Od Beograda do Niša za 100 minuta brzinom do 200 km na sat
2,2 milijarde evra vredan finansijski paket za železnički Koridor 10 danas su zajednički najavili Srbija, Evropska unija, Evropska investiciona banka (EIB) i Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD). Paket se odnosi na unapređenje deonice Beograd – Niš na Koridoru 10, koje će omogućiti povezanost brzom prugom do 200 km/č između dva grada, uz brži protok robe i usluga, a takođe će doprineti brzoj integraciji u železničke mreže EU.
Paket se sastoji od investicionog granta u iznosu do 598 miliona evra od EU – najveće donacije EU za jedan projekat u Srbiji do sada; zajma od 1,1 milijarde evra od EIB-a i 550 miliona evra zajma EBRD-a. EU je već odobrila bespovratna sredstva u vrednosti od 265 miliona evra, a prva tranša od 82,8 miliona evra potvrđena je protokolarnim potpisivanjem u vozu od Beograda ka Nišu.
Potpisivanje je obavljeno u prisustvu evropskog komesara za susedsku politiku i pregovore o proširenju Olivera Varheljija i predsednika Srbije Aleksandra Vučića, kao i šefa Kancelarije EIB za Zapadni Balkan, Alesandra Bragonzija, direktora EBRD za Zapadni Balkan Matea Kolanđelija, ministra za EU integracije, Tanje Miščević, ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Gorana Vesića i ministra finansija, Siniše Malog kao i diplomata EU zemalja članica.
Železnički Koridor 10 je jedan od panevropskih koridora koji povezuju centralnu Evropu sa Solunom, i deo je Ekonomsko-investicionog plana EU za Zapadni Balkan u iznosu od 30 milijardi evra, koji ima za cilj da mobiliše investicije u oblastima transporta, energetike, zelene i digitalne tranzicije, da stvori održiv rast i radna mesta koje dostižu 1/3 BDP-a Zapadnog Balkana.
– Modernizacija pruge Beograd-Niš je odličan primer kako Ekonomsko-investicioni plan EU vredan 30 milijardi evra koristi građanima i privredi Srbije, povezivanjem Srbije sa EU i regionalnim tržištima, podsticanjem ekonomskog razvoja i ubrzavanjem integracije Srbije u EU – izjavio je Oliver Varhelji, Evropski komesar za pregovore o proširenju.
– 610 miliona evra dobijamo na poklon, od ukupno 2.7 milijardi. Najveća pomoć, najveća podrška, najveći novac. Kada ovo budemo uradili, Niš će biti udaljen od Beograda sat i 40 minuta, sada automobilom ne možete da stignete ni za dva i po sata. Kada je pruga izgrađena 1884. godine, putovalo se osam sati, sada se putuje šest i po. Ništa se nije promenilo 130 godina. Sada menjamo Srbiju, uz pomoć Evropske unije – rekao je Aleksandar Vučić.
Evropska investiciona banka (EIB) je do danas uložila preko 1,2 milijarde evra u železnički sektor, podržavajući regionalnu saradnju i povezanost.
– Kao banka Evropske unije, Evropska investiciona banka je posvećena pružanju održive podrške kako za životnu sredinu, tako i za finansije naših partnera. Iz tog razloga je ovo partnerstvo koje će doprineti modernizaciji železničkog Koridora 10 u srcu EIB Global-a. Zahvaljujući spajanju finansija, grantova i tehničke asistencije od strane Investicionog okvira za Zapadni Balkan i instrumenta EU za pretpristupnu pomoć -IPA, bili smo u mogućnosti da brže pripremimo ovaj projekat i obezbedimo najkompetentniju finansijsku ponudu – izjavila je Liliana Pavlova potpredsednica EIB zadužena za Zapadni Balkan, komentarišući ovaj događaj.
EBRD je jedan od glavnih finansijera srpskog železničkog sektora, sa preko milijardu evra uloženih do danas i ambicioznim planovima za proširenje ove podrške u budućnosti.
– Modernizacija železničke infrastrukture, povećanje njene efikasnosti i bezbednosti jeste pokretač ekonomskog razvoja regiona Zapadnog Balkana i jedan je od ključnih prioriteta za EBRD. Banka je već dugo posvećena železničkom sektoru Srbije i drago nam je da sarađujemo sa Evropskom unijom i EIB-om na ovom značajnom projektu – ocenio je Mateo Kolanđeli, direktor EBRD-a za Zapadni Balkan.
Finansijski paket od 2,2 milijarde evra omogućiće suštinsku modernizaciju železničke infrastrukture na deonici Beograd – Niš na železničkom Koridoru 10, uključujući izgradnju novih mostova i tunela. Ova modernizacija će dovesti do poboljšanja povezanosti Srbije sa drugim evropskim železničkim mrežama i olakšaće usluge bržeg transporta tereta i značajno smanjiti vreme putovanja do Niša i Beograda. Kako železnički saobraćaj predstavlja čist način transporta, modernizacija železničkog sistema takođe doprinosi čistijoj životnoj sredini.
Finansijski paket od 2,2 milijarde evra omogućiće suštinsku modernizaciju železničke pruge Koridora 10.
Projekti u sektoru saobraćaja koje finansira EU u Srbiji imaju za cilj unapređenje transportne povezanosti, a time i bolju ekonomsku integraciju unutar regiona i integraciju regiona sa EU. Pored toga, napori koje EU ulaže u sektoru saobraćaja posredstvom ovih projekata su u velikoj meri usmereni na otvaranje tržišta i primenu standarda EU. Projekti koje podržava EU su značajno doprineli procesu reforme železnice, uvođenju savremenih i najisplativijih praksi održavanja infrastrukture drumskog saobraćaja, te uvođenju rečnog informacionog sistema u cilju poboljšanja uslova plovidbe na unutrašnjim plovnim putevima Srbije.
_________________________________________________
A kad stignemo do Niša, onda je i Kosovo blizu 😉
Ima li Cacka gde na toj pruzi ka Nisu?
Pitam zbog veze u Pozegi koju cekah al je ne docekah
U svetu se daljina meri u kilometrima, visina plate u evrima ili dolarima, broj bioskopa ili bolnica u brojevima samo se kod nas sve meri sa UDALJENOŠĆU OD BEOGRADA. Standard, visina plate, broj bolnica, stadiona, pozorišta, fakulteta, brzina vozova sve se meri sa udaljenošću od Beograda. Je.. vas više Beograd, tamo treba baciti atomsku bombu.
Србија из републичког буџета финансира изградњу метроа у Београду и националног стадиона.
Овај део је потпуно запостављен а нисам баш најбоље разумео због чега београдски метро гради цела Србија и што нам у овом тренутку треба и национални стадион. Али о многи стадиони по Србији на којима се игра нижи ранг такмичења.
Због чега наши тајкуни (Коле и Остоја) су добили задатак да помажу Звезду и Партитан а не наш Борав и спорт у Чачку.
И зашто се у Чачку напада све што се гради (ако се не краде)?
Aha, ali u limburgu mesecu…
Nigde nema Rusije i Kine da nesto poklone Srbiji. Ali ima i jedno pitanje. Zasto nisu taj novac dali prekljuce? Pa cekali su da se Vucic juce saglasi sa evropskim Sporazumom o normalizaciji odnosa Srbije i Kosova. Nista u ekonomiji nije besplatno.
Moglo je i kolima, al’ pocese da mere prosecnu..
Sledeća investicija eu posle sastanka u briselu biće brza pruga Beograd Moskva
Kilometar pruge deset miliona eura? Brate mili !
Narod nema leba da jede a on bi do Nisa za 100 minuta.
Цар Лазар даде главу за Косово а Вучић Косово за пругу.
Vazno je da su pare stigle i da su isto tako nestale. A voz ce da vozi po kaldrmi. Sta fali? Do Bara se putuje danima a do Nisa moze i za ceo jedan dan. Sluzice i partijske sendvice u vozu od pre neku godinu da se ne bi bacili.
Velika ke to šargarepa i za nju je zaslužan ON…
A kad bude štap – pucaće po NAMA