Mataruška banja napuštena i uništena (FOTO, VIDEO)
Mataruška Banja jedna je od najstarijih banja u bivšoj Jugoslaviji i spadala je nekad u red najopremljenih i najposećenijih. Međutim, decenije neulaganja i nebrige države dovelo je do toga da veliki broj objekata propadne, a da banja ostane bez gostiju.
Ova banja je bila poznata i po brojim parkovima ali i starim vilama iz doba kraljevine. U parku Mataruške banje koji je nekada imao 12 hektara sada bukvalano nemate gde da sednete, fontana ne radi a svuda oko parka se nalaze vile koje su danas potpuno napuštene, urušene, opljačkane, devastirane i zaista su ruglo ove banje.
Kako je ova banja dospela u ovakvu situaciju i šta je pozadina ovakve situacije pokušao je da dočara nekadašnji gradonačelnik Ljubiša Jovašević.
– Pozadina svega što se desilo je loše upravljanje prirodnim lečilištem. I nije urušeno samo prirodno lečilište, urušeno je celo mesto. Ovde imamo dve ustanove, jedna je zdravstvena i to je Specijalna bolnica Agens. Druga je Prirodno lečilište koje je sada kupio privatni vlasnik. To su dve ustanove koje su razdvojene 1972. godine. Novi vlasnik je počeo da vrši restauracije i videćemo kako će to da prođe. Međutim, mi i dalje imamo veliki broj vila, građevina koje su podizane od 1907. godine pa završno sa „Kapicom“ koja je podignita 1991. godine i koja je danas praktično jedina puštena u rad. U banju se veoma malo ulagalo. Bile su dve oluje koje su oštetile park, 1982. i 2002. godine. U medjuvremenu park je devastiran, nemate u njemu ništa, čak ni klupice da sednete. Zbog toga je Mataruška banja i izgubila status banje i nikada ga nije ni povratila. Danas je i Specijalna bolnica prazna, a koja ima 220 mesta. Koliko sam informisan preti joj stečaj zbog lošeg rada i poslovanja. Nemate pacijenata koji su ranije najviše dolazili – reumatičari, pacijenti sa neuroškim oboljenjima ili za oporavak od šloga – podseća Jovašević.
Zanimljivo je da je Mataruška banja posle Drugog svetskog rata, u svom zlatnom periodu, imala više posetilaca nego Vrnjačka. Hotel Žiča je dugo bio najdominantniji, a stariji meštani su pričali da je u Karlovim Varima postojao identičan hotel. Kasnije su se pojavili restoran Jugoslavija koji je imao ogromnu terasu iznad obala Ibra i hotel Termal koji je najduže opstao.
– Imali smo Hotel Žiču koji je podignut 1933. godine. On je umesto trećeg sprata koji je kasnije dozidan, imao u to doba klizalište. Ovi objekti su uništeni i dovedeni u jako loše stanje iz dva razloga. Prvi razlog je dolazak izbeglih i raslejenih lica sa KiM, koji to nisu održavali. Godinama su bili tu, a neki koji su bili medju njima kada su se selili i kad su dobijali neki drugi smeštaj sekli su čak i radijatore, skidali tišljeraj. Odnet je i ceo pogon za grejanje koje je odmaralištu MUP-a donirala EU. Najreprezentativniji objekat banje je Zavod Maričić koji je bio u upotrebi do devedesetih godina. Drugi razlog je restitucija. Oni koji su držali vile znali su da moraju da ih napuste, prestali su sa održavanjem i počeli su sami da iznose stvari. Tako su iz Vile Studenica odneti čak i lustere i štekere. Ništa nije ostalo. Nigde ovako nešto nisam video u svetu kao što je propadanje ovog mesta – konstatuje Jovašević i kao jedno od rešenja predlaže privatizaciju kada je u pitanju prirodno lečilište.
– Sa druge strane imate Specijalnu bolnicu. Tu Vlada Srbije mora da se umeša i da vide šta će da urade, da li vredi krenuti u finansijski sanacioni program ili ne, da li formirati prinudnu upravu ili eventualno zatvoriti tu bolnicu da više ne pravi troškove. S obzirom da je stanje zdravstva u Kraljevu loše možda bi bilo rešenje možda ne bi bilo loše da se ovde otvori gerijatrija ili slično odeljenje koje popunjava bolnicu u Kraljevu – predlaže nekadašnji gradonačelnik i doktor Ljubiša Jovašević.
Prirodno lečilište se prostire na 1.400 hektara, od čega je 12 hektara parkova. Njena termomineralna voda je bogata sumpor-vodonikom i natrijum-bikarbonatom, a to znači da može da pomogne obolelima od reumatizma, neuroloških, ginekoloških oboljenja, a posebno steriliteta, i istog je sastava još od 1898. godine, kada je prvi put utvrđena njena blagotvornost.
Napredno, nema sta da se kaze.
Donekle osim Beogradskog Pasaluka,ovakva ce uskoro biti cela Srbija.SNS SIPTARSKA NATO SEKTA ce se postarati za to!!!!
Ova banja je bila i lečilište za nerotkinje. Kada je zatvorena kasarna i banja je prestala sa radom
A decu iz škole sveti Sava vode na ekskurziju u ovu pustinju. Udaljeno 35 km košta 3500 dinara. Lopovluk
pa da li su vile vraćene naslednicima u posed? ljudi bi verovatno popravili svoje kuće ili ih prodali ako to uopšte mogu! niko nije oduzimao devastirane vile,znači da je grad dužan da ih dovede u upotrebno stanje,da bi vlasnici imali čime da raspolažu! a gospodi koja su odnosila radijatore i ostalo treba naplatiti sve što su upropastili. u normalnoj državi to bi bilo rešeno čas posla! malo rada institucija i problem rešen! dobra volja,gospodo i malo posla da se vidi ko je palio parkete i stolariju! postoje spiskovi i evidencija,ali najlakše je praviti se lud!
Bog nam dao, djavo nam ne da
Da je nekom Japancu ili Nemcu ovo sto ima Srbija, ne bi nam trebali „strani investitori“
Mozemo da budemo mala Svajcarska, al treba da se radi