Mehanizam održivosti ili zavisnosti medija
Кроз јавне конкурсе, држава Србија је током прошле године поделила 6,8 милијарди динара, од чега је око 1,8 милијарди потрошено на конкурсно суфинансирање медијских садржаја од јавног интереса.
Колико је јавни интерес одлучујући у финансирању пројеката јавног информисања и колико се конкурсно суфинансирање од механизма одрживости претворило у механизам зависности медија од власти, нарочито на локалу, теме су дебате коју организује Удружење Форум жена Пријепоља уз подршку Медиа и реформ центра Ниш и Амбасадом САД у Србији.
Локалне самоуправе у Србији су током 2022. године, кроз јавне конкурсе поделиле нешто више од 3,7 милијарди динара за реализацију 34. 206 пројеката, око трећине новца потрошено је за суфинансирање медијских садржаја, показало је истраживање „Јавно о јавним конкурсима“ које су спровели БИРН и Грађанске иницијативе.
Иако се из године у годину бележе већа издвајања из буџета за јавне конкурсе, остаје и даље упитно колико се тај новац троши наменски и транспарентно. Да ли су јавни интерес и квалитет кључни критеријуми у избору пројеката који ће бити подржани, или су то политичка подобност и уређивачка политика медија.
Пројектно финансирање медија од стране локалних самоуправа почело је 2015. године, али се од почетне идеје механизма одрживости и подршке медијима претворило у зависност медија од издвајања из буџета.
Проблем остаје и стручност и нетранспарентност рада конкурсних комисија, недостатак евалуације и ефеката реализованих пројеката, медија који добијају значајна средства и редовно крше новинарски кодекс.
У трибини „Конкурсно суфинансирање пројеката од јавног интереса – механизам одрживости или зависности медија“ учествују Тања Максић, пројект координаторка БИРН-а, Стојан Марковић власник Озон прес-а из Чачка и Слободан Ћирић, потпредседник УНС-а.
Дебата ће се одржати у четвртак, 20. априла у Дому културе у Пријепољу са почетком у 18 сати.
___________________________________________________________
Ubiju Olivera Ivanovića, kamere ne rade.
Ubiju Staniku Gligorijević, kamere ne rade.
Nastradaju piloti u helikopteru, optuže ih da su pijandure.Baba Coka ubije investitora, kamere rade.
Danas su građani Srbije glineni golubovi,i ako nisu u SNS sekti neka im je Bog u pomoći.