Memorijal za Srbe žrtve genocida
Srbi nemaju ni zvanične datume, niti spomenike, koji bi podsećali na žrtve i genocid počinjen nad srpskim narodom, i vreme je da se ta nepravda ispravi, rečeno je danas na konferenciji Fondacije Sveti Aleksandar Nevski na kojoj je najavljena inicijativa da se izgradi „Memorijalni kompleks srpskih žrtava genocida“.
Srbi su narod koji je uz jevrejski, tokom 20. veka pretrpeo najveći genocid, ali Srbi se neprestano žale da se ne poštuju njihove žrtve, a sami ih ne poštuju i prećutkuju, zbog čega srpski narod danas doživljava da se on smatra genocidnim, ocenjeno je na konferenciji Fondacije.
Srbi su, procentualno u odnosu na brojnost naroda, uz Jevreje, u 20. veku pretrpeli najveći genocid i etnocid na kugli zemaljskoj, izjavio je predsednik Srpske Narodne Partije (SNP) i predsednik Fondacije Sveti Aleksandar Nevski Nenad Popović.
On je na konferenciji za novinare „Genocid nad Srbima u 20. veku“ ukazao da drugi narodi slave i veličaju svoje žrtve, a Srbi se, kako se čini, stide svog nacionalnog identiteta i istorije, jer nemaju ni zvanične datume za obeležavanje stradanja srpskog naroda, niti spomenike, koji bi verodostojno podsećali na žrtve i genocid počinjen nad srpskim narodom.
Sada je vreme da ispravimo tu nepravdu, rekao je Popović i najavio da će Fondacija Sveti Aleksandar Nevski i SNP u Skupštini Srbije pokrenuti inicijativu da se izgradi „Memorijalni kompleks srpskih žrtava genocida“.
Prema njegovim rečima, memorijal će sadržati naučni i obrazovni institut, koji će istraživati geonocid, etnička čišćenja i masovne zločine nad Srbima u 20. veku.
Kako je naglasio Popović, bila bi to jedinstvena najveća zbirka dokumenata o genocidu nad Srbima, sa muzejom genocida, arhivom, spomenicima, edukativnim centrima i što je najvažnije – sa imenima i prezimenima svih srpskih žrtava u 20. veku.
Paradoksalno je, naveo je on, da 20 godina posle akcija hrvatske vojske i paravojske „Oluja“ i „Bljesak“, kad je pod patronatom pojedinih zapadnih zemalja, Hrvatska oko 250.000 svojih državljana, Srba, zauvek proterala, da sada slavi jubilej najvećeg etničkog čišćenja u novijoj istoriji Evrope.
Neprestano se žalimo da ne poštuju naše žrtve, a mi sami ih ne poštujemo, rekao je akademik Matija Bećković. Nijedan narod ne bi tako prećutao i zaboravio svoje žrtve, rekao je on, međutim danas doživljavamo da smo mi ti, koji su ubijali druge, zbog imena.
Bećković je ukazao da Srbija nema spomen obeležje nijednog stratišta, sa imenima stradalih i da su Srbi pristali na to da nijedna masovna grobnica nije otkopana, da su ostavljeni bez grobova, da se dokaže da nisu ni postojali.
On je predočio da je bilo pokušaja da se pobroje žrtve NATO bombardovanja, ali bezuspešnih.
To da mi ne spomenemo imena ljudi, postradalih na pravdi Boga i da nemamo neku livadu na kojoj bi oni koji su to počinili kad dođu u Beograd, položili venac i suočili se sa svojim delom, sigurno je deo nekih političkih nagodbi, zaključio je.
On je rekao da dan izgona Srba, Hrvatska slavi kao svoj nacionalni praznik i ocenio da bi to bilo kao kad bi Amerika za svoj nacionalni praznik izabrala dan kad je bacila atomsku bombu na Hirošimu.
Oni to, ipak, nisu uradili, rekao je Bećković. Kako je ocenio, inicijativa za podizanje memorijalnog kompleksa u Srbiji za srpske žrtve je velika ideja i veliki dug.
Istoričar Radovan Kalabić izjavio je da je „istorijska perverzija prvog reda“ da narod koji je u prošlom veku podneo milionaske žrtve, doživi da u ovom veku nad njim lebdi sumnja i žig genocidnog naroda.
Izvor: Medija centar Beograd – FoNet
_____________________________________________________________