Tope se državne plate, osim Jorgovankine
Prosečna zarada zaposlenih u javnom sektoru do novembra prošle godine bila je veća za petinu nego kod privatnika. U prva tri meseca 2015. ta razlika je smanjena na 14 odsto. Kad se izuzmu plate zaposlenih u javnim preduzećima, razlika je još manja, tako da je prosečna zarada u javnom sektoru sada veća za 10 odsto nego u privatnom, tvrdi profesor beogradskog Ekonomskog fakulteta Milojko Arsić.
– Plate u javnom sektoru su veće nego u privatnom i u većini zemalja Evropske unije, pre svega zato što je u državnim službama više zaposlenih sa višim i visokim obrazovanjem nego u privatnom sektoru – kaže Arsić, koji je i urednik časopisa ,,Kvartalni monitor”. – Ta razlika se kreće od 20 do 80 odsto. Izuzetak su Finska, Danska, Mađarska i Slovačka, u kojima nema razlike u prosečnoj plati zaposlenih u javnom i privatnom sektoru. Poslednjih godina ta razlika se smanjuje.
Generalno, kupovna moć prosečne plate u Srbiji opada od 2010. godine, a linija prosečne realne zarade na grafikonu zvanične statistike od kraja 2012. sve oštrije stremi nadole. Da će plate zaposlenih u državnim službama u naredne dve-tri godine sigurno padati, zato što će rate i kamate na državni dug rasti, jedna je od retkih tema povodom koje se ekonomisti ne spore.
S obzirom na to da su plate u javnom sektoru zamrznute, naš sagovornik očekuje da će sadašnja razlika između plata zaposlenih kod države i u privatnim kompanijama dodatno biti smanjena u periodu 2015–2017.
Smanjenje razlike između plata u javnom i privatnom sektoru je opravdano ne samo zarad fiskalne konsolidacije, nego i zbog unapređenja konkurencije na tržištu rada, ukazuje Arsić
– Ipak, veće smanjenje plata u javnom sektoru moglo bi da bude kontraproduktivno, jer bi dovelo do odliva najboljih kadrova , kao što su lekari, nastavnici i drugi, što bi uticalo na pad kvaliteta javnih usluga – upozorava Arsić.
Jorgovanka prva pričala o štednji, a novčanik joj sve deblji
Dok zaposleni u javnom sektoru i penzioneri, kojima su umanjene zarade i penzije, sanjaju o tome da im se primanja makar vrate na stari nivo, novčanici zaposlenih u NBS na čelu sa Jorgovankom Tabaković sve su deblji.
Od 2012. godine plata guvernera NBS povećana je za 14.639 dinara. Prosečna zarada u Srbiji istovremeno je uvećana za 3.706 dinara, a prosečna penzija za 650 dinara.
Prema podacima iz Informatora o radu NBS za jul, guvernerki je u maju ove godine isplaćeno 565.686 dinara, skoro 21.000 dinara više nego u martu. Ona je tada zaradila čak 14.000 dinara više nego u septembru 2012. kada se i obrela u NBS.
Za nepune tri godine plata guvernera porasla je, dakle, za 2,7 odsto. U istom periodu prosečna zarada u zemlji uvećana je za svega 0,9 odsto, dakle tri puta manje. Plata guvernera, inače, veća je 13 puta od prosečne zarade u zemlji i čak 25 puta od prosečne penzije.
Politika, Blic