Vučić je vezao napredak Srbije na evropskom putu njenom kooperativnošću na putu ostvarenja Kosovske državnosti
Predsednik Srbija Centar Zdravko Ponoš izjavio je da je Aleksandar Vučić izašao zadovoljan sa ohridskih pregovora jer je ostvario oba cilja koja je sebi postavio „prvi – da on ponovo ništa ne potpiše, bez obzira što je u ime Srbije preuzeo obavezu i drugi – da odgovornost za ispunjenje te preuzete obaveze prebaci na druge“.
Ponoš je u autorskom tekstu za portal Nova izneo mišljenje da će napredak Srbije na putu evropskih integracija sada neraskidivo biti uslovljen ispunjenjem obaveza iz sporazuma na koji je Aleksandar Vučić upravo dao pristanak.
– Sada ti Vučićevi nepotpisani sporazumi postaju substanca poglavlja 35, poglavlje 35 će biti semafor kroz koji mora da prođe napredak Srbije u svim ostalim oblastima. Poglavlje 35 nije više nešto što nas čeka na kraj puta, ako tamo ikad stignemo, nego ono postaje „oberpoglavlje“ sad i odmah – zaključuje Ponoš.
– Od ovog momenta evropski put Srbije nije više točak koji se sporo kreće, a često i u pogrešnom smeru. To je sada bicikl. Prednji točak vodi nas u EU, ali pedale ne pokreću taj točak. Pedale pokreću zadnji točak, a on je implementacija kosovskog sporazuma. Taj točak je u stvari poglavlje 35. Da bi napredovali na evropskom putu, Srbija će morati obavezno da okreće kosovski točak. To naravno ne znači da je ovim sporazumom i njegovom realizacijom i milimetar bliže članstvu u EU – kaže Ponoš i dodaje „Vučić je Evropski put Srbije čvrsto uslovio kooperativnošću Srbije u ostvarenju kosovske državnosti. Uradio je ono čemu su se svi pre njega opirali i izgledalo je kao da je zadovoljan zbog toga.“
Ponoš smatra da je Vučić zadovoljan ovakvim aranžmanom jer „on i ne želi da Srbija ide ka Evropi. Ovih 11 godina njegove vlasti i svaki novi dan svedoče tome. Zato nam je onako ozaren saopštio vest o „oberpoglavlju“.
– Drugo, sada će biti u situaciji da odgovornost za brzinu na evropskom putu, a i za realizaciji njegovog kosovskog dila prebacuje na proevropsku opoziciju. Računa da će ona morati zajedno s njim da okreće njegov kosovski točak ako hoće da taj bicikl ide ka Evropi. On će naravno nastaviti da zabušava, sedi i drži upravljač vrludajući. Desna opozicija će mu naravno biti korisna. Njih ne motiviše ni evropski ni kosovski točak. A on će moći da se trsi objašnjavajući kako je on umeren, umiveni najevropljanin i odgovoran partner u odnosu i na ovu i na onu opoziciju – kaže Ponoš.
– Slab napredak u sprovođenju sporazuma može usporiti i put Kosova ka EU, ako Priština ne ispunjava obaveze – kaže Ponoš iznoseći uverenje da to ionako nije prioritet autora sporazuma.
– Njima je prioritet članstvo Kosova u NATO, a tu eventualno zabušavanje Prištine u implementaciji ovog sporazuma nije smetnja. Važno je da sporazum otvori vrata da nepriznavači u okviru NATO mogu kreativno da čitaju prihvatanje sporazuma od strane Srbije i da ne zatežu oko ulaska Kosova u NATO. Tako dolazimo do onog za nas nepovoljnog scenarija – Kosovo u NATO, a Srbija nije u EU. Nakon ulaska u NATO, Kosovo je obezbeđeno članom 5. a ne nekim posebnim vojnim kontigentom potrebnim na drugom mestu. Tema ulaska Kosova u UN je inače služila kao crvena marama za odvlačenje pažnje.
Ponoš zaključuje „u Ohridu smo dobili još jednu gorku lekciju kako nije tačno da više nemamo šta da izgubimo oko Kosova. Dok god je ove vlasti nastavićemo da gubimo. Sve češće i one stvari koje nisu direktno povezane sa temom Kosovo. Vučić će ih već nekako povezati“.
_________________________________________________
Pa nije Vucic kralj da sam odlucuje.
Referendum pa narod neka odluci,pa ako odluci i da ratuje, nek se ratuje za idbrany srpske zemlje.
Ovaoo ovaj bolesni umislio da semesa u sve i u sport,poljoprivredu,privrefu i glymi najpametnijeg,mi nemamo nista ,ni premijera ni skupstinu.Zato i pomislim da je postavljen Vucic da unisti Srbiju.
Браво Ацо Србине, сам те Бог послао !!!
ВАШИНГТОН – Данијел Сервер, професор на Универзитету Џонс Хопкинс у Вашингтону, сматра да последња верзија анекса за спровођење споразума о нормализацији односа Беогарада и Приштине, о којој је било речи током разговора у Охриду, има два велика недостатка.
Први је то што се “фокусира на процес, а не на суштину”, што према Серверу, поред осталог, значи да се не подразумева „обавеза признавања суверенитета и територијалног интегритета Косова”, док је други „поновно одбијање Србије да потпише”.
Сервер, у данас објављеној анализи на свом блогу наводи да нови споразум предвиђа и надзорну групу којој председава Европска унија.
„Они више обавезују ЕУ него Србију и Косово. Штавише, обавеза се не протеже на признавање суверенитета и територијалног интегритета Косова, пошто споразум о нормализацији није у овој референтној тачки”, пише Сервер.
Он још тврди да председник Александар Вучић поново није потписао спопразум у Охриду јер се наводно „плаши унутрашње реакције у Србији”, где, како даље тврди, „владају етничко-националистичке страсти и мржња према Албанцима”.
“Званичници ЕУ и САД желе да верујете да то није важно. Али јесте. Према међународном праву, потписани споразуми обавезују државу. Непотписани не. Србија може да се повуче из свих споразума са Косовом, јер су непотписани. Уствари, није много имплементирано. Чак ни Косово. Потписи би направили велику разлику. Зато Вучић и пружа отпор”, пише Сервер.
Амерички професор каже и да су Американци и ЕУ наводно извршили велики притисак на премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија, док су „заузели другачији приступ према Вучићу”, и како додаје, „унапред га наградили”.
Тиме се, према његовим речима, Вучићу даје „дипломатски простор који му је потребан да одбије да потпише”.
Сервер каже да и да најновија верзија анекса „нема реципроцитет”.
„Србија добија самоуправу за своје грађане на Косову, али Албанци који живе на југу Србије немају ништа упоредиво”, додаје амерички професор.
Такође, Сервер наводи да „не постоје ни рокови за постизање дефинисаних циљева”.
Odgovor za – Са трпљењем и надом у Бога
Са истока Сунце зарудело,
Кинески председник Си Ђинпинг изјавио је да предлог Пекинга како да се постигне мировно решење за Украјину одражава глобалне ставове и истакао да долажење до прихватљивих решења није лако.
„Сложени проблеми немају једноставна решења”, навео је Си у чланку објављеном у Руској газети, уочи данашње посете Москви.
СИ НАВОДИ:
„Важно је да повећамо међусобно поверење и изнесемо потенцијал билатералне сарадње како би се односи Кине и Русије одржали на високом нивоу”, навео је Си.
Кина је крајем прошлог месеца објавила документ од 12 тачака у којем детаљно износи свој став о рату у Украјини и позива на прекид непријатељстава и почетак мировних преговора, подсећа Ројтерс.
Према том документу, насловљеном „Став Кине о политичком решавању украјинске кризе”, наводи се следећих 12 тачака: поштовање суверенитета свих земаља, напуштање хладноратовског менталитета, прекид непријатељстава, наставак мировних преговора, решавање хуманитарне кризе, заштита цивила и ратних заробљеника, очување безбедности нуклеарних електрана, смањење стратешких ризика, олакшавање извоза житарица, заустављање једностраних санкција, одржавање индустријских и ланаца снабдевања стабилним, као и промовисање постконфликтне обнове.
П:С:
Изгледа да и нашој намученој Србији долази спасење са Истока!
Отприлике да Вучић има изузетну подршку Кинеза чим се чврсто држи црвених линија!!!
Kratki komentari ,ko li ovo čita
Odgovor za Cacak
Pa onaj ko je pismen 🙂