Održana škola origamija
Mlada Čačanka Dragana Živanović protekle nedelje uvela je četrdesetak polaznika letnje kreativne radionice u Gradskoj biblioteci u tajne origamija, drevne japanske tehnike izrade predmeta od papira. Prvi koraci načinjeni su u ponedeljak, kada su dve grupe osnovaca pravili papirne raznobojne avione i puštali ih na trgu, dok su u četvrtak radili nešto složenije figure.
Origami je tradicionalna japanska veština kreiranja modela od papira i najverovatnije je nastao u Kini u drugom veku nove ere kada je otkrivena i tehnologija izrade hartije. Međutim, pravi procvat origami je doživeo u Japanu gde je već u osmom veku postao deo raznih rituala i ceremonija. Samuraji su razmenjivali poklone koji su na sebi imali „noši“, tj. savijene trake od papira, a vremenom origami je postao nacionalna umetnost.
Veština savijanja papira prihvaćena je u celom svetu i simbolizuje prijateljstvo, kreativnost, pa je osvojila i Draganu Živanović, inače profesora filozofije, koja je sada prenosi na polaznike radionica „Leto u Biblioteci“. Najbolji radovi završiće na izložbi, ali će polaznici deo svojih snova moći da ugrade u papirne figure i poklone ih najdražim osobama.
– Školice koje smo radili u okviru Letnjih dana kulture organizovane su u dva terimina, za dve grupe dece. Prvu grupu čine deca od 6 do 9 godina, a u drugoj su stariji učenici do petog razreda osnovne škole. Nažalost, morali smo da ograničimo broj dece na 15, jer bi bilo teško postići ono što smo planirali, jer smo ograničeni na sat vremena. Radionice su bile više simbolične kako bi se naši mali sugrađani upoznali sa origamijem, veštinana i nekim jednostavnijim figurama. Plan je da nastavimo da radimo origami u Čačku, priča nam Dragana.
Iako nije pedagog, niti je do sada radila sa malom decom Dragana se pokazala kao odličan učitelj, jer je strpljivo deci objašnjavala i pokazivala poteze, posvećujući svakome pažnju.
– Origamijem se bavim oko godinu dana. Sve se desilo slučajno kada sam sedela sa društvom u jednom kafiću, drug je uzeo papir i napravio ždrala. Reprodukovala sam to što je napravio i on mi je dao jak kompliment koji mi je dao vetar u leđa. Rekao je da sam talenat, čim sam uspela da to uradim bez ponavljanja. Onda me je orgami zainteresovao, probudio mi je maštu. Vremenom sam oktrila nove čari origamija i nastavila time da se bavim. Uhvatila sam neki jak tempo i krenula sam da u slobodno vreme pravim razne figure, pa sam u međuvremenu prešla na neke naprednije nivoe, kaže naša sugrađanka.
Prema njenim rečima, za origami nije potrebno toliko stpljenja koliko će origami da nas nauči strpljenju ukoliko ga nemamo.
– Potrebna je dobra volja, želja za igrom i mala spretnost u prstima. Sretala sam se sa decom koja su bila voljna da rade, da iznesu oblik do kraja. Origani podstiče decu da razvijaju osećaj u prstima, za njihovu psihu, učenje. Kada se oblici sastavljaju jako je važan svaki korak, i svaki korak mora posebno da se radi jer će onda krajnji ishod da bude problematičan ako smo negde pogrešili, navodi Dragana Živanović.
Dragana i njeni prijatelji planiraju da na jesen, sa početkom škole, osnuju stalnu školicu origamija, o čemu ćemo vas na vreme obavestiti.