Kako do jeftinijih udžbenika: Kavčić dolazi u Čačak
Škole tradicionalno nude da se kompleti novih udžbenika kupuju na rate, a cene variraju od oko 10.000 dinara za drugi razred do oko 20.000 za komplet udžbenika za osmake.
Poslednjih godina se na tržištu pojavila nova opcija za roditelje, a to je da knjige uzimaju preko Fondacije Alek Kavčić, koje je odobrio Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja.
Ovi udžbenici mogu se nabaviti na sajtu ove fondacije u digitalnoj formi, ali i u štampanoj verziji u kojoj je komplet knjiga dosta jeftiniji – po ceni od 2,2 dinara po strani. O tome će biti govora 25.aprila u sali SO Čačak.
„Dragi roditelji i nastavnici, dogovorena je tribina prof. Aleksandra Kavčića, roditelja, nastavnika i predstavnika lokalne uprave u gradu: „Korak ka uspešnijem prosvetnom sistemu“, za 25.april u 19 h u sali Skupštine opštine Čačak.
„Besplatni udžbenici“ koji, vidi čuda, imaju cenu… Udžbenike najpre treba birati prema kvalitetu, a ne prema propagandnim trikovima raznih prevaranata kojima je navodno stalo do budućnosti učenika i sadašnjosti njihovih roditelja.
Jeste, tako je, strana izdadvačka kuća, koja je na tržištu udžbenika u Srbiji praktično stvorila monopol, najviše se brine za budućnost učenika, rade maltene bez ikakvog profita, samo da deca dobiju najbolje.
Ovi našli političari napravili su sistem u kome svaka izdavačka kuća može da angažuje autore za pisanje bilo kog udžebnika za bilo koji razred osnovne škole, pa je ranije bilo situacija da ima 10 različitih udžbenika za jedan predmet. Ponašamo se kao da nas ima 100 miliona, a realnost je takva da je dovoljan po jedan udžbenik za svaki predmet u svakom razredu. Rešenje je da neko nadležno telo izabere najbolje udžbenike od svih ponuđenih i da se samo oni štampaju, time ne bi imalo potrebe da izdavači podmićuju direktore škola i nastavnike, pa bi udžbenici mogli da budu jeftiniji, mada bi bilo dobro i ograničiti cenu udžbenika, jer ne vidim potrebnu da se sve štampa u boji i da za neke predmete postoji po 3 ili 4 knjige.
Namećemo deci neke radne listove i sveske, gde samo treba da popune odgovore u vidu broja ili reči, umesto da deca što više pišu u sveske, jer u srednje škole dolaze funkcionalno polupismeni ili nepismeni, dok jedan najveći izdavač udžbenika ostvaruje enormne profite „brinući“ za našu decu.