Svake godine sve više alergičnih osoba
Broj osoba koje imaju problema sa alergijom na polen svake godine se povećava od pet do 10 odsto. Među onima kod kojih je ovo povećanje izraženo su deca i mladi, iako se alergija na polen može prvi put pojaviti u bilo kojoj starosnoj dobi. Kako kaže dr Olivera Čović Nestorović, specijalista pedijatrije, supspecijalista alergologije i kliničke imunologije, glavni krivci za porast broja alergičnih osoba jesu savremen način života, povećanje aerozagađenja i promene u načinu ishrane.
– Polen je za nas, inače, bezopasan. Ali, neke osobe imaju takav imuni sistem koji polen skenira, obradi i označi kao opasnost po organizam. Tada kreće aktivacija odbrambenih snaga organizma i on se bori sa polenom kao agresorom. Simptomi koji se tom prilikom javljaju nisu prijatni za osobu sa takvim imunitetom, a to su: curenje, svrab i zapušenost nosa, kijavica, kašalj, promuklost, otežano disanje, suzenje, crvenilo i svrab očiju, otok lica i regije oko očiju, intenziviranje ekcema i osip po koži, glavobolja – objašnjava Čović Nestorović.
Sve ovo, kaže, dovodi do umora, malaksalosti, lošeg sna i razdražljivosti pa su i svakodnevne aktivnosti smanjene. Oslabljena je koncentracija kod dece u školi, ali i kod odraslih na poslu. Zbog toga se oprez savetuje učesnicima u saobraćaju, i pešacima i vozačima.
– Alergije se uglavnom javljaju u porodicama u kojima postoji neka alergijska bolest, naročito ako je prisutna kod roditelja. Zato se u takvim porodicama brže prepoznaju alergijski simptomi i lakše leče jer postoji iskustvo u vezi sa samom bolešću. Preporuka je da se bar dve, tri nedelje pre polenizacije krene sa upotrebom leka za alergije (antihistaminik), ali po savetu lekara. Znači, terapiju ne treba koristiti na svoju ruku. Potrebno je uraditi i pregled jer samo testiranje nije dovoljno – rekla je Čović Nestorović.
Važno je sprečiti prodor polena u kuću: zatvoriti prozore, koristiti klima-uređaje sa hepa filterima, prečišćivače vazduha…
– Po dolasku kuću trebalo bi presvući odeću i umiti se, ali i oprati kosu da bi se polen sklonio sa kože. Da bi se sprečio prodor alergena u organizam, potrebno je ispirati nos morskom vodom tri do četiri puta dnevno, ispirati oči fiziološki rastvorom ili veštačkim suzama četiri do šest puta dnevno.
Izbegavati izlazak napolje u ranim jutarnjim satima, naročito od pet do deset časova, jer je tada najveća koncentracija alergena. Pred izlazak napolje staviti sunčane naočare i praškasti sprej u nos koji blokira alergene – preporučuje Čović Nestorović.
Najzastupljeniji polen tise, čempresa i topole
Ovih dana polen desetak različitih vrsta drveća pravi probleme alergičnim sugrađanima. Trenutno su najzastupljenija polenova zrna tise, čempresa i topole.
– U toku je cvetanje bresta, vrbe, jasena, lešnika, tise i čempresa, topole, četinara, javora, graba, hrasta, a polako kreće i breza, jedan od većih alergena. Lepo vreme sa vetrom idealno je za prenos polenovih zrna, zbog toga se savetuje oprez svim alergičnim osobama. Još nije krenulo cvetanje trava i korova, ali su i oni počeli da niču. Zbog toga je sada pravi trenutak da se krene sa tretiranjem korova. Posebno se ovo odnosi na ambroziju da ne bismo došli u situaciju da se ona rascveta – rekla je Mirjana Mitrović Josipović, koordinatorka za praćenje alergena u Agenciji za zaštitu životne sredine.
Simptomi:
– curenje, svrab i zapušenost nosa
– kijavica
– kašalj i promuklost
– otežano disanje
– suzenje, crvenilo i svrab očiju
– otok lica i regije oko očiju
– ekcem i osip po koži
– glavobolja
Politika