Italijanska ambasada, UN u Srbiji i Vlada Srbije udružuju snage da podrže aktivizam mladih
Ambasada Italije u Beogradu, sistem UN, i Vlada Srbije udružili su snage kako bi započeli zajednički projekat Ujedinjenih nacija „Program vršnjačkog mentorstva za promociju ljudskih prava, rodne ravnopravnosti i većeg učešća mladih u Srbiji„.
Projekat je podržalo Ministarstvo spoljnih poslova i Međunarodne saradnje Italijanske Republike – Generalne direkcije za Evropu i međunarodnu trgovinsku politiku, koji zajedno sprovode Populacioni fond UN (UNFPA) i UN Women.
Događajem je obeležen početak ove važne projektne inicijative i okupio ključne partnere koji će se zajedno zalagati za veće angažovanje mladih u Srbiji i dati glas mladim ljudima. Program vršnjačkog mentorstva će biti realizovan kroz obuku mladih lidera i proces vršnjačkog mentorstva.
Iskusni mladi ljudi, članovi i članice UN Savetodavne grupe mladih će podržati svoje vršnjake i vršnjakinje na lokalnom nivou da kreiraju i implementiraju inicijative za povećanje učešća mladih, promovisanje ljudskih prava i stvaranje prostora za društveno angažovanje mladih na lokalnom nivou.
U svom uvodnom obraćanju, NJ.E. gospodin Luka Gori, iz Italijanske ambasade u Beogradu je rekao: „Mi snažno verujemo da mladi imaju ključnu ulogu u razvoju društva u različitim sferama: ekonomiji, politici, kulturi. Međutim, društveno angažovanje mladih generacija nije odobreno. Projekat, koji finansira italijansko Ministarstvo spoljih poslova, podstiče mlade generacije da oslobode svoj potencijal da postanu socijalni inovatori, lideri, mislioci i moćna snaga za promene u svojim zajednicama i zemlji„.
Fransoaz Žakob, stalna koordinatorka UN u Srbiji dodala je: “Ponosni smo što pokrećemo projekat koji će mlade ljude osnažiti da preduzmu akciju i stvore ravnopravnije i održivije društvo u Srbiji. Zajedno sa našim partnerima (Ambasada Italije, UN Vomen, UNFPA) posvećeni smo podršci Vladi Srbije u realizaciji vizije Globalne strategije za mlade 2030 i Nacionalne strategije za mlade 2030. Kroz ovaj projekat obezbedićemo alate i resurse neophodne za povećanje učešća mladih u procesima donošenja odluka i stvaranje inkluzivnijeg i pravednijeg društva.”
Ivana Antonijević, smatra da je “Uloga mladih veoma važna u prepoznavanju tema ljudskih prava. O inkluzivnoj omladinskoj politici vodili smo računa pri izradi svih strateških dokumenata. U Zakonu o mladima osnovna načela su- načela jednakosti i zabrane diskriminacije, kao i jednakih šansi, jačanja svesti o značaju mladih i njihovoj društvenoj ulozi, a takođe i načela podrške mladima. Svesni da su mladi sadašnjost i budućnost društva i pokretačka snaga njegovog razvoja, kontinuirano i sistemski ulažemo u razvoj mladih, kao najvažnijeg resursa jedne države. Ministarstvo turizma i omladine će biti tu da uvek podrži mlade“.
Nakon uvodnog događaja, uslediće niz događaja na lokalnom nivou, u 6 odabranih opština. Sve aktivnosti za povećanje vidljivosti, uključujući i ovaj događaj, ukazaće na zajednički rad sistema UN u Srbiji i posvećenost Reformi Ujedinjenih nacija, kao i na snažnu podršku učešću mladih i angažovanju u kontekstu pristupanja EU. Ljudska prava biće glavna tema svih planiranih aktivnosti.
Planirano je da program traje od 1. januara do 31. decembra 2023. godine, sa ukupnim budžetom od 130.000 evra, od čega Italijanska ambasada doprinosi sa 101.880 evra.
_____________________________________________________________________________________