Vlada dogovorila: Domaće mleko stiže u LIDL
Naše zahteve da nam se daju subvencije po grlu od četrdeset hiljada dinara, iskontroliše uvoz mleka i mlečnih prerađevina i premija po litru od dvadeset dinara je vreme pregazilo, kaže Predrag Veljković farmer iz sela Pekčanica kod Kraljeva, ističući da je nekontrolisan uvoz mleka u prahu najveći problem stočara.
„Mi smo juče imali sastanak sa ministarkom poljoprivrede i rekli smo da cena mleka pada, te da su mlekare pune zaliha, a ona nam je iznela mere koje će, kako tvrdi, Vlada sprovesti“, priča Veljković.
Ministarka Jelena Tanasković im je obećala da će prelevmani za mleko ostati, jer je bila u Briselu i borila se koliko je mogla, objašnjava naš sagovornik.
„Dakle vršen je veliki pritisak na nju, ali će prelevmani sigurno ostati do 30. juna, tj. 15 dinara na mleko i 30 RSD na sireve. Ona je tražila da se isti uvedu na mleko u prahu, što je naš najveći problem, ali to ne može da se sprovede. Od 2020. godine je uvezeno oko 600 tona mleka u prahu, a tekuće, samo u januaru i februaru je uvezeno 1,15 miliona što je duplo više. Ona je obećala da će mleko u prahu otkupiti konditorska industrija koja posluje na severu Vojvodine“, priča Veljković.
Prema njegovim rečima, država će početi otkup domaćeg mleka u prahu, a sledeće nedelje će doneti uredbu o subvencionisanju od 700 dinara po kilogramu (domaćeg mleka u prahu).
„Onda će zalihe od oko 20 miliona litara tog mleka biti potrošene, a kompanija „Lidl“ je zamoljena da kupuje domaće, pa se nada će stabilizacija tržišta za mesec dana početi, a potpuna će biti u oktobru“, objašnjava Veljković.
Njemu mleko i dalje plaćaju litar mleka 53, a bilo je 63, a pojedine mlekare prekidaju otkup jer imaju velike zalihe.
„Takođe, mi smo zatražili interventni otkup gotovih proizvoda, sireva, butera, ali država ne može, po ministarkinim rečima, to da sprovede“, objašnjava naš sagovornik. Naravno, ništa od toga nije izvesno da će država to da sporvede. Zato ćemo, ako ne održi obećanje, pravdu potražiti na ulicama, kao i do sada, naglašava.
„Ministarka je deset puta ponovila da je u Evropi ratno stanje, da moramo biti svesni toga“, navodi naš sagovoronik.
Prosečna cena mleka u državama Evropske unije je 49 evrocenti, a svaka država subvencioniše dodatni litar koji ide u izvoz, dodaje Veljković.
On je, ujedno, imao poruku i za predsednika Srbije, Aleksandra Vučića koji je proteklog vikenda posetio Kraljevo.
„Vučicu hvala što si posetio naš grad. Sada smo gotovo sigurni da će Kraljevo uskoro biti slobodno. Najmanje je bilo u hali pored Ibra Kraljevčana. Kako bi i bilo kad si se okružio sa ljudima poput Đurovica i Terzića. Obećao si već obećano. Hvala svim građanima koji su rekli juče ne i po cenu gubitka radnog mesta. Građani Kraljeva ne dozvolimo nikada više da ovakvi poput Terzića i Simovića vladaju ovim gradom„, zaključio je predsednik Udruženja proizvođača mleka Šumadije i Pomoravlja, Predrag Veljković.
Nema od ta posla nista.Masu sa vama svaki put.Skupite se i za Beograd,pridruzice se jos naroda tu i da se sruse ove lopuze raspale!
Ko god za olos glasa ko ga j..e! A i nas koji ga ne glasaju! Hiljade novih kvadrata po gradu a nigde svetlo ne gori! Pokupovali iz Sekte da im se parice ne bace, bole ih sto je kv 1500 i jace kad su sve zaradili otimacinom! A Vi mlekari samo se lozite da se tamo neka iz Sekte borila za mleko u Briselu!