultete.
„U Finskoj koja ima jedan od najboljih obrazovnih sistema na svetu, najbolji maturanti upisuju učiteljske ili nastavničke fakultete. Kod nas je potpuno obrnuta situacija i moramo kao drutšvo da postavimo pitanje zašto je to tako. Zašto matematiku, srpski, nemački upisuje jednocifren broj maturanata srednjih škola? Zato što su ta deca ne samo razočarana, nego su unižena. Pogledajte koje su plate u prosveti. Doskora, plate su bile ispod proseka, to je strahota“.
Niko neće u prosvetu
Niko neće da radi u prosveti zato što se, između ostalog, nastavnicima nameće gomila administrativnih obaveza, uveren je naš sagovornik.
„Nastvanici treba da se bave sa svim drugim, samo ne nastavom, tako ispada. Sistem nema poverenja u nastavnika. Nametnute su im administrativne obaveze da im se zbog njih ne dozvoljava da rade svoj posao ono što i jeste osnovno. Treba da se pozabavimo time. Zašto smo dozvolili da prosveta bude na taj način unižena i potcenjena i da ona umesto da bude jedno od vodećih zanimanja, bude zadnje zanimanje“.
Direktor ističe da škola može da angažuje studente koji su završili osnovne akademske studije, a njihova plata biće sa zadnjim završenim stepenom u tom trenutku.
„Nema ni njih, kao što vidite i sami. A zašto? Pa koliko ih je ove godine upisalo matematiku, koliko srpski jezik? Jednocifren broj, to je katastrofa za jednu državu.
U utorak smo imali sastanak u Ministarstvu prosvete, pričali smo o svemu, ali očekujem da se razgovor nastavi jer smo pokrenuli mnoga pitanja, pa nismo stigli da sve prođemo, tako da bi konkretno ovo trebalo da se nađe u narednom periodu“.
Bilo kako bilo, bolje da deca imaju časove, nego da ih uopšte nemaju.
„Roditelji ne treba da se plaše što će decu učiti studenti. Taj koji bi došao u školu, imao bi svog mentora i znao bi kako da radi“, tvrdi direktor gimnazije u Čačku.
Prošle godine se za Matematički fakultet prijavilo svega osam kandidata
Statistike sa ovogodišnjih prijemnih ispita pokazuju da se na upis na Filološki fakultet, gde se, između ostalog, obrazuju nastavnici srpskog jezika i književnosti, prijavilo svega 50 kandidata, na smeru koji prima dvostruko više brucoša. Na Matematičkom fakultetu, na smeru koji školuje profesore matematike i računarstva, prijavilo se samo osam kandidata.
Dok je na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ) veliki broj nastavnika srpskog jezika, na birou rada gotovo da nema nastavnika matematike. Tako je tokom 2021. godine bilo svega sedam nezaposlenih nastavnika koji su kvalifikovani da predaju matematiku, pokazuju podaci NZS.
Problem sa studentima matematike je što se oni gotovo isključivo okreću informacionim tehnologijama, pokazuju istraživanja.
Povećaje plate profesorima na 200 000 din. pa da vidite da li ih ima manjka. Nije niko lud da sa fakultetom radi za 50-60 000 din. Šta će nam profesori, tu je veliki vođa on će nas svemu naučiti, kao na akademiji za mlade lidere.
Strašno,ti kojj rade ništa ne rade.Prave haos podležni su direktorima,a direktori dno,dna.I ne treba da postoje ovakve škole,gdd ddca bitange,uličari su na ceni.Ostali su smešni,uče,bubaju,a šljam se ukizujd dk debelig creva,samo ako može proći.
Ne možete generalizovati stvari i ne možete tako paušalno da ocenjujete da li neko radi ili ne.Većina roditelja sa decom neće ni domaći da urade ali zato u viber grupama znaju da pametuju kako bi učitelji trebalo da rade.Prosvetarima su ovlašćenja poprilično umanjena,a deca bi trebalo da se vaspitavaju i pre polaska u školu,a kada krenu roditelji bi trebalo da saradjuju sa učiteljima,a ne da dokazuju koliko mogu da zaštite svoju decu.Što se tiče Vašeg komentara za direktore,slažem se u potpunosti.Rad i iskustvo se ne vrednuju,kriterijum za zapošljavanje je promenjen.
Како се заврши случај са професорком из Трстеника.
Крајње омаловажавају ће и безобразно,госпођа три месеца на боловању,ђаци се вратили,без последица
Погледајте ко мења одређене профиле професора нпр.биологија,историја,музичко,ликовно,мењају их учитељи,тек да се отаљају часови
Jad i beda dokle smo mi dogurali .Ko je lud da radi od penzionera kad penzije veće od plata.Znali ko koliko ima profesora sa završenim fakultetom da neradi u svojoj struci dali se ko u ovoj zemlji zapita šta tu neštima.Ili je i vlasti i opoziciji bitno šta su ovi pre uradili a niko da izađe i konkretno kaže taj je pokrao,uništio.Zamlaćuju ovaj narod nekim glupostima.
Ma kako da ne, da studenti rade posao za 0 dinara – u sklopu nekakve prakse. Nije doviljno što budući učitelji i vaspitači već rade po mesec dana u školi/vrtiću za džabe, sad biste da rade čitav semestar! Kako da ne!!!
Нико не каже да су и остали предмети у проблему,нпр.биологија,историја,
Информатика,у Београду за ове предмете не можете наћи замену ни за краће временске периоде.
У истом проблему су психологија,социологија,низ других стручних предмета.
Није проблем само плата,већ и велико понижавање професије од стране државе,родитеља,ученика па и директора
Koji normalan čovek još hoće u prosveti kad profesori,nastavnici imaju manja prava od učenika.
Na marginama društva se našla ova profesija. Eto,zato je takva situacija.
Bando,isplatite tetkicama,otete pare od toplog obroka,regresa..
Погледајте ко мења одређене профиле професора нпр.биологија,историја,музичко,ликовно,мењају их учитељи,тек да се отаљају часови
Видите само колико једном просветном раднику треба времена да добије решење о сталном радном односу.
Видите у каквим условима раде,шта имају од наставних средстава и учила?
Колико времена проводе у писању
Администрације,колико у раду са ученицима?
Oni koji nisu u prosveti ne znaju za administraciju i obaveze.Njima je trn u oku vreme kada se završavaju časovi i raspusti.Naročito letnji za koji misle da traje do 1.septembra.
U pojedinim školama zaposleni imaju fond od preko 100 posto,a da direktori neće da prime novog nastavnika.I posle neko kaže da je problem kada odu na bolovanje.
Manjak prosvetnih radnika,manjak doktora,manjak zanatske struke,manjak profesionalnih vozača,manjak radnika građevinske struke,to je ogledalo ove nakaradne vlasti.A što bi deca išla na fakultet kad prioritet za posao imaju oni sa kupljenim diplomama a što je još strašnije odlučuju o pravim intelektualcima a još gore i o samim zakonima u državi kojim teraju sve ove profesije tamo gde se poštuje svaki rad i znanje.I za te nastavnike važi pravilo da budu članovi ove vladajuće sekte, u protivnom deca ovih sektaša mogu da ih maltretiraju na radnom mestu bez ikakvih sankcija.Zbog toga treba da dobiju status službenog lica,ali i to slabo pomaže u ovom izopačenom društvu.Nažalost sve je manje i dece u školama pa se škole zatvaraju pa odatle nastvnici iz tih škola dopunjuju nedostatak kadra u drugim školama. Na kraju niko ne rešava bilo kakve probleme u ovoj nazovi državi,pa nije čudo sve ovo što nam se dešava.
Direktore,koliko ste ucenika imali danas na okruznom iz informatike, imajuci u vidu da pravite neka specijalizovana odeljenja. Za matematiku , svaka cast.
Pa neće niko da ga đaci biju!!!
sto bi mladi ucili,sto bi fakultet zavrsavali,kad im ne priznaju znanje.u pandure oce svi.plata 80-500 hiljada,a penzija od 80-200 hiljada,i jos u penziju idu od 44-52god.zivota.milina,pandur ima vecu platu od profesora matematike.vlast oce da od dece napravi gradane debile,da neznaju nista.posle krezube srbije,bolesne srbije,siromasnih gradana sad sa prosvetom prave polu pismenu i nestrucnu srbiju,a knjige stampaju nemci i hrvati.rece nemacki inzenjer,napravicemo da srbi nemogu biti bolji inzenjeri od nemackih.broz je napravio svetsko obrazovanje,av daruje simpatizere laznom diplomom,nezaradenom platom,da ga bolje slusaju,da zajedno kradu i pljackaju.deca nam besplatno studiraju u becu i ljubljani.isterali su ih iz svoje kuce i zemlje hrvatski ,bosanski,crnogorski dodosi,koji su pokrali vlast i oteli drzavu srbiju od njenih starosedelaca.dok dodose ne oteramo sa vlasti
nemaboljeg zivota za gradane srbije.
Glavno pitanje je da li je za Srbiju obrazovanje trošak ili investicija u budućnost?
Ovoj vlasti je očigledno trošak, ne bih bio siguran za one prethodne. Državi koja ima odliv stanovništva kao Srbija, država u kojoj se promovišu neobrazovanost, neznanje, kupljene diplome i sve ostalo suprotno od onog što pravo obrazovanje daje, samo to obrazovanje predstavlja nepotreban trošak.
Srbija je dozvolila nastanak privatnih obrazovnih ustanova koje su „for profit“ tipa, za koje je tačno da postoje i u uređenim zemljama, pa čak i u Velikoj Britaniji i SAD, ali u tim zemljama diplome takvih škola i fakulteta nikako nisu jednake diplomama škola i fakulteta koje su državne ili koje nisu državne ali su ipak „non profit“ tipa.
U SAD možete kupiti diplomu univerziteta sličnog nekim privatnim univerzitetima kod nas, ali sa njom ne možete nikad dobiti posao u uglednoj državnoj instituciji ili nekoj velikoj kompaniji.
Za razliku od tih zemalja, u Srbiji se diplomama „for profit“ univerziteta čak daje i prednost u odnosu na diplome državnih univerziteta, pa su nam državne institucije i javna preduzeća puna zaposlenih sa takvim diplomama.
Da li te diplome garantuju i neko pravo znanje je druga tema, jer ni diplome nekih državnih fakulteta nisu mnogo bolje, ali se radi o principu da država ne sme pomagati „for profit“ škole i fakultet, jer to ne radi nijedna normalna država. Kod nas se onaj Mića poziva na to da su u SAD privatni univerziteti bolji od državnih, samo nekako uvek zaboravi da recimo Yale ili Harvard nemaju vlasnika u pravom smislu, kao i da niko od uplaćene školarine ili donacije univerzitetu ne može kupiti kuću, stan ili jahtu, već se taj novac koristi za stipendije studenata i ulaganja u dalji razvoj univerziteta.
Kuljene diplome se koriste iskljucivo u korumpiranim drzavama.
Neka zaposle da drže te časove ovi što su primali mesečno po 1000 evra prošle godine, a primaće i ove za „dodatni rad“ u onoj famoznoj komisiji u vezi Čačka kao neke prestonice kulture, kad mogu toliko da rade pored osnovnog posla, mogli bi i u školi svaki dan da odrade bar po 4-5 časova, a možda i 10 ako se njihova sposobnost meri dobijenim honorarima.