Sve manja tražnja za stambene kredite
Za šest meseci ove godine uprkos tome što cene nekretnina miruju već skoro tri godine i što kamate na stambene zajmove padaju sve se manje građana odlučuje da uzme kredite ne bi li sebi trajno obezbedili krov nad glavom.
Tačni podaci o prometu postoje samo za nekretnine kupljene na kredit. Za šest meseci ove godine osigurano je 2.500 kredita vrednih oko 80 miliona evra. Toliko je prema podacima Nacionalne korporacije za osiguranje stambenih kredita osigurano u istom periodu prošle godine. Koliko je to zanemarljivo najbolje ilustruje podatak iz 2008. godine ili zlatnog doba tržišta nekretnina kada je osiguran 17.371 zajam.
Zbog čega zastoj u kreditnom zaduživanju?
Glavni razlog su male zarade i kreditna nesposobnost, ali i veliki prateći troškovi za podizanje stambenog zajma. Teško da neko sa platom od 380 evra može da obezbedi učešće koje iznosi 20 odsto od vrednosti nekretnine i plati prateće troškove odobravanja kredita. Za stan, na primer, od 50.000 evra treba spremiti oko 12.000 evra za učešće i propratne troškove kao što su obrada kredita, osiguranje, overa ugovora, upis u katastar…
Sada pozajmica za kupovinu nekretnine može da se dobije po kamati ispod četiri odsto. To je manje nego kada je država subvencionisala stambene kredite, kada su kamate bile oko šest-sedam odsto pa i više. Ali to očigledno nije dovoljno.
Udruženje agencija za promet nekretnina pri Privrednoj komori Srbije, nedavno je najavilo da će zvanično pokrenuti inicijativu da NBS obavezno učešće za stambene kredite sa 20 vrati na deset odsto.
Pre tri godine, građani koji su uzimali stambene kredite pod komercijalnim uslovima, kredite banaka, davali su učešće od 10 odsto. Oni koji su se opredelili za subvencionisani stambeni zajam mogli su da daju učešće od samo pet odsto. To je olakšavalo građanima da se zaduže, odnosno prateći troškovi stambenog zajma bili su manji.
Cene nekretnina na srpskom tržištu trenutno miruju. Dostigle su najniži nivo od 2008. godine, kada su kvadrati bili papreni, uglavnom zbog velike tražnje i enormnih zarada investitora koje su dostizale i 100 odsto u odnosu na „proizvodnu” cenu. Sada su cene mnogo realnije i tako bi trebalo da bude do kraja godine, kažu u agencijama za promet nekretnina.