Časovi bezbedne vožnje za motocikliste (VIDEO)
Iako im vremenske prilike ne idu na ruku, vozači motora itekako su prisutni poslednjih nedelja na našim ulicama. Kako pokazuje statistika, oni su jedna od najugroženijih grupa u saobraćaju. Skoro svaka nezgoda u kojoj učestvuju motociklisti završi se tragično za njih. Zbog toga su u Čačku uvedeni dodatni treninzi bezbedne voznje za motocikliste.
„U okviru oblasti bezbednosti saobraćaja, motociklisti zauzimaju visoko mesto na skali stradanja. Motociklisti se vode kao ranjiva kategorija učesnika u saobraćaju, i predstavljaju jednu od najugroženijih učesnika. U Srbiji je u proteklih pet godina smrtno stradalo preko 500 motocilklista dok je više od 10.000 njih povređeno. Uvek treba da budemo svesni da motocikl pruža dva izbora, da uživamo ili da izgubimo glavu, zavisi od nas šta ćemo da odaberemo“, upozorava Filip Kuzmanović iz Saveta za bezbednost saobraćaja Grada Čačka.
Cilj vožnje motocikla je bezbednost i uživanje. Međutim, rizici se razlikuju od područja u kom se nalazimo. Različita pravila vožnje važe za gradske uslove, puteve van naselja, auto-puteve… Svako područje krije svoje rizike.
„Rizik učešća u saobraćajnoj nezgodi je 20 puta veći kod motociklista u odnosu na putničke automobile. Kada dođe do saobraćajne nezgode, vozači motocikala u 99% slučajeva „izvuku deblji kraj“. Za vozače motocikala je jako bitno da primenjuju princip VIDI I BUDI VIĐEN! On se odnosi na adekvatno pozicioniranje motocikla u saobraćajnoj traci. Dobro pozicioniranje u saobraćajnoj traci, može da pomogne vozaču da na vreme uoči signale koji zahtevaju reakciju, kao što je oduzimanje prvenstva, klizav i oštećen kolovoz, uporedna vožnja sa drugim učesnicima i slično“, navodi Kuzmanović.
Upravo zbog svih tih opasnosti na drumu, Savet za bezbednost saobraćaja Grada Čačka nastavlja sa organizacijom treninga bezbedne vožnje za motocikliste. Do sada su održana tri treninga na kojima se sa kandidatima diskutuje o rizicima u saobraćaju, pominju principi bezbedne vožnje motociklista i praktične vežbe čiji je cilj unapređenje tehnike vožnje.
„Na treningu vežbamo kontrolisanje mase motocikla, pozicioniranje vozača na motociklu, manevrisanje vozilom pri malim brzinama, izbegavanje prepreka, panična (forsirana) kočenja pri većim brzinama. Treninzi su prvenstveno namenjeni vozačima koji ulaze u moto svet, tj. vozačima sa probnim vozačkim dozvolama. Ali treninzima mogu da prisustvuju i vozači koji su duže vremena u moto svetu. Svako ima neku specifičnu situaciju koju je prošao i koju može da podeli sa ostalima. Znanje i iskustvo su jako bitni, a cilj treninga je svakako edukacija“, kaže na kraju Kuzmanović, koji navodi da se za dodatne časove sigurne vožnje mogu prijaviti i oni stariji vozači, a sve je besplatno.