Kontradiktornost u zakonu ili neznanje
КОНТРАДИКТОРНОСТ У ЗАКОНУ О КОНВЕРЗИЈИ
Пише: Симо Стокић, дипл. правник
У Службеном гласнику Републике Србије од 20. јула 2015. године у броју 64, освануо је дуго очекивани Закон о претварању права коришћења у право својине на грађевинском земљишту, уз накнаду. Начелно, норме тога закона нису толико лоше за кориснике земљишта у државној својини, осим што постоје одређене нелогичности правно техничке природе.
Разлог мога писања је нешто сасвим друго, а то је наведено у члану 1. истога тога Закона, па цитирам став 1. истога: „Овим законом уређују се право и услови за претварање права коришћења у право својине на грађевинском земљишту за лица, носиоце права коришћења на изграђеном и неизграђеном грађевинском земљишту, на коме је као титулар права својине уписана Република Србија, аутономна покрајина, или јединица локалне самоуправе…“ Сасвим је довољно ово што смо цитирали, да би се дао и један коментар на исту норму.
Опште је познато да законе припремају стручне службе министарстава, да се иста саглашавају на предлоге закона, да закони пролазе кроз законодавни одбор Скупштине. Кроз све те „филтере“ закон, односно ова цитирана норма су прошли, а да нико у томе ништа „чудно“ није видео.
Цитираном нормом се прописује предмет наведеног закона, па поред осталог, да ће се вршити и конверзија земљишта које је у својини покрајине и општине. То по сада важећим, другим законима је НЕМОГУЋНА ПРАВНА СИТУАЦИЈА за земљиште у јавној својини!! Уколико је општина власник некога земљишта, то онда значи да је у том случају ИСКЉУЧЕНА МОГУЋНОСТ постојања било каквог корисника (физичког, или правног лица које је легитимасно да врши конверзију), то јест стицање ЈАВНЕ СВОЈИНЕ од стране општине, такође је конверзија, па сада није могућно вршити конверзију ВЕЋ КОНВЕРТОВАНОГ ЗЕМЉИШТА У ДРЖАВНОЈ СВОЈИНИ. По Закону о планирању и изградњи, јасно је предвиђено како се врши конверзија из државне својине у ЈАВНУ СВОЈИНУ РЕПУБЛИКЕ, ОПШТИНЕ, ПОКРАЈИНЕ. Зато налазим, да се у наведеном закону поткрала КРУПНА СТРУЧНА ГРЕШКА, јер се не врши раздвајање државне у односу на ЈАВНУ својину. А то су по сада важећим прописима сасвим различити ВИДОВИ СВОЈИНЕ. Само право коришћења на изграђеном и неизграђеном земљишту у државној својини ЈЕСТЕ ПОДОБНО, под одређеним условима да се конвертује у право својине. Ове појмове не треба бркати са стицањем својине на земљишту у јавној својини по основу својине на легално уписаном објекту у јанвој књизи, јер то није конверзија права коришћења како се жели нормирати у напред цитираном члану 1. закона који још није ступио на снагу.
Тек толико да се зна.
_________________________________________________________________