Policija dobila alkometre pred Sabor u Guči
Apatinska pivara donirala je danas 10 alkometara Saobraćajnoj policiji MUP-a Republike Srbije u okviru edukativne akcije „Kad pijem ne vozim“, čiji je cilj da se smanji broj vozača u alkoholisanom stanju u Srbiji.
U susret velikim letnjim manifestacijama poput Dragačevskog sabora trubača u Guči i Bir festa u Beogradu, ta pivara je donirala alkometre, kako bi pomogla podizanju svesti građana da kada sednu za volan ne konzumiraju alkohol, rekao je generalni direktor Apatinske pivare Dragan Radivojević.
On je naveo da je za proteklih osam godina, koliko traje ta kampanja, Apatinska pivara donirala Saobraćajnoj policiji 69 najsavremenijih alkometara i najavio da će biti intenzivirana TV i bilbord nacionalna kampanja „Kad pijem ne vozim“.
Ta pivara je, kao društveno odgovorna kompanija, podržala i izdavanje prvog „Vodiča za odgovorno pijenje alkohola“, istakao je Radivojević.
Istakavši da je borba protiv pojave alkoholisanih vozača prioritet MUP-a, načelnik Uprave saobraćajne policije Vladimir Rebić je naglasio da će donacija alkometara doprineti efikasnijem i uspešnijem radu Saobraćajne policije na sprečavanju prekršaja zbog vožnje u alkoholisanom stanju.
„Želimo da uspostavimo standard da svaka patrola Saobraćajne policije ima alkometar kojim će izvršiti kontrolu alkoholisanosti vozača, prilikom svake rutinske kontrole vozača“, poručio je Rebić.
Ovi uređaji, kako je istakao, mogu da vrše pasivno uzorkovanje vozača, što omogućuje da, u situaciji kada je dosta učesnika u saobraćaju koje treba testirati, policija za nekoliko sekundi može da sazna da li je vozač pod dejstvom alkohola.
Rebić je naveo da u Srbiji godišnje bude sankcionisano oko 50.000 vozača zbog vožnje u alkoholisanom stanju.
Za šest meseci ove godine taj broj je smanjen, kao i broj vozača koji su zadržani zbog upravljanja vozilom sa oko 1,2 promila alkohola u krvi, istakao je Rebić.
On je dodao i da je aktivnost Saobraćajne policije u prvoj polovini ove godine veća nego u istom periodu prošle godine, a broj otkrivenih prekršaja je takođe povećan za 50 odsto, što ukazuje da smo jasno opredeljeni da smanjimo tu negativnu pojavu i spasemo što veći broj života.
Rebić je najavio da će Saobraćajna policija nastaviti sa što rigoroznijim kontrolama svih vozača kako bi se smanjila pojava alkoholisanih vozača.
On je ukazao da i ostali nadležni državni organi treba da utiču na podizanje svesti građana da ne voze pod dejstvom alkohola.
Izmenama zakona o bezbednosti saobraća, dozvoljeni nivo alkohola u krvi će biti smanjen sa 0,3 na 0,2 promila, napomenuo je načelnik Uprave saobraćajne policije.
RTV